You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.
חדש באתר

משלימים במגרש, מפסידים בבית הספר ובתלוש המשכורת

שיתוף כתבה זו

משלימים במגרש, מפסידים בבית הספר ובתלוש המשכורת

משחקי השלמה רבים בשנתוני הנוער והנערים נערכו בתקופה האחרונה באמצע השבוע – מה שגרם להרבה כדורגלנים להפסיד זמן לימודים יקר ולמאמנים להפסיד שכר במקום עבודתם העיקרי. בהתאחדות לכדורגל מסבירים, שבגלל שאין הרבה מגרשים עם תאורה ובגלל עניינים תקנוניים, אין מנוס מקיום משחקי השלמה באמצע השבוע. הבשורה: קיימת אפשרות להשלמת משחקים בשנתוני הילדים. לנו יש כמה רעיונות מעשיים כדי לצמצם את הפגיעה בציבור המאמנים והכדורגלנים.

מאת: אורי שמיר – עורך האתר

בשנים האחרונות לא חווינו הרבה מצבים של ביטולים גורפים של משחקים בשנתוני הנערים והנוער, בגלל מזג האוויר ובגלל סיבות אחרות כמו השתתפות של נבחרות בטורנירים. בתקופה האחרונה הרבה קבוצות נוער ונערים מצאו את עצמן מתייצבות למשחקי השלמה בשעות הצוהריים של ימי אמצע השבוע. תוצר הלוואי של המצב הזה, הוא הפסד זמן לימודים יקר של הכדורגלנים והפסד שעות עבודה של מאמנים בעבודתם העיקרית. הרבה מאוד תלונות התקבלו במערכת אתר "וולה" בחודשים האחרונים מצד מאמנים, הורי שחקנים ומנהלי מועדונים. בכתבה זו נקבל את הזווית של ההתאחדות לכדורגל לדברים ונביא רעיונות לשיפור המצב.

ההתאחדות לכדורגל: ענייני תקנון, מחסור במגרשים ובשבתות פנויות

כשפנינו להתאחדות לכדורגל, בנוגע לסיבות שבגינן מתקיימים משחקי השלמה בשנתוני הנערים והנוער באמצע השבוע בשעות היום, קיבלנו את התשובה המפורטת הבאה: משחקי נערים ונוער נערכים באמצע השבוע מהסיבות הבאות:

1.תיאום בין הקבוצות.

2.קבוצות "צו פיוס".

3. קיום משחקי השלמה בליגות בהן יש חובת השלמה של משחקי ליגה ואין שבתות פנויות. תקנון ההתאחדות מחייב להשלים את כל משחקי הסיבוב הראשון לפני שעוברים לסיבוב השני (רק במקרים חריגים מאוד יש אישורים להעביר משחקים מסיבוב א' לסיבוב ב'). מכיוון שאין מספיק שבתות פנויות, מתקיימים משחקי השלמה באמצע השבוע.

4. שבת ה-12/1/2019 הייתה אמורה להיות מוקדשת רק למשחקי הגביע, אבל בגלל שהיה מחזור ליגה שנדחה עקב מזג האוויר, נקבע כי כל מחזורי הליגה יזוזו שבוע אחד קדימה ויעלו על השבת הזאת של הגביע, כך שהקבוצות הספציפיות שמשתפות בגביע השלימו את המחזור באמצע שבוע.

5. במידה והיו יותר מגרשים מאושרים מבחינת תאורה הדבר לא היה פוגע בעבודה/לימודים. ההתאחדות רגישה מאוד לנושא הלימודים ומנסה ככל הניתן להימנע מקיום משחקים בשעות סמוכות לסיום יום הלימודים בבתי הספר. כך גם לגבי מזג האוויר, כאשר אנו משתדלים להודיע על ביטול מוקדם ככל האפשר בעקבות דיווחים על תנאי המגרש ומזג האוויר, זאת במטרה לצמצם עד כמה שניתן את הפגיעה בהורים העובדים ובתלמידים שמשחקים כדורגל.

פנינו להתאחדות לכדורגל גם בשאלה, מדוע לא מתקיימים משחקי השלמה בשנתוני השמיניות והילדים? זו תשובת ההתאחדות: "אין משחקי השלמה בילדים א' ומטה. במידה ושתי קבוצות רוצות להשלים את המשחק ביניהן, הן מוזמנות לתאם זאת ומחלקת הנוער תאשר להם קיום משחק חוזר. יש לציין כי בקבוצות אם רוצים שהילדים ישחקו, הם יכולים לקבוע גם משחקי אימון שלא במסגרת הליגה של ההתאחדות עם שופטים אלא כמשחקי ידידות".


