You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.
חדש באתר

ואקום מתוצרת חוץ

שיתוף כתבה

ואקום מתוצרת חוץ

ווילי רוטנשטיינר ופטריק ואן לוון הגיעו לישראל, כדי להתמקד בעבודה עם הדור הצעיר. חבל מאוד שבשל הציוות שלהם לדרג הבוגרים, הדור הצעיר שלנו יפסיד אנשי מקצוע מצוינים.

מאת: אורי שמיר - עורך האתר
צילום: עמוד הפייסבוק של איגוד המאמנים

מאמני כדורגל אירופאיים בדרג הבוגרים זהו לא דבר חדש בכדורגל הישראלי. עוד בשלהי שנות ה-50 נחת כאן גיולה מאנדי, הונגרי ממוצא יהודי, שאימן את הנבחרת הלאומית של ישראל, בהמשך נטלו את שרביט האימון בנבחרת מילובן צ'יריץ', ג'ק מנסל, מלינקו מיחיץ' ובשנות האלפיים הגיעו לכאן ריצ'ארד נילסן, לואיס פרנדדס אנדי הרצוג ולאחרונה קודם לתפקיד ווילי רוטנשטיינר. גם בקבוצות בוגרים ראינו כאן מאמנים זרים משך עשרות שנים. במכבי ת"א סופרים כבר 7.5 שנים ללא ישראלים על הקווים. במחלקות הנוער הסיפור שונה. רק בשנים האחרונות נפתחה דלת לאנשי מקצוע אירופאיים. פטריק ואן לוון הגיע למכבי ת"א בקיץ 2016 לתפקיד המנהל הביצועי, בשנת 2018 הגיע לכאן ווילי רוטנשטיינר - במטרה להיות המנהל המקצועי של הנבחרות. בשנת 2019 הגיע לואיס ויסנטה לתפקיד המנהל המקצועי של מכבי חיפה, תפקיד שאותו עזב עם הפסקת הליגות. בשונה מויסנטה, ואן לוון ורוטנשטיינר הגיעו לכאן לעשות קילומטרז' והביאו איתם משב רוח מרענן, אך חבל מאוד שהשניים נותבו ו/או ניתבו עצמם לעבודה בקבוצת בוגרים ומי שיפסיד מכך זה דור צעיר של מאמנים ושחקנים צעירים.

ווילי רוטנשטיינר ניכר היה, שמרגע נחיתתו בארץ הראש שלו הרבה יותר בנבחרת הבוגרת - מאשר בנעשה בנבחרות הצעירות. הרבה מנהלי מחלקות נוער טוענים, שמעולם הוא לא ביקר אצלם במחלקה ולא היה עימם בקשר. יש גם ביקורת על רמת המעורבות והפיקוח שלו על הנבחרות הצעירות. מה שכן, האיש הוביל רפורמות חשובות בקורסי המאמנים והמדריכים, הוביל לפתיחת קורס ייעודי למאמנים עד גיל 12, הביא לשינוי המיוחל של שיטת המשחקים בגילאים הקטנים - שיטת התשיעיות בשנתוני טרום א' וילדים ג', היה מיוזמי הקמת האקדמיה במבואות ים, הרשים מאוד באימוני הדגמה בהשתלמויות למאמנים - שרבים מהם הוקסמו מרמת האימון שלו. רוטנשטיינר עשה עבודה מצוינת בתפקיד המנהל המקצועי של הנבחרות הצעירות של אוסטריה, שעשו קפיצה גדולה בהישגיות וברמת האיכות של השחקנים - דבר שעזר גם לנבחרת הבוגרת לעלות ברמה. ווילי רוטנשטיינר מצא את עצמו על הקווים במשחקיה האחרונים של הנבחרת, הביקורות של השחקנים ושל חלק גדול מאוהדי הכדורגל היו טובות - והנה הוא מוצא את עצמו כמאמן הנבחרת הבוגרת. רוטנשטיינר הוא איש כדורגל מצוין, אך חבל מאוד שבמקום למקד אותו מהרגע הראשון בעבודה עם הנבחרות הצעירות ומחלקות הנוער - דבר שללא ספק היה נותן עוד הרבה פירות לדור הצעיר ולרמת הכדורגל שלנו בהווה ובעתיד, רוטנשטיינר ימשיך כמאמן הבוגרים ויותר ואקום בתפקיד, שספק אם ימולא.

