You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.
חדש באתר

לגביע היגיון משלו

שיתוף כתבה

לגביע היגיון משלו

לא ברור מדוע בשלב השני של הגביע ובימי קורונה קבוצות צריכות לנסוע למרחקים עצומים מביתם בשביל משחק גביע. לא ברור גם, מדוע על אותה עבירה של אי הופעה - ניתן דין שונה. על כך בטור הבא.

מאת: אורי שמיר - עורך האתר
צילום: שחר קדם

סוגיית הגרלות משחקי גביע המדינה והשיקולים העומדים מאחורי מה שמציגה ההתאחדות לכדורגל כהגרלות ממוחשבות וההבדלים המשתקפים בהחלטות בית הדין של ההתאחדות לכדורגל באותן סוגיות, אלה הן סוגיות מאוד מסקרנות שיש הרבה מה לומר עליהן. בטור זה אתמקד במכשול הגאוגרפי שמציבה הגרלת משחקי הגביע ובעוול שנעשה לקבוצה אחת מהצפון, שהורשעה ונקנסה בגלל אי הופעה למשחק מסיבה הגיונית - וזאת בעוד שקבוצות אחרות שעמדו לדין זוכו וזכו במשחק חוזר.

"טיולים שנתיים" בחסות גביע המדינה

ביום חמישי פרסמה ההתאחדות לכדורגל את לוחות משחקי הסיבוב השני של גביע המדינה. אם בעבר התרגלנו שבשלבים המוקדמים השיקול הגאוגרפי היווה שיקול די מרכזי במבנה ההגרלה, הרי שהפעם זה לא היווה שיקול - כל זה בעונה כל כך רגישה עם השפעות הקורונה, שכן כבר הוכח שאחד מגורמי ההדבקה המוגברים ביותר הוא בנסיעות באוטובוסים.


מבט על רשימת המשחקים מזמן לנו לא מעט משחקים בכל אחד מהשנתונים, שבהם קבוצות יצטרכו לעשות דרך של עשרות רבות של קילומטרים ואפילו יותר ממאה קילומטרים - דבר שיחייב אותן לנסוע באוטובוסים ובחלק מהמקרים אולי אפילו לשלב לינה, כשחשוב לציין: חלק נכבד מהקבוצות הן קבוצות "צו פיוס" - כלומר, בהתחשב בעובדה שברוב המגרשים בארץ אין תאורה מאושרת לקיום משחקים, הקבוצות ייאלצו להפסיד יום לימודים, כדי לשחק כדורגל. עוד לא דיברנו על סבירות שמשחקים מסוימים עלולים להידחות בגלל מזג אוויר. בהתאחדות לכדורגל טוענים שההגרלה ממוחשבת (מתי נזכה לשקיפות ולראות איך ההגרלה הממחשבת מתבצעת?), ואני שואל: אם ההגרלה ממוחשבת, כלומר ניתן לתכנת אותה. מדוע להעמיס על ילדים בגילאי 10 נסיעות למרחקים עצומים? האם זה יד המקרה, ש-5 קבוצות של עירוני קרית גת הוגרלו למשחקי חוץ באזור חיפה? האם יש היגיון בתקופה כל כך קשה מבחינה כלכלית, להעמיס על הורים הוצאות נסיעה וארוחות - בגלל "טיול שנתי" לא חיוני? כל כך קשה לסדר את גביע המדינה כגביע אזורי בשלבים המוקדמים?

שימו לב, להגרלה הלא פרופורציונלית בשנתון טרום א': האם יש היגיון, שקבוצת "צו פיוס" של מכבי כפר סבא תתארח בקרית שמונה וקבוצת "צו פיוס" של הפועל גליל עליון תתארח אצל מכבי נתניה, במקום שקרית שמונה תשחק מול גליל עליון שמגיעה מהמרחב שלה - וכפר סבא תשחק מול נתניה, שקרובה אליה גאוגרפית? איזה היגיון יש בכך, שקבוצת "צו פיוס" של הפועל אשקלון תתארח אצל קבוצת "צו פיוס" של מ.כ קרית חיים וקבוצת "צו פיוס" של עירוני קרית גת תתארח אצל בית"ר חיפה - במקום שקרית חיים תפגוש למשחק דרבי את בית"ר חיפה וקרית גת תפגוש את אשקלון שקרובה אליה גאוגרפית? מדוע קבוצה של הפועל קטמון ירושלים צריכה להתארח אצל בית"ר נהריה וקבוצה של הפועל חדרה צריכה להתארח אצל קבוצת "צו פיוס" של בית"ר נורדיה ירושלים - במקום ששתי הירושלמיות ייפגשו למשחקי דרבי, נהריה תפגוש את מכבי צור שלום/קרית ביאליק - שהוגרלה לארח את מ.ס אשדוד הדרומית - שלה אפשר היה לסדר מפגש מול קבוצת "צו פיוס" של הפועל באר שבע - שהוגרלה להתארח אצל מ.כ ירמיהו חולון. לא נשכח את איחוד בני שפרעם, שתתארח אצל קבוצת "צו פיוס" של הפועל כפר סבא, את קבוצת "צו פיוס" של מכבי באר שבע שתתארח אצל הפועל הרצליה, את מכבי וגדנ"ע ת"א שיתארחו אצל הקבוצות של מכבי חיפה "קצף". אין שום היגיון ב"טיולים שנתיים" בשלבים האלה של גביע המדינה, על אחת כמה וכמה בתקופה כל כך רגישה. עד לשלב שמינית הגמר אין שום סיבה, שהשיקול הגאוגרפי לא יהיה השיקול המרכזי בהגרלות.