גמישות מחשבתית – זה כל הסיפור

ברור לכל, שיש מצוקה קשה של מגרשים עם תאורה וברור לכולם שאין הרבה שבתות פנויות – ועדיין, אפשר וצריך לגלות גמישות מחשבתית. מה זה אומר? הנה לכם דוגמא טריה. קבוצת נערים ב' של מ.ס ג'וליס (ליגת מפרץ) ביקשה במהלך השבוע לדחות את משחק החוץ שלה מול צעירי שעב, שיועד לשבת הקרובה בשעה 12:40, לשבת הגביע שמיועדת לעוד שבועיים, שכן שתי הקבוצות יהיו בשבת חופשית – כמו רוב קבוצות השנתון. לטענת מיכה טוביאנה, מאמן ג'וליס, הבקשה נובעת מכך שרבים משחקניו והוריהם אינם מעוניינים שמשחק כדורגל יגרום להם להפסד זמן לימודים בבית הספר (במגזר הערבי לומדים בשבתות). לטענתו, שעב הביעה הסכמה לדחות את המשחק, אך ההתאחדות לכדורגל סירבה. כשפנינו להתאחדות לכדורגל בבקשת תגובה לסוגיה, זו התגובה שקיבלנו: "יש סדר מחזורים שאנו שומרים עליו בליגות בהן יש עליות וירידות ולכן לא ניתן לדחות משחק ממחזור 9/2/19 מעבר למחזור של ה-16/2/19, כפי שבליגת העל ובלאומית קבוצות לא משחקות מחזור 10 אחרי מחזור 11 למעט בסיבות חריגות. כיום בתקנון אין כלל לגבי קבוצות מהמגזר שלומדות בשבת, אך על פי תקדים מלפני כמה שנים של קבוצות מהמגזר אשר מקפידות לא לשחק בשבתות בבוקר למעט חופשים וחגים מוכרים, ניתן להזמין לאחר השעה 12:30 קבוצות ששומרות על הקו האחיד של למידה בשבת. אנו מקפידים על זה. יתרה על כן, לא פעם אנו מתערבים ומבקשים בהתאם לתפוסת המגרש להזיז את המשחק לשעה מאוחרת יותר, אך אין בידינו להזיז את המשחק על פי דעתנו לאחר השעה 12:30, כך שההזמנה תקינה. יש לציין כי קבוצת ג'וליס, שאכן משחקת בשבתות לאחר השעה 12:30, שיחקה נגד קרית אתא ב-3/11/18 בשעה 12:30 במגרשה הביתי, כך על פי הזמנתה! אנו פועלים ועושים הכל על מנת לפגוע כמה שפחות בשעות הלימודים של תלמידים מכל המגזרים השונים, זאת בצמוד להוראות התקנון והחלטות בית הדין". מיכה טוביאנה הגיב לדברים: "אפשר לראות שכמעט כל המשחקים שלנו שוחקו בשעות היום המאוחרות, אם זה בשבתות ואם זה באמצע השבוע. באותה שבת ספציפית שאירחנו את קרית אתא עוד קבוצות ממחלקת הנוער שלנו אירחו משחקים, ככל הנראה מאחר וזה השתלב עם עניין הלימודים. באמת שאני לא מבין על מה ההתעקשות בעניין שלנו. מה יקרה אם נשחק בעוד שבועיים? הרי אם היה מזג אוויר חורפי גורם לביטול המשחק שלנו בשעב, סביר להניח שההתאחדות הייתה מאפשרת לנו לשחק בשבת הגביע, אז למה להקשות?. לפני שתי עונות הזיזו במהלך סיבוב ראשון של ליגת העל בוגרים את המשחק בין הפועל באר שבע להפועל עכו בכמה מחזורים, בגלל שהפועל באר שבע שיחקה במסגרת אירופאית – ואנחנו מדברים על ליגה מקצוענית. למה אי אפשר לגלות התחשבות בליגה של נערים?". אנחנו תומכים בכל מילה של מיכה טוביאנה.

