You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.
חדש באתר

לבנות בחוכמה – כל הסיבות להקדים את מועד סיום העונה

שיתוף כתבה

לבנות בחוכמה – כל הסיבות להקדים את מועד סיום העונה

שיבוץ נכון ויעיל יותר של הליגות ומועדי המשחקים, ביטול פגרות מיותרות בליגות מסוימות - יאפשר לסיים את העונה במהלך חודש אפריל, מבלי לגלוש לחודש מאי בעל הפוטנציאל לשרב ויאפשר ליותר קבוצות ערביות להימנע מלשחק תחת השפעת צום הרמדאן.

מאת: אורי שמיר – עורך האתר
צילום: ולדי מויסייב

סדרת הכתבות "לבנות בחוכמה" – שמטרתן לספק הצעות ישימות על מנת לייעל את מבנה הליגות והתנהלות הכדורגל בגילאים הצעירים, מפנה היום זרקור לעבר סוגיה מאוד חשובה – שהגיע הזמן לתת עליה את הדעת: המריחה הגדולה של הזמנים בהרבה ליגות מחוזיות בכל השנתונים, כתוצאה מתכנון זמנים לא נכון של ההתאחדות לכדורגל בנוגע למועדי הליגות – דבר הגורם לכך, שהרבה ליגות גולשות לתוך חודש מאי – שידוע כחודש חמים מבחינת מזג אוויר וידוע גם כחודש מאוד נפוץ לקיום צום הרמדאן – לפחות בשנים האחרונות.

אם תסתכלו על לוחות המשחקים של הליגות המחוזיות בכל השנתונים (מלבד שרון ומרכז בשנתונים טרום א' עד נערים ג'), תגלו בהרבה מאוד ליגות מצב לא הגיוני, של הרבה ואקום בלוחות הזמנים – כזה שגרם להרבה ליגות להסתיים הרבה יותר מאוחר, מהזמן שבו הן יכלו להסתיים. אז יש מקרים שבהם אפשר להאשים את מזג האוויר בדחיות משחקים – ועל זה לאיש אין שליטה, יש מקרים שאפשר להאשים את מצוקת המגרשים,  אך מה שכן אפשר וצריך לשלוט בו בשיבוץ הליגות ובניהולן. במרבית הליגות המחוזיות של שנתון נערים ב' בעונה האחרונה, הסתיימה לה העונה בחודש אפריל – וזאת כתוצאה משיבוץ של עד 14 קבוצות במרבית הליגות. לעומת זאת, בהרבה ליגות בהרבה שנתונים, שבהן לא שיחקו 16 קבוצות (דבר הדורש ליגה בת 30 מחזורים) הליגות נמשכו אל תוך חודש מאי וגרמו ללא מעט קבוצות לשחק בתנאי מזג אוויר לא קלים – על אחת כמה וכמה, כשמדובר בקבוצות ערביות, שרבים משחקניהן היו שרויים בהשפעת צום הרמדאן – דבר שפוגם בעקרונות הפייר פליי. יכולות לקיים משחקי ליגה.

לקראת סיום העונה שעברה הודיעה ההתאחדות לכדורגל שקבוצות בשנתוני השמיניות והילדים אינן חייבות להתייצב למשחקים במהלך חודש הרמדאן. יוזמה שעל פניו נראית נכונה, אך מי שהפסיד מכך – הם גם ילדי הקבוצות הערביות וגם ילדי קבוצות יהודיות, ששיחקו פחות משחקים. אילו היו חושבים על כך בטרם השיבוץ ופרסום לוחות המשחקים, ניתן היה להביא למצב שהליגות היו מסתיימות לפני תחילת חודש הרמדאן, מבלי שקבוצות יפסידו משחקים. ומה בשנתוני הנערים והנוער? שם היו עסקים כרגיל, וכך מצאה את עצמה קבוצת נערים ב' של מכבי אחי נצרת במהלך חודש מאי נאבקת על הישארות בליגת העל ועל זכייה בגביע המדינה, כשלמשחקיה היא עולה עם הרבה שחקנים השרויים בהשפעת צום. קבוצת נערים א' של בני סכנין נאבקה נגד הירידה מליגת העל גם בפוזיציה דומה. אלה הן דוגמאות בולטות על קצה המזלג. היו עוד הרבה קבוצות נערים ונוער, שמצאו את עצמן בתקופה מאוד קריטית משחקות תחת צום – בחלקן זה פגע מקצועית ובחלקן לא, מה שבטוח שזה רחוק מפייר פליי.

