You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.
חדש באתר

הנוער אובד - והכדורגל הישראלי לא לומד

שיתוף כתבה

הנוער אובד - והכדורגל הישראלי לא לומד

מעט מאוד שחקנים שהיו שותפים להעפלות של הנבחרות הצעירות לאליפות אירופה הצליחו לעשות קריירה של כדורגלנים מובילים בכדורגל הישראלי, מעטים מהם הפכו לשחקנים דומיננטיים בנבחרת הבוגרת - מה שמעיד יותר מכל על כישלון מקצועי בכל מה שקשור לטיפוח שחקנים צעירים. לטיפולך, יו"ר ההתאחדות הבא.

מאת: אורי שמיר – עורך האתר
שישה ימים עברו מאז ההפסד של הנבחרת הלאומית בפולין, תשעה ימים עברו מאז הנבחרת הלאומית שלנו הצליחה בתוך שבוע אחד לשחק לרבים לרגשות. הניצחון 0:3 על לטביה העלה כאן הרבה אנשים להיי – חלק גדול מהם שקעו לדאון גדול ולמרה שחורה, אחרי התבוסה 4:0 לפולין. לי באופן אישי היה קשה לקבל את ההרכבים ואת המערכים שהציב הצוות המקצועי בראשות אנדי הרצוג. היה קשה לי עם זה, שהנבחרת שלנו פתחה בשני המשחקים רק עם שני שחקני התקפה ב"משרה מלאה", היה קשה לי עם זה שבמערך של שלושה בלמים מצאו את עצמם קשרים אחוריים טבעיים משחקים כבלמים – הכוונה לשחקנים דוגמת שרן ייני וניר ביטון, היה קשה לי גם עם זה שבעמדת המגן השמאלי שלנו, הצבתו של עומרי בן הרוש הייתה הרבה יותר ממקום של ברירת מחדל מאשר ממקום של בחירה טבעית. הנבחרת בעידן הנוכחי עשתה רושם של נבחרת יותר מחויבת ויותר משקיעה, אך צריך לתת את הדעת גם על כך שיש עמדות שאין עליהן בכלל תחרות, יש עמדות שהמאמנים נאלצים לאלתר - כי לדעתם אין שחקנים מספיק טובים ויש עמדות שבהן השיקולים של ברירת המחדל הם המנצחים.
מי שזוכר את העידן הנוסטלגי משהו של שלמה שרף בנבחרת בשנות התשעים, קרוב לוודאי זוכר שהרבה פעמים המאמן הלאומי מצא את עצמו במה שכונה "בעיות טובות". היו לו התלבטויות על מקום בהרכב, לא אחת מצא את עצמו אלון חזן – עוזרו של הרצוג כיום, מוסת מעמדת כנף ימין לעמדת מגן ימני – כדי לתת מקום לעוד שחקן התקפי לשחק, לא אחת מצאו את עצמם קשרים איכותיים דוגמת איציק זוהר וראובן עטר מחוץ לסגל – בגלל שהיו שחקני קישור כמו אייל ברקוביץ', אבי נמני וחיים רביבו שהועדפו על פניהם – התחושה הייתה שיש מאבק על מקום בנבחרת. ב-15 השנים האחרונות אנחנו לא במקום הזה. רחוקים ממנו. רמת האימונים עלתה, הטכנולוגיות השתדרגו באופן משמעותי, רמת המתקנים עלתה – אבל בשורה התחתונה: אין כאן מספיק שחקני בוגרים איכותיים.
ב-22 השנה האחרונות הכדורגל הישראלי חגג שלושה הישגים משמעותיים ומרשימים בגזרת הנבחרות הצעירות. בשנת 1997 נבחרת הנוער בהדרכתם של בני טבק וזאביק זלצר העפילה לאליפות אירופה, בשנת 2006 הנבחרת הצעירה של גיא לוי העפילה ליורו הצעירות ובשנת 2015 נבחרת הנוער של אלי אוחנה העפילה לאליפות אירופה. השחקנים של אותה נבחרת היום בגילאי 23-24, אך מלבד דור פרץ אף אחד מהם לא הפך לשחקן דומיננטי בנבחרת הבוגרת. חפרתי בכל מיני מקומות, כדי למצוא את ההרכבים של הנבחרות הצעירות שלנו במשחקים שהעניקו להם את העלייה לאליפות אירופה, צירפתי אותם לתחתית הכתבה הזו מסיבה אחת פשוטה: כדי להמחיש עד כמה אנחנו בבעיה של יצירת המשכיות בכדורגל הישראלי. משחקנים שהיו שותפים להעפלה של נבחרת לאליפות אירופה היו ויש את כל הסיבות לצפות שיהפכו לשחקנים דומיננטיים בכדורגל שלנו - חלקם בנבחרת ורובם בליגה. בפועל, ואת זה אתם תגלו כשתקראו את ההרכבים של כל אחת מהנבחרות, בודדים הפכו לשחקנים מובילים בכדורגל שלני ומתי מעט הפכו לשחקנים משמעותיים בנבחרת הבוגרת. זו הבעיה הגדולה ביותר של הכדורגל שלנו - לא ממנפים הצלחות בגילאים הצעירים ליצירת עתיד טוב יותר בגילאי הבוגרים.

