You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.
חדש באתר

מי שמאמין - לא מפחד

שיתוף כתבה

מי שמאמין - לא מפחד

יוסי ג'נח, מנהלה המקצועי של עירוני נשר, משתף בגילוי לב נדיר את דרך החתחתים שעבר במעברים שבין קבוצת נערים א' לנוער ובין הנוער לבוגרים. סיפור מעורר השראה.

מאת: יוסי ג'נח
צילום: ג'ו הירש

בשנת 1991 אימן אותי בקבוצת נערים א' של מכבי חיפה גדול מאמני מחלקות הנוער, אשר עלמני ז"ל. אשר תפס אותי אחרי אימון מסוים והודיע לי בכריזמה השקטה שלו: ילד, אתה לא מתאים למכבי חיפה. לך תשחק במקום אחר". המשפט השני שלו היה: "אתה נמוך וצנום, עדיין לא פיזי. לך להתפתח במקום אחר, שיהיה לך בהצלחה" . ככה זה היה פעם. היום מזמינים סוכן, אבא וסבא לשיחה. הייתי המום ושקט עם תחושת חנק. 8 שנים נאבקתי לשחק 10 דקות פה, 7 דקות שם - פתאום במשפט אחד נפל לך הכל - כל החלומות על שערים באצטדיון קרית אליעזר, החלומות על אהבת הקהל  - הכל התרסק. מסביבי כל ההורים והילדים הסתכלו עלי, חששו לבוא לנחם, כשראשי מורכן למטה ודמעות חונקות אותי, בעוד שמסביבי ילדים שמחים נכנסים למכוניות של הוריהם ובטח מספרים להם חוויות מהאימון עם חיוך גדול. בדיעבד אשר ז"ל עזר לי. למה? בהמשך תגלו.

אז מה קרה אחרי אותו אימון? התחלתי ללכת לכיוון של בית העלמין הקרוב למגרש. הלכתי והלכתי עד שהגעת בחושך ברגל הביתה, נכנסתי לחדר והתחלתי לבכות. אבא שלי אמר לי, לעולם אל תבכה ליד אנשים. תבכה בחדר לבד או במקלחת. אבא שלי שאל מה קרה, עניתי לו. אבא חיבק אותי ולא אמר כלום. שבועיים לא שיחקתי ולא התאמנתי.

יום אחד, בדרך לבית הספר, פגשתי את חברי הטוב, רפי משולם - ששיחק במ.כ נווה יוסף חיפה. רפי אמר לי: "בוא תראה - ותחליט. הלכתי להתאמן והרגשתי מצויין ומוזר ביחד שם. החלטתי להצטרף לנווה יוסף. בחמשת המשחקים הראשונים אבי התחבא מרוב בושות. שיחקתי כמו אחד שפעם ראשונה על מגרש כדורגל. במשחק החמישי שלי זה הגיע, זה התפוצץ עפ צמד ראשון בחיי. את העונה סיימתי עם 24 שערים בנערים א' ונשארנו  בליגה.

בתחילת העונה שלאחריה, הזמינו אותי למבחנים במכבי חיפה. נבחנתי אצל עוד ענק אחד, גוני הרדי ז"ל. הרגשתי חזק ומצוין, עבדתי כמו סוס בפגרה הגעתי טוב - אבל לצערי שוב החליטו שאני לא יכול לצאת למחנה אימונים -  כי היה  לו את החלוצים שלו. ג'וני ז"ל אמר לי: "תבוא אחרי שנחזור ממחנה האימונים בגרמניה - ונראה אותך עוד". כמובן שסירבתי בנימוס וחזרתי לנווה יוסף לקבוצת הנוער ולמנהל הוותיק של המועדון גם בימים אלה,  ינון שלום יבדל"א, שעד היום הוא אגדה,  איש מחבק ומעניק שווה בשווה לכולם. הגעתי ישר לנווה ים, למחנה אימון עם המאמן קרול רוטנר ועם חברי הטובים מנערים א'. הרגשתי כבר ביומיים  הראשונים  מעל כולם, עבדתי כמו מכונה, כבשתי 7 שערים במשחק האימון הראשון במחנה. באותה עונה עליתי ליגה עם קבוצת הנוער לליגה הבכירה. תרומתי התבטאה ב- 42 שערים.

לקראת סוף אותה עונה מוצלחת עקבו אחרי מטעם מכבי חיפה. פנו אלי לחזור -  וסירבתי. לא רציתי לחזור, אבל לא בלב שלם , כי יש לי חלומות, אבל  חזרה למכבי חיפה הייתה המטרה בזמן שהייתי בנווה יוסף. ום אחד, במהלך הפגרה, ניגש אלי אבא שלי בלילה למיטה. אחי, מאור, ישן לידי. ספק ישן, ספק לא. אבא שלי חיבק אותי ושאל מה החלום שלי?  עניתי לו: "לחזור למכבי חיפה ולהוכיח להם שטעו".  ראיתי את הראש של מאור אחי מבצבץ מהשמיכה, כאילו אומר לי - 'סומך עליך'.

