You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.
חדש באתר

נערים ב' – ההתאחדות שגתה, הקבוצות ישחקו שוב

שיתוף כתבה

נערים ב' – ההתאחדות שגתה, הקבוצות ישחקו שוב

קבוצת נערים ב' של הפועל קטמון אירחה באישור ההתאחדות את קבוצת "צו פיוס" של מעלה אדומים במגרש במעלה אדומים. מעלה אדומים ניצחה 1:3, עלתה מעל הקו האדום על חשבונה של הוד השרון – שהתלוננה על כך שהמשחק נערך במעלה אדומים. ועדת הליגה והגביע פסקה משחק חוזר. תגובת הגורמים המעורבים וכמה שאלות שלנו בעניין, בכתבה זו.

מאת: אורי שמיר – עורך האתר
צילום: ולדי מויסייב

כמעט עשר שנים, שאני משמש בתפקידי כעורך האתר, נתקלתי בלא מעט החלטות של ההתאחדות לכדורגל – שלרבים וגם לי היה קשה להבין את ההיגיון שעומד מאחוריהם. כבר חשבתי שראיתי הכל ולא אתקל בהחלטות מוזרות יותר מכאלה שכבר נתקלתי בהן, אבל כנראה שטעיתי. עד ליום רביעי האחרון מעולם לא נתקלתי בסיטואציה שמשחק שקוים באישור ההתאחדות לכדורגל ולא היו בו אירועים חריגים שגרמו להפסקתו,  יידרש להיערך מחדש שוב. כשפתחתי את טבלת ארצית דרום של שנתון נערים ב' וראיתי שלפתע אין כמות אחידה של משחקים והתחלתי לבדוק את העניין, הבנתי שתוצאת המשחק בין הפועל קטמון לקבוצת "צו פיוס" של בית"ר מעלה אדומים נגרעה מרשימת המשחקים וגם מהטבלה. המשחק נערך ב-26/3 ומעלה אדומים ניצחה בו 1:3. הניצחון הקפיץ את מעלה אדומים מעל הקו האדום על חשבונה של הפועל הוד השרון, שנאבקת עמה על ההישארות בליגה. התחלתי לבדוק את העניין, לתדהמתי גיליתי שההתאחדות אינה מכירה בתוצאת המשחק והיא דורשת קיום משחק חוזר. בירור עם גורמים בקבוצות העלה שלא מדובר בגשם שגרם להפסקת המשחק, אלא תלונה של הפועל הוד השרון, שנאבקת עם מעלה אדומים על הישארות בליגה - וכתוצאה מניצחונה של מעלה אדומים ירדה מתחת לקו האדום,  על כך שהמשחק נערך במגרש במעלה אדומים – למרות שהפועל קטמון היא הקבוצה המארחת, הביאה את ועדת הליגה והגביע של ההתאחדות להחליט על ביטול התוצאה ועל קיום משחק חוזר.

תגובת קטמון: באנו לקראת מעלה אדומים, שאותה ניצחנו כבר בביתה

אשר גולה, מנהל מחלקת הנוער של הפועל קטמון, נתן את גרסתו לדברים: "אין לנו שום דבר להסתיר. המגרש במעלה אדומים רשום גם בהתאחדות לכדורגל כמגרש ביתי של קבוצות הפועל קטמון, שם הרבה קבוצות שלנו מארחות משחקים, כי למעשה בירושלים אין מגרשים עירוניים שניתן לשחק בהם במהלך השבת. קבוצת נערים ב' שלנו אירחה את רוב המשחקים שלה במוצאי שבת במגרש הארזים. המשחקים היחידים שלא קיימנו בשבת במגרש הזה הם מול הפועל פ"ת – שהגיעה בשעה שבה המגרש היה לרשותנו ומכבי שוהם – שהגיעה למשחק במהלך חופשת חג בשעת צוהריים. גם את מעלה אדומים רצינו לארח במוצאי השבת של ה-23 לחודש, אך הם ביקשו במועד אחר – מאחר ובתאריך הזה הייתה להם בעיה. כמחווה של רצון טוב ובגלל שיש לנו במהלך השבוע מצוקת מגרשים קשה – שכן אנחנו חולקים את המגרשים עם קבוצות משלושת המועדונים הנוספים בבירה, הסכמנו להעביר את המשחק למעלה אדומים. לא עשינו מזה עניין, כי הגישה שלנו היא להקל אלה על אלה ולא להקשות. אם להתאחדות זה כל כך הפריע, מדוע היא אישרה את קיום המשחק?  בחודש נובמבר ניצחנו במגרש הזה את מעלה אדומים עצמה 0:4. אנחנו מועדון מכובד עם סולם ערכים ועשייה מאוד גבוהים, אין לנו שום סיבה לתת את ידינו למשהו לא כשר או לא ספורטיבי".