אז מה אפשר וצריך לעשות, כדי לסיים את העונה בשלב מוקדם בחודש אפריל? הדבר הראשון הוא להסתכל בלוח השנה. חודש הרמדאן בשנת 2020 יחל ב-23 לאפריל ויסתיים ב-23 למאי. בליגות מחוזיות בשנתונים השונים, מראש חשוב שייקבע לוח המשחקים יקבע שהליגות הללו יסתיימו לפני מועד תחילת הרמדאן, רצוי עד ה-15 לאפריל, כדי שאם יהיה צורך בקיום משחקי השלמה, שיהיה זמן לקיימם לפני תחילת הצום. לשם כך, צריך לקבוע שבליגות הללו לא ישחקו יותר מ-14 קבוצות – ובמקרה של התפרקות קבוצות יפורסם לוח משחקים חדש. אין שום סיבה שבשבתות של פגרה בשל השתתפות של נבחרות בטורנירים בינלאומיים, ישבתו מפעילות בליגות המשנה והליגות המחוזיות של שנתוני נוער, נערים א' ונערים ב'. אין שום סיבה שקבוצות רבות, שאינן חלק ממשחקי גביע המדינה – בגלל שלא נרשמו או בגלל שהודחו, יהיו בפגרה בשבתות שבהן הן לאלה ששואלים מה יעשו קבוצות מרגע שהליגה מסתיימת ועד סיום חודש מאי – מועד סיום הפעילות של הקבוצות? אימונים, משחקי אימון, טורנירים – אלה אופציות מספיק טובות.


מה בנוגע לקבוצות נערים ונוער בליגות בכירות בנות 16 קבוצות? כאן המלאכה קצת יותר מורכבת וקצת יותר יקרה, אבל אפשרית לביצוע. מראש לקבוע בלוח המשחקים, שהקבוצות הערביות ישחקו במחזורים האחרונים של העונה לאור זרקורים, כשעה לאחר סיום הצום. לדאוג בלוחות המשחקים, שבחמשת המחזורים האחרונים הקבוצות הללו יארחו במגרש לאור זרקורים (לסכנין ונצרת יש את האפשרות) ויתארחו אצל קבוצות שלהן יש את האפשרות לארח לאור זרקורים – ויש לא מעט כאלה. זה לא פתרון אידיאלי שנותן מענה מלא לעניין הפייר פליי, אך הרבה יותר הוגן וחשוב מכך – אידיאלי הרבה יותר מבחינה בריאותית, מאשר לשחק בשעות של עומסי חום.

לבנות בחוכמה – כל הסיבות להקדים את מועד סיום העונה
אל תהרגו את התקווה

אל תהרגו את התקווה

חדש באתר

מוקדם מדי להכריז על סיום עונה. אם משרד הבריאות יאפשר לחזור ולשחק עד לתחילת חודש מאי, יש חובה מוסרית ומקצועית לחזור למגרש...

בחוף וגם בדשא,  הבחירה שלכם

בחוף וגם בדשא, הבחירה שלכם

חדש באתר

מחנה אימונים בפסח על חוף הים בהרצליה? אימונים אישיים או בקבוצות קטנות לאורך העונה באזור השרון? אימון קבוצתי בחולון? לאמי...

הסכם, הסגר קטין – ומה שביניהם

הסכם, הסגר קטין – ומה שביניהם

חדש באתר

את הכתבה הזו אסור לכם להחמיץ. עורכי הדין שי אבני ושחר גרינברג עונים על שאלות שנוגעות להווה ולעתיד של כל כדורגלן צעיר – ב...

חפשו מי שיאמן אתכם

חפשו מי שיאמן אתכם

חדש באתר

אין שום סיבה שההתאחדות לכדורגל לא תתפוס פיקוד בתקופה הזו ותעזור עם אנשי המקצוע שלה למועדונים ולכדורגלנים הצעירים בהכוונה...