הנה לכם מקרה אחר, שבו ההתאחדות לכדורגל בתחילה התעקשה על קיום משחק – אך לבסוף גילתה גמישות. קבוצת נערים ב' של בני אילת (מחוז דן) הוזמנה למשחק ליגה אצל קבוצת "צו פיוס" של שמשון ת"א, ליום שישי ה-28 לדצמבר. באילת ביקשו במהלך אותו שבוע להזיז את המשחק ל-20/3, חופשת הפורים, כדי ששחקני הקבוצה לא יפסידו לימודים. בהתאחדות לכדורגל סירבו לבקשה, אך לבסוף התחזית למזג אוויר חורפי והסבירות הגבוהה לכך שתנאי המגרש לא יאפשרו קיום משחק וגם מידה רבה של היגיון מחשבתי – שכן מדובר בקבוצות תחתית בליגה, קבוצות שאינן חלק ממאבק העליה לליגה הארצית, הביאה את ההתאחדות לכדורגל לאפשר לקבוצות לשחק ב-20/3. החלטה נבונה ואנחנו אומרים למקבלי ההחלטות באגף הנוער: לא תמיד צריך להיצמד בחרדת קודש לתקנון וגם לא לקיבעון מחשבתי. חשיבה מחוץ לקופסה, כמו במקרה הזה, סך הכל עשתה שירות טוב לכולם.


רעיונות לשיפור המצב


1.תאורת מגרשים – כבר שנים יש את הבעיה הזו ואין הרבה שינוי. ראשית, על ההתאחדות לכדורגל להקשות יותר את התנאים במגרשים בהם לא כל פנסי התאורה פעילים. בהרבה מגרשים גם התאורה הקיימת אינה מלאה. במגרשים שבהם יש תאורה מלאה שמאפשרת להתאמן, אפשר וצריך להוריד קצת את הדרישות לאפשרות לקיום משחק. בהרבה מהמגרשים שההתאחדות לא מאפשרת לקיים משחקים בתאורה משחקים קבוצות חובבים וקבוצות ותיקים במגרש מואר. עד שהמצב יהיה אידיאלי, מוטב להקל בדרישות על המועדונים ולא ההיפך.

2. גמישות במועד השלמת המשחקים – מאחר ויש בעיה של מצוקת מגרשים ומצוקת תאורה, מוטב שבמקרים של דחייה גורפת של מחזור בליגה מסוימת או שנתון מסוים, יושלם אותו מחזור שנדחה בסופ"ש שלאחריו ולמעשה לוח המשחקים יזוז שבוע קדימה. בנוסף, מאחר ושעון הקיץ נכנס לתוקף בסוף חודש מרץ ומרבית הליגות המחוזיות בשנתוני נערים ב' ונערים א' מסתיימות במהלך חודש אפריל, למרות שפעילות הקבוצות מסתיימת בסוף חודש מאי, אפשר וצריך היה לנהוג בדרך הזו ואז הליגות היו מסתיימות שבוע או שבועיים אחרי המועד העיקרי. הנה לכם תוצר לוואי מליגת מרכז של שנתון נערים ב': הפועל הרצליה, שמורכבת משחקנים מכל אזור השרון, התארגנה פעמיים ליציאה למשחק חוץ באמצע השבוע בקרית אונו - אך בגלל מצב המגרש המשחק בוטל, אחרי שהשחקנים כבר היו בדרכם לנסיעה למשחק ואחרי שכמובן הפסידו לימודים. מה היה קורה, אילו היו מאריכים את מועד סיום הליגה ולא מתזזים בצורה מיותרת את השחקנים על ריק? בהתאחדות לכדורגל טוענים, שמעדיפים להשלים משחקים בשלב מוקדם, כדי לא ליצור חוסר סדר בטבלאות. המציאות יותר מורכבת: קבוצות מתפרקות, ליגות עם מספר חד ספרתי של קבוצות, מצוקות מגרשים, דחיות בשל מצב מגרשים (שזרועים, מזג אוויר) מביאים למצב שבו בהרבה מאוד ליגות לא ניתן לייצר מצב של ליגות עם כמות אחידה של משחקים כמו הליגות הבכירות בשנתוני מחלקות הנוער, כך שאין טעם להתעקש בעניין מועדי קיום השלמת המשחקים – כי יש הרבה מאוד גורמים לכך שקשה לייצר אחידות בכמות המשחקים.

3. לקצץ פגרות מיותרות – בסופ"ש הזה לא ייערך מחזור משחקים בליגות הלאומית והארציות לנוער, כמו גם בליגות המחוזיות של שנתון נערים א'. נשאלת השאלה מדוע? מוטב היה לשחק בסופ"ש הזה, כשאין סיבה דתית או סיבה של מזג אוויר בעייתי, מאשר ששחקנים סתם יעבירו את השבת בבטלה. הליגות היו יכולות להסתיים מוקדם יותר, כך גם היו מאפשרים לשחקנים ומאמנים בני הדת המוסלמית לשלב בצורה טובה יותר את הכדורגל עם צום הרמדאן (מתחיל בתחילת חודש מאי), ובמקרים שבהם מחזור משחקים היה נדחה מסיבה כלשהי, היה מספיק זמן להשלמת המשחקים בלי לחצים מיותרים. בעוד שני סופי שבוע ייערך מחזור גביע, מרבית הקבוצות בכל השנתונים יהיו בפגרה. מוטב היה לייעד משחקי השלמה למחזור הזה, במקום לשחק באמצע השבוע. כמו כן, ניתן גם לעודד קבוצות להקדים משחקים למועד הזה וכך להגיע למצב שלא מגיעים לחודשי סיום העונה עם לחץ גדול להשלמת משחקים.