אשר גולה הוסיף שתי דוגמאות ממחלקת הנוער של קטמון להזזות משחקים מצד יריבות, שייתכן ופגעו בקבוצות של קטמון: "קבוצת הנוער ונערים א' שלנו מתמודדות על עלייה לליגת העל. קבוצת הנוער שלנו התארחה אצל מכבי הרצליה במגרש המשק, מגרש לא במצב טוב במיוחד, בשבת שהיו שם רוחות חזקות – וזה אחרי ששני משחקים קודמים הם אירחו באצטדיון. המשחק הסתיים בתוצאת 0:0. קבוצת נערים א' שלנו נאבקת עם הפועל ר"ג על המקום השני בטבלת ארצית דרום. הפועל מרמורק, שנאבקת נגד הירידה, אירחה את הפועל ר"ג במגרש המצוין במתחם וייסגל – הפועל ר"ג ניצחה 2:3, מאיתנו ביקשו להגיע באמצע שבוע, בשעה מוקדמת ביום לימודים, להתארח אצלם במגרש קרית משה – שהוא מגרש ברמה ירודה, והמשחק שלנו הסתיים בשוויון 2:2. בשני המקרים לא התלוננו וגם עכשיו לא נעשה את זה, מאחר ואנחנו מבינים שיש למועדונים אילוצים ומערכת שיקולים משלהם. חבל מאוד שבכדורגל שלנו יש כאלה שבמקום להסתכל על טובת העניין ולעזור אלה לאלה, מחפשים להתמקד בכל מיני דברים לא נכונים ולא עניינים".

תגובת מעלה אדומים: שום דבר לא נעשה בזדון

1.המגרש מהווה מגרש ביתי רשמי של קטמון גם אם לא השתמשו בו

2. המשחק נקבע הוזמן ואושר על ידי ההתאחדות מראש.

3. הזמנת המגרש בוצעה לאחר שמחזור שנקבע לערב פורים לא יכול היה להתקיים כיוון שחלק משחקני מעלה אדומים שומרי מצוות ולא יכולים להתייצב למשחק בערב קריאת המגילה בפורים. ניסיון לקבוע מועד אחר לא התאפשר והמועד נקבע ליום שלישי.

4. מנהל מועדון קטמון מעיד כי ביצע את הזמנת המגרש בתום לב ולאחר שניסה למצות את כל האפשרויות האחרות שעמדו לרשותו.

5. קבוצת מעלה אדומים שיחקה ללא המאמן הקבוע שלה שהיה בעונש הרחקה כך שלא רק שלא היתה ביתרון כלשהו אלא אף שיחקה עם חיסרון בולט בניהול המשחק.

6. במשחקים האלה כמעט ואין צופים או גורמים חיצוניים שיכולים להשפיע על התוצאה מבחינת ביתיות.

7. קביעת משחק חוזר מטיל דופי ביושרו של מועדון קטמון, מועדון מעלה אדומים ומעל הכל בשופט שהוא נציג ההתאחדות על המגרש שכן מבחינת השופט היתה תחרות ספורטיבית הוגנת והולמת.

8. כפי שנאמר על ידי דיין ההתאחדות מר גיורא לנדאו בדיון בעניין המאמן מתן אדרי לגבי משחק מול בני יהוד : " היות ומדובר במשחקי נערים, לא קיים החשש להטייה ו/או מכירה של משחקים למרות שלעיתים נראה כך מאופן השיפוט או התנהלות המשחק" (ציטוט), מכאן שנכלל הזה תקף גם לגבי המשחק הנוכחי ואין לחשוד במי מהצדדים כאילו ניסה להשפיע על תוצאות הליגה.

9. עם הפרש של נקודה אחת בין שתי הקבוצות כאשר יש עוד 12 נקודות אפשריות לכל אחת מהקבוצות כששלוש מתוכן תיקבענה במשחק בין המערערת לקבוצת מעלה אדומים בתאריך 13/4/19, אי אפשר לקבוע כי המשחק האמור הוא זה שיקבע מי משתי הקבוצות תישאר בליגה ולשתיהן יש אפשרות הישארות סבירה ממש כמו אפשרות נשירה סבירה.

