You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.
חדש באתר

אברהם בכר: "זה לא הזמן לתחרותיות מוגברת".

שיתוף כתבה

זה לא הזמן לתחרותיות מוגברת

אברהם בכר, מנהלה המקצועי של הפועל הרצליה ומאמן הנבחרות הצעירות בעבר, מציע ממרום שנותיו וניסיונו לבטל העונה את שיטת התחרותיות ולהתמקד בפיתוח שחקנים והכנתם לעונה הבאה.

מאת: אורי שמיר - עורך האתר

אברהם בכר, מנהלה המקצועי של מחלקת הנוער של הפועל הרצליה בשנתיים וחצי האחרונות, בקיץ הקרוב יחגוג יום הולדת 80. האיש שראה כמעט הכל בכדורגל, הן כשחקן כנף במכבי ת"א ושמשון ת"א בשנות ה-60, הן כמאמן של קבוצות בוגרים שונות בשתי הליגות הבכירות ובראשן הפועל ת"א ומכבי יפו, הן כמאמן של קבוצות במחלקות הנוער והן כמאמן של הנבחרות הצעירות בשיא פריחתן בשנות ה-90 וכמנהל מקצועי במחלקות הנוער של הפועל ת"א, בית"ר טוברוק והפועל רמת השרון ואף זכה על פועלו הרב בגביע הוקרה בטקס מרשים מנשיא המדינה מוצא את עצמו כמו כולם בשנה האחרונה חלק ממציאות לא מוכרת שרב הנסתר בה על הגלוי. בתקופה הזו, שבה יש הרבה ויכוחים של בעד ונגד על שיטת התחרותיות בליגות הנוער, נערים א' ונערים ב', מצאנו לנכון לשאול את דעתו של איש המקצוע המנוסה ובעל הרזומה העשיר ביותר מקרב אנשי המקצוע במחלקות הנוער, איך לדעתו העונה הזו צריכה להמשיך ובמה לדעתו מחלקות הנוער צריכות להתמקד בהמשך העונה.

אברהם, איך עברה עליך השנה האחרונה ואיך עוברת עליכם במועדון?

"שנה לא רגילה עם הרבה סיכונים. השתדלתי לשמור על ההנחיות ברמה האישית וגם כמובן אצלנו במחלקה פעלנו ואנחנו פועלים בהתאם להנחיות, בתקווה שהתקופה הזו תחלוף מחיינו בהקדם".

מה עמדתך בנוגע לעניין העולות והיורדות בליגות השונות?

"אני בעד הקפאה של העולות והיורדות. זה לא הזמן לתחרותיות מוגברת. בשונה מעמדות של מועדונים, שאפשר לומר על עמדתם שהיא בהתאם לפוטנציאל של הקבוצות שלהם לעלות ליגה או לרדת, אני מגיע ממקום נקי. הקבוצות שלנו הן קבוצות עם פוטנציאל צמרת, אבל אני מסתכל על הדברים בצורה הכי פשוטה: הגינות היא שם המשחק. באיזה אופן אפשר לשחק בפייר פליי מלא, כשעל כל מאומת קבוצות נכנסות לבידוד? איזה טעם יש לתחרות בצורה הזו, שיש קבוצות שיכולות להנות מהפקר וקבוצות שיכולות להיות קורבן של המצב? לכן, אני מציע להמשיך את העונה בלי עליות וירידות, להשאיר את הליגות כפי שהן. הייתי בטוח שבהתאחדות יבינו את המשמעות של הדברים, אבל כנראה שיש מושכים בחוטים שמשפיעים על שיקול הדעת".

יש מאמנים שטוענים, שבלי עולות ויורדות, אין טעם לליגות, שחקנים יפרשו, הקצב באימונים יהיה נמוך, רמת המחויבות תהיה נמוכה.

"נתקלתי כבר אצלנו בכמה שחקנים שפרשו, שאמרו שטוב להם בלי כדורגל. אם אין תשוקה לשחקן, זה לא יעזור למאמן. נכון, שאנחנו מחנכים לניצחונות ואין ספק שהתחרותיות יוצרת עניין, אבל בעונה כזו אפשר לנצל את הזמן, לתת לשחקנים שפחות נלקחו בחשבון יותר דקות משחק - ואולי אפילו להיות מופתעים לטובה ולגלות שחקנים חדשים. אם אני יודע שאין תחרותיות, כבר היום אני בונה את קבוצת הנוער לעונה הבאה, מעלה 4-5 שחקנים מנערים א' ומבשל אותם לעונה הבאה. כשמרוכזים רק בלנצח ולרצות את הנהלת המועדון או את האגו האישי, אז לא שמים לב להרבה דברים. בכל אירופה בגילאים האלה יש טורנירים, אז אין מוטיבציה וחשק לשחקנים? יש הרבה שחקנים שהלחץ פוגם להם ביכולות. להפחית מהלחץ להישגיות עוזר גם למאמן להיות יותר שקט, השחקן יותר רגוע אם הוא משוחרר מלחץ מוגזם. לחץ הוא חלק בלתי נפרד מהמשחק וצריך להתמודד איתו, אבל זה לא הזמן בעונה כזאת, אחרי ששחקנים הפסידו כל כך הרבה יחידות אימון בשנה האחרונה. בסופו של דבר, צריך לזכור להנות מהכדורגל. הילדים באים ליהנות. כדורגל - זו לא מלחמה. זה שואו, זו הצגה".


