You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.
חדש באתר

שנאת החינם הורסת לנו את הכדורגל

שיתוף כתבה

שנאת החינם הורסת לנו את הכדורגל

שנאת החינם תורמת תרומה נכבדת לאווירה הלא נעימה שיש בכדורגל שלנו. ביום תשעה באב ובימים אלה של התמודדות עם נגיף הקורונה, זה זמן טוב לחשבון נפש.

מאת: אורי שמיר - עורך האתר
צילום: ארן חן צלמים

היום מציינת הדת היהודית את תשעה באב - היום בו חרב בית המקדש השני, בגלל שנאת חינם שהתחוללה בעם ישראל. אנו נמצאים מזה תקופה מתמשכת באווירה של שנאת חינם במדינת ישראל - הרבה בגלל פוליטיקאים חסרי אחריות, שחיים מליבוי יצרים ומזריעת שנאה בעם. גם הכדורגל שלנו אינו חף משנאת חינם - ואולי עכשיו, בימים שבהם הכדורגל בגזרת מחלקות הנוער שרוי בפגרה ממושכת, זה הזמן שלנו לפני שמתחילים עונה חדשה להביט פנימה, להיות יותר מודעים לשנאה האיומה שהורסת לנו את הכדורגל ולחשוב איך אפשר לעשות את העונה הבאה לנעימה יותר. 

שנאת החינם מתבטאת בהרבה מאוד דוגמאות בכדורגל הישראלי וקרוב לוודאי שזה קורה בעוד מקומות בעולם: היא מתבטאת ביריבות בין מועדונים מאותה סביבה - שהרבה פעמים יפעלו לשים רגליים לצד השני וישמחו לאידו של המועדון היריב, הרבה יותר מאשר ישמחו בהצלחתם ויפעלו למען הצלחת המועדון שלהם. שנאת החינם מתבטאת גם באינטרקציה בין שחקנים - ברמה כזו, ששחקן מסוגל לעשות עבירות לא ספורטיביות על שחקן יריב - שרמתו המקצועית מתסכלת אותו, בקנאה שבין שחקנים מאותה קבוצה ושחקנים יריבים, היא יכולה להתבטא בהפצת שמועות מרושעות בין שחקנים ובין מאמנים על אדם מסוים, יכולה להתבטא באלימות מילולית או פיזית על רקע מגדר או גזע או על עוינות בין אוהדים של קבוצות שונות. אלה הן דוגמאות על קצה המזלג לשנאת חינם,  שיכולה להתבטא בעוד הרבה צורות.

נדמה כי בשנים האחרונות איבדנו הרבה דברים בהבנה שלנו את המציאות. את הגבול שבין שמחה לאיד ממקום של יריבות לבין אובססיה לכישלון של הצד השני, את ההבדל בין יריב לאויב ואת זה אנחנו מוכרחים לשנות. איך אפשר לעשות את זה? ראשית, להתעסק הרבה יותר בעצמנו, מאשר ביריבים שלנו, לזכור ששמחה לאיד היא נחמדה - אבל שמחה של הצלחה אישית או קבוצתית - היא הדבר האמיתי, לכן אין שום סיבה לעורר פרובקציות אחרי כיבוש שער או כשחוגגים ניצחון. לזכור שאפשר אחרי המשחק להתאסף סביב שולחן אחד עם כיבוד - עם מי שרק לפני כמה דקות רצה לנצח אותי על המגרש, לזכור שאפשר להזמין לטורניר ולפעילות למען הקהילה גם  את היריבה העירונית. לזכור שאין שום סיבה לחפש "לפרק" את היריבה העירונית על המגרש ומחוצה לו (לצוד משורותיה שחקנים, גם אם אין בהם צורך), לזכור שאין שום סיבה להחזיק כבני ערובה שחקנים שלא מוצאים את מקומם בקבוצה - רק בגלל שהם מעוניינים לעבור לשורות יריבה עירונית או סביבתית. מעל הכל - לדעת להפסיד בכבוד, לפרגן למי שמצליח בזכות כישורים, עבודה נכונה ויחסי אנוש טובים - והכי חשוב - לזכור שכולנו בני אדם, לכולנו יש הרבה יותר מכנה משותף - מאשר מחלוקות, כולנו באים לכדורגל מאהבה - ואהבה יש לטפח, ולא לכסח. 

ברשותכם, ברוח הימים הלא קלים שעוברים על כולנו, אסיים עם ציטוט פוסט מעמוד הפייסבוק משמעות, הפנימו את המסר ותנו לו ביטוי בחייכם : "כאשר עם ישראל עוסק בשנאת חינם ובהשמצות זה לזה, מגיע וירוס הקורונה ואומר: "אתם רוצים להרגיש באמת מה זה להיות נפרדים זה מזה?", "אתם רוצים להיות מבודדים זה מזה...רחוקים זה מזה?", עכשיו אני אלמד אתכם מה זה להיות נפרדים...אתם תלמדו על בשרכם מה זה להיות רחוקים זה מזה...מה זה להיות כל אחד עם עצמו..." אתם כ"כ תשנאו את הלבד עד אשר האפשרות של לחיות יחד בקירבה ובאהבת חינם - תהיה ההנאה הגדולה ביותר שתשאפו אליה".

שנאת החינם הורסת לנו את הכדורגל
מתחילים עונה ללא עיכובים

מתחילים עונה ללא עיכובים

חדש באתר

בתום ישיבה עם הנוגעים בדבר החליטה הנהלת ההתאחדות לכדורגל, שנכון לעכשיו שעונת 20/21 תצא במועד המקורי.

מהקווים באהבה - סהר גרינברג

מהקווים באהבה - סהר גרינברג

חדש באתר

פינת המאמנים שלנו שמחה לארח את סהר גרינברג, מאמן כדורגל ואיש חינוך, שעומד בראש תוכנית מנהיגות משמעותית בכדורגל.

גביע הטוטו - לאומית, ברכת בכורות

גביע הטוטו - לאומית, ברכת בכורות

חדש באתר

חגיגת כיבוש שערי בכורה שחקנים, ששיחקו בעונה שעברה בליגת העל לנוער. מור קקון כבש צמד במשחק הניצחון של הפועל נוף הגליל על ...