תגובות ההתאחדות וכמה שאלות מאיתנו

פניתי להתאחדות לכדורגל, כדי לקבל את תגובתם לעניין, זו התגובה שנמסרה: "ועדת ליגה וגביע מצאה שהדבר אכן יצר יתרון בלתי ספורטיבי, שמפר את סעיף 2 ב.1 בתקנון האליפות. בעצם, שני המשחקים בין הקבוצות שוחקו במגרש הביתי של בית"ר עירוני מעלה אדומים וזה חוסר ספורטיביות".

השאלה הראשונה ששאלתי את עצמי והשאלה הראשונה שישאלו את עצמם מרבית האנשים שייחשפו לעניין, היא שאלה מאוד פשוטה: מדוע ההתאחדות לכדורגל אישרה מראש את קיום המשחק במעלה אדומים? בהתאחדות מדברים על חוסר ספורטיבית, אך לאשר קיום משחק, לבטל את מה שהושג בו – ולקבוע משחק חוזר, זאת חוסר מקצועיות וזהו חוסר כבוד לקבוצות ששיחקו במשחק. אין לזה הגדרות אחרות.

מדוע תלונה של קבוצה הייתה זו שהעירה את ההתאחדות? אם קיים תקנון הדברים אמורים להיות ברורים לגורמים הנוגעים בדבר מטעם ההתאחדות. 
אם ההתאחדות לכדורגל אפשרה להפועל קטמון לרשום את המגרש במעלה אדומים כמגרש ביתי, מדוע לא נאמר לראשיה כבר בתחילת העונה שאת המשחק מול מעלה אדומים היא לא תוכל לקיים במעלה אדומים?

ב-9/11/2018, בעונה הזו, אירחה קבוצת הבוגרים של מ.ס חצור הגלילית למשחק ליגה ג' במחוז גליל עליון  את בני טובא א-זנגריה, במגרש בכפר טובא א-זנגריה - שאינו רשום כמגרש ביתי של חצור. מדוע ההתאחדות לא דרשה את קיום המשחק במגרש אחר? האם סעיף 2 ב.1 בתקנון האליפות, לא תקף במקרה הזה?  אגב, באותו משחק חצור הגלילית ניצחה 1:2. שתי הקבוצות ייפגשו ביום שני הקרוב למשחק פלייאוף עליה לליגה ב', במגרש בטובא א-זנגריה.  

מדוע בעלי תפקידים משני הצדדים, שעלולים להינזק כספית כתוצאה מאי התייצבות לזמן עבודה במקום עבודתם העיקרי – כתוצאה מהתייצבות למשחק במועד חדש (ככל הנראה חופשת פסח), צריכים להינזק כספית על מחדל שלא הם אחראים לו?

האם הממונים על הגורם שאישר את קיום המשחק במעלה אדומים, נתנו את הדעת על התנהלותו של הגורם? האם הוא התנצל בפני הקבוצות המעורבות ובעלי התפקידים?

האם ההתאחדות לכדורגל תרענן נהלים, כדי שמקרה כזה לא יחזור על עצמו?

 

מחלקת הנוער של בית"ר טוברוק, שהצמיחה עשרות כדורגלנים לטופ של הכדורגל הישראלי – ובהם נציגים עם רזומה עכשווי בכדורגל העולמי (דיע סבע, אלון תורג'מן, קני סיף, אלמוג כהן וגיא אסולין), פותחת את שעריה ומזמינה כדורגלנים מוכשרים להצטרף אליה. ב-22 לאפריל ייערך יום מבחנים למעוניינים להצטרף. הקליקו כאן להשארת פרטים.  

נערים ב' – ההתאחדות שגתה, הקבוצות ישחקו שוב
בקיץ הזה מחנה אימונים בקרואטיה

בקיץ הזה מחנה אימונים בקרואטיה

חדש באתר

המדינה שממנה מגיעה סגנית אלופת העולם, עוברת את ההתמודדות עם הקורונה עם היקף תחלואה נמוך מאוד. כעת היא פותחת את שעריה לקב...

מדור קליטת שחקנים ומאמנים

מדור קליטת שחקנים ומאמנים

חדש באתר

שחקנים, מעוניינים לבחון אפשרות של מעבר לקבוצה אחרת בעונה הבאה? מועדונים, מעוניינים לגייס שחקנים/מאמנים לעונה הבאה? הגעתם...

בחוף וגם בדשא,  הבחירה שלכם

בחוף וגם בדשא, הבחירה שלכם

חדש באתר

מחנה אימונים בפסח על חוף הים בהרצליה? אימונים אישיים או בקבוצות קטנות לאורך העונה באזור השרון? אימון קבוצתי בחולון? לאמי...