מה דעתך על המעבר בשנתוני טרום א' וילדים ג' לתשיעיות?

"החלטה נבונה. כשאימנתי בנבחרות והצענו לעבור משביעיות לתשיעיות, אמרו שאין מספיק מגרשים וחלק מהאגודות טענו שאין מספיק שערים נייחים. המעבר לתשיעיות זה הדבר הטוב ביותר שיכול להיות. מעבר בין שביעיות ושמיניות ל-11 הוא קטסטרפולי. לעבור משביעיות לתשיעיות ומשם ל-11, נותן הרבה יתרונות. בשביעיות ובשמיניות המאמן לא יכול ללמד סגנון ושיטת משחק. בתשיעיות השחקן לומד שיטות משחק שהוא ייתקל בהן בשנתוני ה-11. אין פחד של ללכת לאיבוד במרחב. מעבר הדרגתי מתשיעות ל-11 יכול להביא תועלת".

בימים האלה נערכים שינוים במעטפת המקצועית של הנבחרות. מהי עצת הזהב שלך להתאחדות, כדי שנראה נבחרות צעירות טובות יותר?

"הנבחרות הצעירות בשנים האחרונות זוכות להרבה יותר תנאים מבעבר. כבר כמה שנים שיש בית נבחרות מרכזי. בתקופתי בנבחרות בשביל אימון נבחרת היינו נודדים בין מגרשים בהתראה קצרה. לא היו מגרשים ותנאים טובים. היום יש ובסך הכל עושים עבודה טובה. עובדה היא שיש שחקנים שצמחו בנבחרות ומשחקים באירופה. מה שכן, חשוב להבין: רוב העבודה של פיתוח שחקנים צריכה להיות של המועדונים. בעבר הייתי בכנס שבו נשא דברים המנהל המקצועי של הנבחרות הצעירות בספרד, אחרי שהנבחרות שלהן זכו באליפות אירופה גם בנוער וגם בנערים. שאלו באותו כנס, איך עושים את הדברים נכון והתשובה שלו הייתה מאוד פשוטה: 'בזכות האקדמיות המצוינות, קל לנו להצליח. אני לוקח חמישה מריאל חמישה שחקנים, חמישה מבארסה ואוסף עוד 4 כישרונות מיתר האקדמיות ויש לי בסיס מצוין לכל נבחרת. אל תתנו לנו את ההוקרה, את ההוקרה תנו למאמנים של המועדונים. הם מייצרים את השחקנים ועושים אותם למה שהם'. אני מאוד מתחבר לדברים שלו. הנבחרת היא פלטפורמה שקיימת כדי ללטש. התנאים שניתנים בבית הנבחרות ובאקדמיה במבואות ים אלה תנאים שצריכים להינתן בהרבה מועדונים, רק כך יהיה לנו כדורגל הרבה יותר טוב. זו פונקציה של משאבים כספיים וניהול - אלה דברים שצריכים לבוא ממדיניות ממשלתית".

הצטרפתם לקבוצת הווטסאפ שלנו? פתחנו קבוצות ווטסאפ שקטות לכל השנתונים, שבהם תוכלו לקבל פרסומים חשובים הנוגעים לשנתון שאליו אתם שייכים. הקליקו כאן מעבר לרשימת קישורי ההצטרפות לקבוצות הווטסאפ שלנו

------------------------------------------------------------------------------------------------

אימון כדורגל ברמה אירופאית בחיפה? אימון מנטלי באזור המרכז וירושלים? אימון כדורגל אישי או בקבוצות קטנות לילדים, נערים, נוער ובוגרים באזור השרון וצפון ת"א? אימון כדורגל ואימון מנטלי משולב באזור הקריות והגליל המערבי? אימון כדורגל אישי או בקבוצות קטנות באזור ר"ג ופ"ת? עיסוי ספורטאים מקצועי בת"א? שורה של אנשי מקצוע איכותיים מחכים לכם בפינת "המומלצים של וולה". הקליקו כאן והתרשמו מהם.  

הסכם, הסגר קטין – ומה שביניהם

הסכם, הסגר קטין – ומה שביניהם

חדש באתר

את הכתבה הזו אסור לכם להחמיץ. עורכי הדין שי אבני ושחר גרינברג עונים על שאלות שנוגעות להווה ולעתיד של כל כדורגלן צעיר – ב...

נערים ג' - מרכז, תל אביב כתומה

נערים ג' - מרכז, תל אביב כתומה

חדש באתר

בני יהודה זכתה בניצחון מרשים 2:4 במשחק הדרבי מול קבוצת הדרום של הפועל. סיקור המשחק ותגובת המאמן המנצח, בכתבה הבאה.

ילדים ב' - שרון, אור גדול ברעננה

ילדים ב' - שרון, אור גדול ברעננה

חדש באתר

הפועל רעננה זכתה בניצחון 1:4 במשחק מול הפועל חדרה, שהוכרע עם שני שערים בארבע הדקות האחרונות. אורי בן לולו הצטיין עם שלוש...