You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.
חדש באתר

7 משחקים בפחות מיממה וחצי

שיתוף כתבה זו

7 משחקים בפחות מיממה וחצי

השופט אביעד בעדני שפט לבדו בסופ"ש שעבר 7 משחקים ביממה וחצי. גם ההתאחדות מודה שיש מחסור בשופטים

מאת: אורי שמיר – עורך האתר
למצולם אין קשר לכתבה


מצוקת כח אדם קשה יש לאיגוד השופטים – וכולנו מרגישים אותה במגרשים וכולנו תמימי דעים, שהמצב הזה פוגע לא אחת גם בערך הספורטיבי של משחקים. כבר יותר מארבע שנים שלא מעט משחקים בשנתוני ה-11 משוחקים ללא קוונים, כבר הרבה זמן שאנחנו עדים לתופעה לא הגיונית ולא סבירה בעליל – ששופטים מוצאים את עצמם מנהלים יותר ממשחק אחד ביום.


עד כמה המצב עגום, הנה לכם הדוגמא הבאה: השופט אביעד בעדני שפט ביום שישי שעבר שלושה משחקים ביום שישי וארבעה ביום שבת. את כל המשחקים הוא ניהל לבדו. שימו לב ללו"ז המטורף של בעדני בסופ"ש שעבר: נתחיל עם יום שישי, בבוקר שפט בעדני משחק ילדים ב' בטייבה. בצוהריים – אחרי מספר שעות של מנוחה, המשיך להצגה כפולה בבת חפר של משחק נערים א' ונערים ג'. עוברים לשבת, הפעם בעדני לא היה צריך לנדוד בין מגרשים וגם לא היה לו ואקום בלו"ז, בשעה 08:30 הוא הוציא לדרך משחק טרום א', בשעה 10:00 ובשעה 12:00 ניהל משחקים משנתון נערים ג' – ול"קינוח" ניהל משחק נוער שהחל ב-14:15, וקרוב לוודאי שהסתיים בסמוך לשעה 16:00. לפחות שמונה שעות הקדיש בעדני בשבת שעברה לשהות במגרש בטייבה.  הטענות הן לא לבעדני, הטענות הן לאיגוד השופטים – שנותן לפארסה כזו להתרחש. הרי ברור לכל בר דעת, שהדבר הכי לא מקצועי שיש הוא לשפוט משחק בשנתוני ה-11 ללא קוונים, על אחת כמה וכמה לשפוט מספר משחקים באותו יום ללא עזרה נוספת. ידוע גם שכאשר שופט מנהל מספר משחקים ברצף באותו מגרש הדבר עלול לשים את פסיקותיו לפקפוק ע"י גורמים הקשורים לקבוצות. אבל עזבו את כל אלה, מה היה קורה אילו השופט חלילה לא היה חש בטוב, כתוצאה מהעומס הגופני והמנטלי שהיה עליו? מה היה קורה אז? שאיש לא יתבלבל, אביעד בעדני הוא לא השופט היחיד ששופט יותר ממשחק אחד ביממה לבדו. יש עוד הרבה מאוד שופטים שזה קרה להם יותר מפעם אחת בשנים האחרונות. אנחנו לפני סופ"ש, שבו הרבה שופטים לוקחים חלק במשחקי הספורטיאדה באילת – מה שמגדיל את הסיכויים לעוד סיפורים על שופטים עמוסים כמו אביעד בעדני.


שופט עם רזומה של שיפוט בליגות בוגרים וליגות מחלקות נוער, שהודיע על הפסקת פעילות באיגוד השופטים, ששיתפתי אותו עם פרטי המקרה, הסביר את המצב בצורה הכי פשוטה וקלה להבנה: "זה לא מקצועי בעליל לשפוט יותר ממשחק אחד ביום. כבר אחרי משחק אחד שופט מסוגל לאבד את זה – לא בגלל שהוא לא טוב, זה פשוט מעל היכולת של אדם ממוצע לשפוט לבדו יותר ממשחק אחד ביום ועוד בתנאי מזג האוויר והמגרשים שיש בארץ. דבר נוסף: השכר שמשולם לשופטים הוא זעום. אני עברתי לשפוט קט רגל וכדורגל בליגה למקומות עבודה ובמשחקי המחוזיאדה, בגלל שאני מקבל שכר כפול על עבודה פחות מאומצת וקשה ומרגיש הרבה יותר מוערך. אני לא היחיד שעשה את המעבר הזה. אם בהתאחדות לכדורגל לא ישנו את תנאי השכר וההערכה לשופטים, מצוקת כח האדם שלהם תחריף. עברו הימים שאנשים מוכנים לשפוט בשביל פרוטות".


פנינו להתאחדות לכדורגל לקבלת תגובה. גם בהתאחדות מודים שיש בעיה קשה: "בזמן הקרוב אמורה הוועדה לכשירות שופטים לאשר את הצטרפותם של כ-120 שופטים חדשים שהוכשרו על ידי האיגוד, ובכך יוקל במידה לא מבוטלת עומס המשחקים על מי שנרתמים למאמץ הגדול מדי סוף שבוע. עם זאת, עדיין קיים מחסור בשופטים לנוכח הצמיחה במספר הקבוצות ובהתאם במספר המשחקים, והאיגוד מנסה למצוא פתרונות הולמים ומקצועיים".