4. לשבץ אחרת – מוטב לשבץ ליגות עם סינכרון מינימלי בין רמת ליגה למרחקים גאוגרפיים. ככל שהמרחקים הגאוגרפיים יהיו קטנים יותר, יהיו פחות בעיות ארגוניות בהשלמת המשחקים. כמו כן, בשנתונים שבהם קיימת כמות גדולה של קבוצות "צו פיוס" באזור מסוים, מוטב להקים ליגה על טהרת קבוצות "צו פיוס" – שיוכלו להסתדר ביניהן בצורה טובה יותר בנוגע למועד קיום משחקים, מאשר בהתנהלות שמקשה על קבוצות חילוניות. בעיה קשה קיימת גם לקבוצות ערביות, שמשובצות בליגות עם צביון של קבוצות יהודיות, מאחר ובמגזר הערבי לומדים בשבתות. מבלי חלילה שהדברים יתפרשו כמניע גזעני, מוטב במיוחד באזור הצפון לקיים ליגות על טהרת קבוצות מהמגזר הערבי, כדי לאפשר להן לשחק בימים שאינם יוצרים להן התנגשות עם לימודים בבית הספר.
משלימים במגרש, מפסידים בבית הספר ובתלוש המשכורת
רוחות חדשות באסי גלבוע

רוחות חדשות באסי גלבוע

חדש באתר

מחלקת הנוער של הפועל אסי גלבוע עברה ארגון מחדש, במסגרתו היא תפעל באופן עצמאי ללא קשר למועצה אזורית. אפי סבג מונה למנהל ה...

השקר האירופאי – מספיק כבר עם זה

השקר האירופאי – מספיק כבר עם זה

חדש באתר

ליגת העל שלנו ירודה ברמתה, אך התקשורת וגם הקבוצות מייצרות כאן אשליה מדי עונה של מאבק על הכרטיס לאירופה – כאילו שיש לקבוצ...

נוער – ליגת העל, ירושלים ירוקה

נוער – ליגת העל, ירושלים ירוקה

חדש באתר

פרמיירה מוצלחת לבני לם כמאמנה של קבוצת הנוער של מכבי חיפה - שזכתה בטורניר שבו השתתפו 6 קבוצות מליגת העל, זאת לאחר שניצחה...

אזור השרון כיכב בבית הנשיא

אזור השרון כיכב בבית הנשיא

חדש באתר

בית הנשיא אירח אתמול את טקס הענקת מגן הכבוד לכדורגל הישראלי, כחלק מפרויקט "תקווה ישראלית. מועדוני הכדורגל מאזור השרון כי...

מהקווים באהבה - עם סרג'יו חאובל

מהקווים באהבה - עם סרג'יו חאובל

חדש באתר

פינת המאמנים שלנו שמחה לארח את סרג'יו חאובל (משמאל, לצידו של משה מרכוס) - מנהלה המקצועי של מחלקת הנוער של מכבי עירוני אש...

עונת הציידים - קווים לדמותה

עונת הציידים - קווים לדמותה

חדש באתר

רמי דרורי, מנהל מחלקת הנוער של הפועל משגב ומאמן קבוצת שנתון 2004 במועדון, בטור דעה מיוחד על "הציד" של מאמנים ומועדונים, ...

קטנים - גדולים, הוד השרון - 2006

קטנים - גדולים, הוד השרון - 2006

חדש באתר

אילן שני, מנהלה של קבוצת שנתון 2006 של הפועל הוד השרון - קבוצה שעברה טלטלה גדולה בסגלה בקיץ שעבר, מסכם בסיפוק גדול את הע...

הפספוס כולו שלהם

הפספוס כולו שלהם

חדש באתר

איחוד בין הפועל בית שאן להפועל אסי גלבוע היה יכול להרים את הכדורגל בגזרה הזו. העובדה שבסופו של דבר כל אחד מהצדדים התבצר ...

שתפו אותנו
כתבות נוספות
תגובות אחרונות