You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.
חדש באתר

שנאת החינם הורסת לנו את הכדורגל

שיתוף כתבה

שנאת החינם הורסת לנו את הכדורגל

שנאת החינם תורמת תרומה נכבדת לאווירה הלא נעימה שיש בכדורגל שלנו. ביום תשעה באב ובימים אלה של התמודדות עם נגיף הקורונה, זה זמן טוב לחשבון נפש.

מאת: אורי שמיר - עורך האתר
צילום: אתר דאבל פס

היום מציינת הדת היהודית את תשעה באב - היום בו חרב בית המקדש השני, בגלל שנאת חינם שהתחוללה בעם ישראל. אנו נמצאים מזה תקופה מתמשכת באווירה של שנאת חינם במדינת ישראל - הרבה בגלל פוליטיקאים חסרי אחריות, שחיים מליבוי יצרים ומזריעת שנאה בעם. גם הכדורגל שלנו אינו חף משנאת חינם - ואולי עכשיו, אחרי שתי עונות קשות מאוד לכדורגל הישראלי - בשל השלכות משבר הקורונה המתמשך, זה הזמן שלנו לפני שמתחילים עונה חדשה להביט פנימה, להיות יותר מודעים לשנאה האיומה שהורסת לנו את הכדורגל ולחשוב איך אפשר לעשות את העונה הבאה לנעימה יותר. 

שנאת החינם מתבטאת בהרבה מאוד דוגמאות בכדורגל הישראלי וקרוב לוודאי שזה קורה בעוד מקומות בעולם: היא מתבטאת ביריבות בין מועדונים מאותה סביבה - שהרבה פעמים יפעלו לשים רגליים לצד השני וישמחו לאידו של המועדון היריב, הרבה יותר מאשר ישמחו בהצלחתם ויפעלו למען הצלחת המועדון שלהם. שנאת החינם מתבטאת גם באינטרקציה בין שחקנים - ברמה כזו, ששחקן מסוגל לעשות עבירות ברוטאליות ומסוכנות על שחקן יריב - רק כי רמתו המקצועית מתסכלת אותו, בקנאה שבין שחקנים מאותה קבוצה ושחקנים יריבים, היא יכולה להתבטא בהפצת שמועות מרושעות בין שחקנים ובין מאמנים על אדם מסוים, יכולה להתבטא באלימות מילולית או פיזית על רקע מגדר או גזע או על עוינות בין אוהדים ובין שחקנים של קבוצות שונות. אלה הן דוגמאות על קצה המזלג לשנאת חינם,  שיכולה להתבטא בעוד הרבה צורות.

נדמה כי בשנים האחרונות איבדנו הרבה דברים בהבנה שלנו את המציאות. את הגבול שבין שמחה לאיד ממקום של יריבות לבין אובססיה לכישלון של הצד השני, את ההבדל בין יריב לאויב ואת זה אנחנו מוכרחים לשנות. איך אפשר לעשות את זה? ראשית, להתעסק הרבה יותר בעצמנו, מאשר ביריבים שלנו, לזכור ששמחה לאיד היא נחמדה - אבל שמחה של הצלחה אישית או קבוצתית - היא הדבר האמיתי, לכן אין שום סיבה לעורר פרובקציות אחרי כיבוש שער או כשחוגגים ניצחון. לזכור שאפשר אחרי המשחק להתאסף סביב שולחן אחד עם כיבוד - עם מי שרק לפני כמה דקות רצה לנצח אותי על המגרש, לזכור שאפשר להזמין לטורניר ולפעילות למען הקהילה גם  את היריבה העירונית. לזכור שאין שום סיבה לחפש "לפרק" את היריבה העירונית על המגרש ומחוצה לו (לצוד משורותיה שחקנים, גם אם אין בהם צורך), לזכור שאין שום סיבה להחזיק כבני ערובה שחקנים שלא מוצאים את מקומם בקבוצה - רק בגלל שהם מעוניינים לעבור לשורות יריבה עירונית או סביבתית. מעל הכל - לדעת להפסיד בכבוד, לפרגן למי שמצליח בזכות כישורים, עבודה נכונה ויחסי אנוש טובים - והכי חשוב - לזכור שכולנו בני אדם, לכולנו יש הרבה יותר מכנה משותף - מאשר מחלוקות, כולנו באים לכדורגל מאהבה - ואהבה יש לטפח, ולא לכסח. בוא ננצל את הדבר הזה שאנחנו כל כך אוהבים, כדי לייצר אהבת חינם שתבטא בתרומה לקהילה - איסוף מזון לנזקקים, אירוח חברה לילדים המתמודדים עם חרמות, לעשות שמח לקשישים ולחולים. יש עוד הרבה מאוד פעולות שאפשר לעשות, כדי לייצר דרך הכדורגל עולם טוב יותר. זה הרבה יותר חשוב מעוד ניצחון או ממיקום גבוה יותר בטבלה.

ברשותכם, ברוח הימים הלא קלים שעוברים על כולנו, אסיים עם ציטוט פוסט מעמוד הפייסבוק משמעות, הפנימו את המסר ותנו לו ביטוי בחייכם : "כאשר עם ישראל עוסק בשנאת חינם ובהשמצות זה לזה, מגיע וירוס הקורונה ואומר: "אתם רוצים להרגיש באמת מה זה להיות נפרדים זה מזה?", "אתם רוצים להיות מבודדים זה מזה...רחוקים זה מזה?", עכשיו אני אלמד אתכם מה זה להיות נפרדים...אתם תלמדו על בשרכם מה זה להיות רחוקים זה מזה...מה זה להיות כל אחד עם עצמו..." אתם כ"כ תשנאו את הלבד עד אשר האפשרות של לחיות יחד בקירבה ובאהבת חינם - תהיה ההנאה הגדולה ביותר שתשאפו אליה".

שנאת החינם הורסת לנו את הכדורגל
מדור קליטת מאמנים ושחקנים

מדור קליטת מאמנים ושחקנים

חדש באתר

שחקנים ומאמנים, מעוניינים למצוא קבוצה חדשה לעונה הבאה? במדור זה, שיתעדכן בתדירות גבוהה, תוכלו למצוא אופקים חדשים. הפרסום...

בהצדעה ובהוקרה לאברהם בכר

בהצדעה ובהוקרה לאברהם בכר

חדש באתר

מנהלה המקצועי של הפועל הרצליה חגג אתמול יום הולדת 80. זמן טוב לקבץ שותפים לדרך וחניכים לכתבת הצדעה לרגל יום הולדתו של בכ...