ועכשיו התגובה שלי לדברי ההתאחדות לכדורגל: "למה בכלל הגענו למצב הזה, שבתחילת עונה יש מחסור כזה? מדוע 120 השופטים החדשים לא הצטרפו כבר למעגל השופטים?  עוד דבר: קיים מחסור בשופטים לנוכח הצמיחה במספר הקבוצות? אם אין מספיק מגרשים תקינים וראויים ואין מספיק כח אדם של שופטים, אין שום סיבה לאפשר לכל דכפין לפתוח קבוצות – על אחת כמה וכמה למועדונים שהסיכויים שהקבוצות שלהן יתפרקו במהלך עונה הם גדולים. מה אפשר לעשות? פשוט מאוד: לפתח בתוך ההתאחדות לכדורגל את ענפי הקט רגל וליגות אזוריות, שיהיו מיועדות לקבוצות שהן בדרג הנמוך ביותר מבחינה מקצועית בכל שנתון. קבוצות כאלה, שבמקום להתאמן 3-4 פעמים בשבוע, יתאמנו פעם או פעמיים וישחקו אחת לשבועיים במסגרות של טורנירים – שם יוכלו לשפוט גם מי שלא עברו הכשרה של שופטים. בדרך הזו יירדו העומסים מהמגרשים ומכח האדם לא רק של השופטים – גם של אנשי אגף הנוער, שזוכים כאן לקיטונות של ביקורות מוצדקות, אך ברור לכל בר דעת – שאגף נוער עם יותר כח אדם ופחות עומס מזה שקיים כיום, יוכל לתפקד בצורה הרבה יותר יעילה וטובה. המצב הזה לא יכול להימשך !!! אי אפשר לדבר על טיפוח הדור הצעיר, כשהדבר הבסיסי ביותר לקיומו של משחק ולהבנת המשחק לא מתקיים - וזה צוות שיפוט מלא. אי אפשר לשדר כזה חוסר רצינות. מה יחשבו עלינו אנשי המקצוע הנכבדים שהגיעו מאוסטריה, לו יידעו שכך הדברים מתנהלים כאן? איזה שינוי בדיוק אפשר לעשות בכדורגל שלנו, כשהמצב הוא כל כך מביך? רק קוסמים יוכלו להוביל שינוי, ולמיטב ידיעתי יו"ר ההתאחדות הנכנס והמנהל המקצועי האוסטרי הם אנשי עבודה ולא קוסמים. לטיפולך, מר יו"ר ההתאחדות לכדורגל החדש, שינו זוארץ.

7 משחקים בפחות מיממה וחצי
נערים ב' – ארצית צפון, הפועל כפר סבא אלופת החורף

נערים ב' – ארצית צפון, הפועל כפר סבא אלופת החורף

חדש באתר

הקבוצה של שלומי בן ציון שמטה פעמיים יתרון של שער אחד במשחק החוץ המאתגר מול הפועל חיפה, שהסתיים בתוצאת שוויון 2:2 – שמציבה את כפר סבא במקום הראשון, בזכות יחס שערים עדיף על פני מכבי חיפה/נהלל.

הקבוצות התכחשו לדוח השופט, בית הדין זיכה מאשמה

הקבוצות התכחשו לדוח השופט, בית הדין זיכה מאשמה

חדש באתר

קבוצת נערים מדרום הארץ ספגה דו"ח על התפרצות אוהדים לשדה המשחק, משופט בן 15.5. הקבוצה המארחת שלחה מכתב הכחשה לטענות השופט, הקבוצה היריבה שלחה מכתב שמחזק את טענותיה – והקבוצה זוכתה מאשמה בבית הדין של ההתאחדות.

המפתיעות לטובה – הפועל חיפה, נערים א' - על

המפתיעות לטובה – הפועל חיפה, נערים א' - על

חדש באתר

כתבה ראשונה בסדרת כתבות בפגרה על קבוצות, שפתחו את העונה עם הצלחה מעל לציפיות. הקבוצה של לידן דלויה עשתה שליש ראשון מצוין בליגת העל, לעת עתה היא מכה את התחזיות. המאמן משתף אותנו בסודות ההצלחה של קבוצתו.

הכר את השחקן - שחר אוחיון, 2003, נווה שאנן

הכר את השחקן - שחר אוחיון, 2003, נווה שאנן

חדש באתר

שחר אוחיון, שוערה של מכבי נווה שאנן חיפה והאיש שבתוך בובת הקמע במשחקיה של הפועל חיפה, הוא האורח שלנו בפינת השחקנים שלנו. מעוניינים גם אתם להשתתף בפינה? פרטים בכתבה.

השבת המרגשת של מ.כ נווה יוסף חיפה

השבת המרגשת של מ.כ נווה יוסף חיפה

חדש באתר

רוב קבוצות מחלקת הנוער של מ.כ נווה יוסף זכו בניצחונות מרשימים בשבת האחרונה, אך שני ניצחונות מרגשים במיוחד עליהם ניתן דגש: ניצחונה של קבוצת הנוער בדרבי, הקדשת הניצחון של קבוצת ילדים א' על מכבי הרצליה למאמן שחר פוני – שעבר ניתוח בהול בסופ"ש.