פטריק ואן לוון אמנם זכה להמון ביקורות בתחילת הדרך על יחסיו עם מאמנים ועזיבתם של לא מעט מאמנים בתחילת דרכו במכבי ת"א, אך במבחן הזמן קידם מאוד את מחלקת הנוער של מכבי ת"א. ואן לוון הוביל גם הוא הרבה שינוים ברמת האימונים במכבי ת"א, לקח כמה צעדים קדימה את שיתוף הפעולה בין קבוצת הבוגרים של בית"ר ת"א לחיבור עם בוגרי קבוצת הנוער, חשף את מאמני מחלקת הנוער להרצאות עם מאמנים מאקדמיות בכירות בעולם - דבר שחשף גם מאמנים מקבוצות אחרות לידע, הביא לכאן פעמיים קבוצות נוער איכותיות לטורנירי נוער ועוד הרבה דברים טובים שנעשו בפרק הזמן הזה.

בקיץ האחרון נפרדה קבוצת הבוגרים מולדימיר איביץ', שהביא שתי אליפויות מרשימות. העזיבה של איביץ' יצרה ואקום, מכבי ת"א לא מצאה לנכון לפנות לשוק הישראלי של המאמנים - דבר שגרם להקפצתם לקבוצת הבוגרים של ואן לוון ואורי דוד - מאמן קבוצת נערים א', שהכינו את הקבוצה לעונה ולמשחקים הראשונים באירופה, עד לבואו של יורגוס דוניס וצוותו - שלפני מספר שבועות פוטרו מתפקידם, דבר שהחזיר את ואן לוון שוב לקבוצת הבוגרים יחד עם צוות אנשי מקצוע ממחלקת הנוער. נכון שמחלקת הנוער של מכבי ת"א מתנהלת כמכונה משומנת מבחינה ארגונית ומבחינה מקצועית, אך בעונה כל כך לא שגרתית עם הפסקות פעילות, בידודים וחזרה לאימונים, חשוב שהמנהל המקצועי בכל מחלקת נוער יהיה בפוקוס מלא על הנעשה במחלקה - ולכן חבל מאוד, שמבכבי ת"א לא מצאו לנכון למנות מאמן אחר לקבוצת הבוגרים - גם אם היה מדובר בישראלי (צוות מקצועי זר אינו ערובה להצלחה) , דבר שהיה מאפשר לואן לוון להמשיך להיות ממוקד במחלקת הנוער. בשונה מקבוצת בוגרים, למנהל מקצועי במחלקת נוער יש אחריות על הרבה יותר מקבוצה אחת - כך שזהו אינו מהלך אידיאלי להחליף מנהל מקצועי במהלך עונה או להוסיף לו תפקיד של מאמן קבוצת בוגרים מובילה. לטעמי, נכון היה לקדם את ואן לוון לבוגרים בתפר שבין העונה הנוכחית לבאה אחריה או בשלב מאוחר יותר. בפרק הזמן שעד לקידומו מכבי ת"א הייתה יכולה לצלוח טוב יותר את התקופה הזו וגם לתת לעצמה פרק זמן חשוב למציאת ממשיך דרך לואן לוון בלי לחץ של זמן. 

 

הצטרפתם לקבוצת הווטסאפ שלנו? פתחנו קבוצות ווטסאפ שקטות לכל השנתונים, שבהם תוכלו לקבל פרסומים חשובים הנוגעים לשנתון שאליו אתם שייכים. הקליקו כאן מעבר לרשימת קישורי ההצטרפות לקבוצות הווטסאפ שלנו

 

------------------------------------------------------------------------------------------------

אימון כדורגל ברמה אירופאית בחיפה? אימון מנטלי באזור המרכז וירושלים? אימון כדורגל אישי או בקבוצות קטנות לילדים, נערים, נוער ובוגרים באזור השרון וצפון ת"א? אימון כדורגל ואימון מנטלי משולב באזור הקריות והגליל המערבי? אימון כדורגל אישי או בקבוצות קטנות באזור ר"ג ופ"ת? עיסוי ספורטאים מקצועי בת"א? שורה של אנשי מקצוע איכותיים מחכים לכם בפינת "המומלצים של וולה". הקליקו כאן והתרשמו מהם.  

 

ואקום מתוצרת חוץ
מחנה אימונים קבוצתי בקרואטיה

מחנה אימונים קבוצתי בקרואטיה

חדש באתר

המדינה שממנה צמחה סגנית אלופת העולם היא פותחת את שעריה לקבוצות המעוניינות במחנה אימונים איכותי בקיץ.

מדור קליטת מאמנים ושחקנים

מדור קליטת מאמנים ושחקנים

חדש באתר

שחקנים ומאמנים, מעוניינים למצוא קבוצה חדשה לעונה הבאה? במדור זה, שיתעדכן בתדירות גבוהה, תוכלו למצוא אופקים חדשים. הפרסום...

נוער - ערב של גביע בפתח תקווה

נוער - ערב של גביע בפתח תקווה

חדש באתר

אצטדיון "המושבה" בפ"ת יארח היום את משחקי חצאי גמר גביע המדינה. זרקור לעבור כל אחד מהמשחקים, בכתבה הבאה.