ברור שאין סיבה אחת למצב הזה, איני איש מקצוע וגם לא הייתי כדורגלן, אך כצופה מהצד דעתי היא שהסיבה המרכזית שעושים כאן מכדורגלנים צעירים כוכבים גדולים הרבה לפני שהם מספקים קבלות משמעותיות לאורך זמן. זה מתחיל כבר בגילאי הילדים, שכל כך הרבה מאמנים עושים שימוש ברשתות החברתיות כדי לפתות שחקנים להצטרף לקבוצה שלהם - מבלי בכלל שראו אותם משחקים, וכך מוצאים את עצמם כדורגלנים בני 12-13 כסחורה חמה - והכוונה היא לא רק לכדורגלנים צעירים המשחקים בליגות הבכירות. ממש לא. בגילאי הבוגרים עושים כאן מכדורגלנים שנתנו משחק וחצי טוב בליגת העל שלנו שחקני העתיד, שחקנים שכבר לכאורה או שלא לכאורה מחוזרים ע"י מועדונים בארץ ובחו"ל - וכך אנחנו מגיעים למצב לא בריא, שבו שחקנים קורסים תחת הציפיות, בעוד שאחרים מגיעים לאזור הנוחות או לשובע מוקדם. כך או כך, הכדורגל שלנו לא מרוויח כלום, הכדורגל שלנו הולך אחורה. לא ייתכן שבשנות התשעים הייתה תחרות גדולה על כל מקום בסגל הנבחרת הלאומית, ו-20 שנה אחרי - כשאנחנו עמוק בעיצומו של עידן טכנולוגי הרבה יותר מתקדם, כשרמת הידע ורמת המתקנים השתדרגו בצורה משמעותית, אנחנו עומדים במצב שעל רוב העמדות אין בכלל תחרות אמיתית? זה מעיד על כך שהלכנו אחורה, בעוד שבהרבה מדינות הלכו קדימה - כולל מדינות שבעבר נחשבו לכאלה שיש להן נבחרות חלשות וזניחות. יו"ר ההתאחדות הבא יצטרך לתת על הסוגיות הללו את הדעת.

להלן הסגלים של הנבחרות הצעירות במשחקי העליה שלהן לאליפות אירופה. תספרו בעצמכם כמה מהשחקנים הפכו לשחקני ליגה דומיננטיים, כמה מהם הפכו לשחקנים דומיננטיים בנבחרת הבוגרת ותבינו בעצמכם כמה מדובר כאן בבעיה שורשית ועמוקה, שהיא לא נחלה של השנים האחרונות בלבד.
 
נבחרת הנוער בשנת 97: קובי שאלו, אייל סופר, טל חן, עמוס סאסי, כפיר פרטיאלי, זיו קבדה, אלון קפלן, גיא צרפתי,אריק חנגלי, יוסי בניון ולירון וילנר. עלו כמחליפים: דדי בן דיין, שלומי דהאן וגיא מלמד. נותרו על הספסל: פיני בלילי והשוער רונן דהאן.
הנבחרת הצעירה בשנת 2006: הנבחרת הצעירה של ישראל עולה לאליפות אירופה, אחרי שזכתה בניצחון דרמטי 0:1 על צרפת. אלה השחקנים ששיחקו באותו משחק: ישראל: תום אלמדון, יובל שפונגין, דקל קינן, שי מימון, אלירן דנין, עידן סרור, ליאור ג'אן, אבירם ברוכיאן מאור מליקסון, עומר פרץ וטוטו תמוז. עלו כמחליפים: אמיה טגה - שכבש את שער הניצחון בדקה ה-89, שניות לאחר שנכנס לשדה המשחק, בן שהר ועמית בן שושן. נותרו על הספסל: ליאור רפאלוב, עודד אלקיים, ניצן דמארי והשוער יוסי שקל.

נבחרת הנוער בשנת 2014: דין גל, מוחמד אבולהיג'ה, עומר דנינו, עאיד חבשי, עאמר מסרוואה, עדן שמיר, דור פרץ, רמזי ספורי, מיכאל אוחנה דור חוגי ושון וייסמן. נכנסו כמחליפים: דוד קלטינס, שגיא יחזקאל ושגיא דרור. נותרו על הספסל: יניב בריק, שון גולדברג, נור ביסאן והשוער סתיו שושן.
הנוער אובד - והכדורגל הישראלי לא לומד
בחוף וגם בדשא,  הבחירה שלכם

בחוף וגם בדשא, הבחירה שלכם

חדש באתר

מחנה אימונים בפסח על חוף הים בהרצליה? אימונים אישיים או בקבוצות קטנות לאורך העונה באזור השרון? אימון קבוצתי בחולון? לאמי...

הסכם, הסגר קטין – ומה שביניהם

הסכם, הסגר קטין – ומה שביניהם

חדש באתר

את הכתבה הזו אסור לכם להחמיץ. עורכי הדין שי אבני ושחר גרינברג עונים על שאלות שנוגעות להווה ולעתיד של כל כדורגלן צעיר – ב...

אל תהרגו את התקווה

אל תהרגו את התקווה

חדש באתר

מוקדם מדי להכריז על סיום עונה. אם משרד הבריאות יאפשר לחזור ולשחק עד לתחילת חודש מאי, יש חובה מוסרית ומקצועית לחזור למגרש...