נערים ג' – שרון, המהפכנים של חדרה נצמדים לפסגה

נערים ג' – שרון, המהפכנים של חדרה נצמדים לפסגה

חדש באתר

קבוצת נערים ג' של הפועל חדרה יוצאת לפגרת החורף עם תואר "סגנית אלופת החורף", זאת לאחר שניצחה 3:4 בביתה את הפועל רעננה – שכבר הוליכה 1:3. חדרה מקדימה כעת את הפועל פ"ת בזכות יחס שערים והן מרוחקות שתי נקודות מהמוליכה, מכבי נתניה.

נוער – לאומית צפון, הפועל עכו אלופת החורף

נוער – לאומית צפון, הפועל עכו אלופת החורף

חדש באתר

קבוצת הנוער של הפועל עכו סיימה את השליש הראשון של העונה במקום הראשון, בזכות ניצחון 1:2 ביתי על העולה החדשה צעירי טייבה. עכו ניצלה את הפסדה של הפועל חיפה בדרבי, כדי להגדיל את הפער בצמרת.

נערים ג' – שפלה, מ.ס באר שבע נצמדה לפסגה

נערים ג' – שפלה, מ.ס באר שבע נצמדה לפסגה

חדש באתר

קבוצת נערים ג' של מ.ס באר שבע ניצלה את העובדה שהמוליכה, הפועל בארי/אשכול, לא שיחקה השבוע, כדי להיצמד אליה בפסגת הטבלה בזכות ניצחון 1:3 במשחק החוץ מול מ.כ גן יבנה.

15 כדורגלנים זכו למלגת הצטיינות

15 כדורגלנים זכו למלגת הצטיינות

חדש באתר

15 שחקנים ושחקניות זכו במלגה בסך 2,000-3,000 שקלים כל אחד, לאחר שנמצאו ראויים לה כאות להוקרה על מצוינות, הגינות ומנהיגות יוצאי דופן.

לזכרו של גיגי כהן

לזכרו של גיגי כהן

חדש באתר

בשבוע שעבר הלך לעולמו גדעון (גיגי) כהן ז"ל, שאימן בשנות השמונים ובתחילת שנות התשעים את נבחרת הנוער של ישראל. כהן היה ספורטאי מזן אחר, ששילב מספר ענפי ספורט בחייו כספורטאי. מאמן הכדורגל שלומי אדרעי מספר עליו.

מכבי נתניה-  מפגש העשרה למאמני המחלקה

מכבי נתניה- מפגש העשרה למאמני המחלקה

חדש באתר

מאמני קבוצות שנתוני ה-11 במחלקת הנוער של מכבי נתניה נפגשו אתמול עם מאמן הקבוצה הבוגרת, שי ברדה – לו ניסיון רב באימון בגילאים הצעירים, שערך בפניהם הרצאה בשם "המאמן כדמות מנצחת".

נערים ג' – שרון, ניצחון ראשון להפועל הוד השרון

נערים ג' – שרון, ניצחון ראשון להפועל הוד השרון

חדש באתר

הפועל הוד השרון, שבשיבוץ הראשוני של הליגות שובצה במחוז מרכז 2, זכתה בשבת האחרונה בניצחון ראשון העונה – 1:2 על מכבי פ"ת צפון. נסים דאלי-לוי, מאמן הקבוצה המנצחת: " הקבוצה הציגה משחק הקרבה יוצא מן הכלל וממש נלחמו על כל כדור".

ילדים ב' – מפרץ 1-  הראשון של גליל עליון

ילדים ב' – מפרץ 1- הראשון של גליל עליון

חדש באתר

אחרי סדרה לא נעימה של הפסדים בהפרשים לא מבוטלים, זכתה קבוצת ילדים ב' של הפועל גליל עליון בניצחון ראשון העונה – 2:3 במשחק החוץ מול מ.ס רובי שפירא חיפה.

ילדים א' – דרום, חגיגת שערים בקרית מלאכי

ילדים א' – דרום, חגיגת שערים בקרית מלאכי

חדש באתר

מכבי באר שבע ומכבי קרית מלאכי התייצבו למשחק המרכזי של המחזור החמישי, כשמאזנן עומד על ניצחון בלבד. מלאכי צעדה ביתרון במחצית הראשונה, אך בסיום באר שבע חגגה ניצחון 3:5.

ילדים א' – חוף-  אמא, הבאתי שער ניצחון

ילדים א' – חוף- אמא, הבאתי שער ניצחון

חדש באתר

עירוני קרית שמונה שומרת על מאזן מושלם במחוז חוף, אחרי שניצחה 1:2 את מ.ס פרדס/חנה כרכור. את שער הניצחון כבש אופיר זהבי, בנה של ימית, מנהלת הקבוצה, שחגגה השבוע יום הולדת.

שתפו אותנו
כתבות נוספות
תגובות אחרונות