בלי חוסן ובלי אמפתיה

בחודש ספטמבר האחרון נערך השלב המוקדם של משחקי גביע המדינה בשנתוני הנערים והנוער, בסופ"ש שרבי במיוחד. מעל במה זו העלנו כתבה על העוול שנעשה לקבוצת נערים ג' של מ.כ חוסן "צו פיוס", שאמורה הייתה להתארח אצל עירוני קרית שמונה, ביום שישי, בשעה 16:00 - שעה שהייתה מונעת משחקני חוסן להגיע לביתם לפני כניסת השבת. בחוסן רצו להגיע בסגל חילוני ולכבד את המעמד, אך מזג אוויר של מעל 40 מעלות וסכנת שריפות בדרך, הביאו את אנשי חוסן לבקש מאגף הנוער של ההתאחדות לכדורגל לדחות את המשחק - דבר שהיה מקובל על קרית שמונה, אך לא היה מקובל על אנשי אגף הנוער. חוסן עמדה לדין, נקנסה ב-500 שקלים וספגה הפסד טכני, בגין הרשעה בסעיף "אי הופעה". מי שעוד עמדו לדין על אותו סעיף הן קבוצת נערים ג' של הפועל מרמורק רחובות וקבוצת הנוער של הפועל כאוכב, שזוכו ע"י בית הדין של ההתאחדות לכדורגל והתייצבו בשבוע שעבר למשחק חוזר.

כמו ששאלתי אז, אני שואל גם היום, מה הייתה הבעיה של ההתאחדות לכדורגל לאשר למ.כ חוסן משחק חוזר - שהרי גם כך השלב המוקדם של משחקי הגביע הושלם רק באמצע השבוע האחרון? מן הראוי, שאם אושר להפועל מרמורק והפועל כאוכב להתייצב למשחקים חוזרים, בית הדין של ההתאחדות לכדורגל היה חוזר בו מההחלטה להרשיע את חוסן ולאשר לקבוצה לקיים בשבוע שעבר משחק מול קרית שמונה. בעונה כל כך רגישה, שמאוימת באיומי סגירה כל העת בשל אזהרות מסגרים נוספים ולאחר תקופה כל כך ארוכה בלי משחקים רשמיים, כל משחק הוא עולם ומלואו לכל קבוצה ולכל כדורגלן ולכן קצת רגישות ואמפתיה התבקשו מאוד בעניין הזה. חבל מאוד שהאטימות היא זו שניצחה.

------------------------------------------------------------------------------------------------

אימון כדורגל ברמה אירופאית בחיפה? אימון מנטלי באזור המרכז וירושלים? אימון כדורגל אישי או בקבוצות קטנות לילדים, נערים, נוער ובוגרים באזור השרון וצפון ת"א? אימון כדורגל ואימון מנטלי משולב באזור הקריות והגליל המערבי? אימון כדורגל אישי או בקבוצות קטנות באזור ר"ג ופ"ת? עיסוי ספורטאים מקצועי בת"א? שורה של אנשי מקצוע איכותיים מחכים לכם בפינת "המומלצים של וולה". הקליקו כאן והתרשמו מהם.  

לגביע היגיון משלו
נוער-  הנבחרת הפתיעה את ספרד

נוער- הנבחרת הפתיעה את ספרד

חדש באתר

נבחרת הנוער של ישראל ניצחה 0:1 את משחק הידידות מול נבחרת ספרד, שתארח ביום חמישי למשחק נוסף את הנבחרת הישראלית.

מחזור גביע מוצלח למכבי עמק חפר

מחזור גביע מוצלח למכבי עמק חפר

חדש באתר

ארבע מהנציגות של מכבי עמק חפר במשחקי גביע המדינה העפילו לשלב שמינית הגמר. ויקי גלאם, המנהל המקצועי, שבע רצון.

נערים ג' - גביע, כרמיאל צהלה ושמחה

נערים ג' - גביע, כרמיאל צהלה ושמחה

חדש באתר

הפועל עירוני כרמיאל זכתה בניצחון דרמטי בפנדלים במשחק החוץ מול מכבי צור שלום. סיקור המשחק ותגובת המאמן המנצח, בכתבה הבאה.

צפו ברמות מנשה-מגידו מעפילה שלב

צפו ברמות מנשה-מגידו מעפילה שלב

חדש באתר

הפועל רמות מנשה/מגידו ניצחה ביום שישי האחרון 1:2 את מ.כ אור יהודה - והעפילה לשלב שמינית הגמר. וידאו עם השערים מהמשחק מצו...