You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.
חדש באתר

עושה שמיניות – מתובנותיו של מוריס לביא

שיתוף כתבה

עושה שמיניות – מתובנותיו של מוריס לביא

מוריס לביא, שאימן בעונה האחרונה את קבוצת שנתון 2007 של עירוני נשר ומתמקד בשנים האחרונות באימון של קבוצות שמיניות, בטור מיוחד מלא בתובנות על מבנה הליגות, ההשוואות מול מועדונים אחרים, תחרותיות בגילאים הצעירים והאנשים הטובים באמצע הדרך.

מאת: מוריס לביא

עונת 2018/19 מסתיימת לה- ואיתה עוד מחזור של שנתיים עבודה עם גילאי ה"שמיניות". כשאתה מחליט שהאהבה שלך זה לקחת את טווח הגילאים הזה ופשוט לשים מולך את יסודות המשחק אחרי "פירוק" של המאפיינים שאותם יהיה אפשר לחוות רק עוד מספר שנים - יש כמה דברים שיש לקחת בחשבון ולעשות אותם בלב שלם. 

1. מבנה הליגות - החלוקה החדשה שהתרחשה בשתי העונות האחרונות יוצרות מצב שכזה בגילאים הנ"ל, לשחקנים יש אפשרות לשחק במועדון מקומי שקרוב לאזור המגורים ושם לספוג את הבסיס מבלי "לרוץ" למקומות רחוקים אחרים, בכדי להתמודד מול קבוצות חזקות יותר או להתאמן עם שחקנים מובילים יותר. את "הדאגה" הזאת יעדיפו ההורים לעשות בגיל מאוחר יותר הן מבחינה לוגיסטית והן מבחינה התפתחותית. כמובן שבסיס הקבוצות שהן הקצפת של הקצפת ימשיך להיות בסיס איתן ורחב שרק בודדים יהיו מסוגלים להיות שייך אליהם, לפחות נכון לעכשיו. רוב המועדונים יתחילו את העונה עם סגלים הבנויים לרוב משחקנים מקומיים שעלו מבתי הספר לכדורגל או מקבוצות ההכנה לליגה באזור- מצב הממחיש את הצורך בידיעה שהבסיס הוא פחות או יותר שווה לכולם ועכשיו עבודתך כמאמן לבנות תכנית מתאימה מקבלת משנה תוקף בהתאם לחומר השחקנים שברשותך.

2. הדשא של השכן ירוק יותר? - בהרבה מקרים כן. תמיד יהיו מועדונים שיעניקו יותר, תמיד יהיו מועדונים עם מחזור שחקנים חזק יותר, תמיד יהיו מועדונים שבסיס ההתחלה יהיה יציב יותר.

אבל, וזה האבל המרכזי- אצל כל מאמן ומאמן תמיד תמצאו את השחקנים שבשבילם אין יותר חשוב "מהמקצוע", אין יותר חשוב מהאימון, אין יותר חשוב מלקבל ידע חדש הבנוי על תרגולים מגוונים… בשביל אלה שבאים לא בשביל סטטוס חברתי, לחץ של ההורים או כל סיבה אחרת… אלה שעושים מולם 50% אחוז מהדרך והם לוקחים בכוח את ה-50% הנותרים- המאמץ הוא שווה.

3. "האני מאמין"- סיסמא, ערך או ברירת מחדל? - כל אחד מאיתנו בונה לעצמו את "האני מאמין" שלו- בהתאם לאישיות, לדרך החשיבה ולערכי המועדון בו הוא עובד. הרבה פעמים תמצא את עצמך מתמודד מול כל מני אתגרים שקשורים או לא קשורים למשחק עצמו. יש לך אמונה בדרכך- לך איתה! אם אתה מאמין בה מעבר לכל ספק אין שום סיבה שהדברים לא יסתדרו על הצד הטוב ביותר… רק אלה הנאמנים לדרכם יהיה בהם את הכוח לגרום למשהו אחר לקרות.

4. תחרות, ליגות וטבלאות - דעות רבות ומגוונות בנושא. מאיזה גיל ליצור תחרות? האם טבלאות חשובות או לא? ראשית,  מועדון שלא מאמין בליגות לא חייב להיות שם (זוכרים את "האני מאמין"?). ליגות = תחרות,  תחרות= רצון לנצח, רצון לנצח= קבלת ביטוי בטבלה האם יש משהו רע בכך? הכל תלוי איך מציגים זאת. אולי אם לוקחים זאת למקום של התמודדות כללית, מקום של התמודדות אל מול תסכולים, התמודדות מול שיפור ביחס לעצמך, התמודדות כחלק מלמידה איך עושים את הדברים נכון יותר.. אז בהחלט ניתן לקחת את כל אלה למצב שזה יוצר גורמים של עניין, הנאה ולהיות בתוך הסיטואציה עצמה- דבר שאין להם תחליף. למה לא להסתכל מהצד השני? דווקא תחרות והתמודדות מול קושי תביא את הילד להתמודד מול הרבה קשיים מסביב שהחברה יוצרת ובכל מקום- הישגים לימודיים, קבלה עצמית, התמודדות בין אישית וכדומה… דווקא להסתכל להתמודדות הזו בעיניים ולסגל לעצמו דרך חשיבה וביצוע נכונים עבורו- יביאו את הפרט למקום חזק ובטוח יותר.

5. אנשים טובים באמצע הדרך - תמצא את האנשים שהקבוצה חשובה להם לא פחות ממך. הם יביאו ערך מוסף שלא תרוויח בשום מקום אחר. אם זה בצוות המקצועי שסביבך, אם זה במינוי למנהל/ת קבוצה ואם זה שיתוף פעולה של אנשי הלוגיסטיקה שמסביב. כל אחד יכול לתרום בתחומו הוא- הן לרעיונות, חידושים, ניהול שותף והכי חשוב להתפתחות וצמיחה.

עושה שמיניות – מתובנותיו של מוריס לביא
בחוף וגם בדשא,  הבחירה שלכם

בחוף וגם בדשא, הבחירה שלכם

חדש באתר

מחנה אימונים בפסח על חוף הים בהרצליה? אימונים אישיים או בקבוצות קטנות לאורך העונה באזור השרון? אימון קבוצתי בחולון? לאמי...

הסכם, הסגר קטין – ומה שביניהם

הסכם, הסגר קטין – ומה שביניהם

חדש באתר

את הכתבה הזו אסור לכם להחמיץ. עורכי הדין שי אבני ושחר גרינברג עונים על שאלות שנוגעות להווה ולעתיד של כל כדורגלן צעיר – ב...

אל תהרגו את התקווה

אל תהרגו את התקווה

חדש באתר

מוקדם מדי להכריז על סיום עונה. אם משרד הבריאות יאפשר לחזור ולשחק עד לתחילת חודש מאי, יש חובה מוסרית ומקצועית לחזור למגרש...