חזרתי למכבי חיפה. הפעם כבר  לא היו מבחנים, חזרתי מוביל וחזק. ההצלחה היתה מסחררת, הרצון והנחישות זהים בעוצמה לברזל. אני כבר לא נעלב, כבר לא בוכה, לא מאשים - בחור חזק. שיחקתי לצד שחקנים מוכשרים - כאלה שאהבו אותי וכאלה שפחות, אבל לא  ממש עניין אותי.   הייתי במודעות שאני רוצה להצליח. כבשתי בצרורות באותה עונה. קצת לפני פורים חזרתי מבית ספר והטלפון בבית צלצל בצהריים. עניתי, על הקו היה זאב יקשין האגדי - שהודיע לי שהחל ממחר אני מתאמן עם הבוגרים 3 פעמים בשבוע ובשבת משחק עם הנוער  שאגת שמחה ובכי מהתרגשות הייתה התגובה שלי. בכל זאת, מחר אני מתאמן לצד אייל ברקוביץ, רוני לוי, אלון חזן ועוד שלל הכוכבים מעונת האליפות ההיסטורית 93/94 - עונה עם 39 משחקי ליגה ללא הפסדים. סיימתי את העונה בהצלחה אישית מטורפת, עליתי לבוגרים כשחקן סגל  והגשמתי חלום אחד של ילד משכונת שפרינצק, שלומד במגמת מסגרות ועיבוד שבבי בתיכון אורט. 

בעונת 96/97 נפצעתי קשה וכמעט שנקטה רגלי הימנית. חזרתי מוקדם מהצפוי ושוב בתמודדות יותר קשה, אבל כבר הייתי  חזק מאוד ומאמין יותר. בדיעבד, כל גול בשכונה חיזק אותי והסביר לי שאני שווה. כל קרב מכות בשכונה, הסביר לי שאני חזק . משם המשכתי לקריירה כחלוץ בקבוצות שונות בשתי הליגות הבכירות.

המסר שלי אליכם, שחקנים יקרים, אל תתנו שיקבעו לכם את הקריירה. תעבדו קשה. גם אם אתם קצת נמוכים, קצת או פחות חזקים ופחות כשרוניים, תתחזקו ותאמינו. מאמן בא ומאמן הולך, הם גם בני אדם שלפעמים גם  טועים. רק אתה יכול לקבוע את עתידך דעו לכם אי אפשר להחביא שחקנים טובים ומתמידים הם תמיד יצוצו. אני שמח להעביר לכם חלק מתהליכים של ההתפתחות שלי, ואם המאמר הזה עזר אפילו לשחקן אחד - עשיתי את שלי.

הצטרפתם לקבוצות הווטסאפ שלנו? מוזמנים להצטרף לקבוצות ווטסאפ שקטות לכל השנתונים, שבהם תוכלו לקבל פרסומים חשובים הנוגעים לשנתון שאליו אתם שייכים.הקליקו כאן מעבר לרשימת קישורי ההצטרפות לקבוצות הווטסאפ שלנו 

מי שמאמין - לא מפחד
נוער-  הנבחרת הפתיעה את ספרד

נוער- הנבחרת הפתיעה את ספרד

חדש באתר

נבחרת הנוער של ישראל ניצחה 0:1 את משחק הידידות מול נבחרת ספרד, שתארח ביום חמישי למשחק נוסף את הנבחרת הישראלית.

מחזור גביע מוצלח למכבי עמק חפר

מחזור גביע מוצלח למכבי עמק חפר

חדש באתר

ארבע מהנציגות של מכבי עמק חפר במשחקי גביע המדינה העפילו לשלב שמינית הגמר. ויקי גלאם, המנהל המקצועי, שבע רצון.

נערים ג' - גביע, כרמיאל צהלה ושמחה

נערים ג' - גביע, כרמיאל צהלה ושמחה

חדש באתר

הפועל עירוני כרמיאל זכתה בניצחון דרמטי בפנדלים במשחק החוץ מול מכבי צור שלום. סיקור המשחק ותגובת המאמן המנצח, בכתבה הבאה.

צפו ברמות מנשה-מגידו מעפילה שלב

צפו ברמות מנשה-מגידו מעפילה שלב

חדש באתר

הפועל רמות מנשה/מגידו ניצחה ביום שישי האחרון 1:2 את מ.כ אור יהודה - והעפילה לשלב שמינית הגמר. וידאו עם השערים מהמשחק מצו...