You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.
חדש באתר

מיומנו של שופט מתוסכל ומתובנותיו של צופה מהצד

שיתוף כתבה

מיומנו של שופט מתוסכל ומתובנותיו של צופה מהצד

פוסט עם תפוצה רבה, שפרסם שופט כדורגל בעילום שם בעמוד "שקר הסוכן, הבל הפרשן", מתאר חלקית את המציאות העגומה של שופטי הכדורגל בגילאים הצעירים. הגיע הזמן לרפורמה ברמת השכר, ברמת ההכשרה ובהרחבת השורות. אלה הם תנאים בסיסיים כדי לייצר כאן כדורגל טוב יותר.

מאת: אורי שמיר – עורך האתר
למצולם אין קשר לכתבה

שופטי הכדורגל הם האנשים שתמיד עומדים בחזית במגרשי הכדורגל. כל החלטה שלהם זוכה לפרשנות מצד אוהדים, שחקנים ובעלי תפקידים – שלא אחת מפקפקים במניעים של השופטים, כל טעות שלהם זוכה להמון האשמות ונקיפות מצפון וגרוע מכך – פוטנציאל האלימות כלפיהם גבוה.

הרבה פעמים מדברים על מה צריך לעשות, כדי שרמת הכדורגל תעלה. מדברים על שיטות אימון, על רמת מתקנים, רמת מאמנים – אבל איש לא נותן את הדעת בעניין הזה על כמות ואיכות השופטים. בגילאי השמיניות והילדים הכדורגלנים הצעירים בתהליך למידה – וחשוב שהם ילמדו מדמויות איכותיות. למידה אינה רק מהמאמן ועוזרו ואינה רק מהמנהל המקצועי של המועדון, למידה היא גם מהשופט – הרי הוא הסמכות העליונה לקבוע באשר לתקינות מהלכי המשחק. מה קורה בפועל? למגרשים מגיעים הרבה שופטים, שרמת השליטה בחוקי וחוקת המשחק היא לא גבוהה במיוחד, כמעט כל המשחקים בשנתוני ה-11 מתנהלים ללא קוונים – לעיתים ע"י שופטים שזהו לא המשחק הראשון שהם שופטים באותו יום, מה שמגדיל את הסיכויים שלהם להגיע למשחק עייפים, לא חדים דיה ולא סבלניים דיה – מה שמגדיל את הפוטנציאל לטעויות שיפוט קריטיות ולעימותים מיותרים עם מאמנים ושחקנים – מה שמגדיל את הסיכוי להגברת האמוציות ומשם הדרך לאלימות מילולית ולעיתים פיזית היא קצרה מאוד. מעבר לכל אלה, אם רוצים ללמד את חוקי המשחק בצורה נכונה, חשוב שיהיה צוות שיפוט שיכלול לפחות שופט אחד וקוון אחד. לא אחת שופטים שוגים בפסיקה על מהלכים שמוגדרים על ידם כנבדל, בגלל שלא היו בזווית המתאימה או במרחק סביר כדי לראות מהלכים. כך אפשר ללמד כדורגל?

אין זה סוד שאיגוד השופטים מצוי בבעיה קשה של כח אדם וכנראה גם של כספים. זו הסיבה שבגינה ככל שמתרחקים מהמרכז אנחנו רואים יותר ויותר שופטים, שהופכים למעין בני בית במועדונים מסוימים, שמארחים אותם בצורה מכובדת – מה שגורם לגורמים כאלה ואחרים לפקפק בהחלטות שיפוט שמטיבות עם הקבוצה המארחת. המצב הזה של מחסור בכח אדם הוא בסך הכל הגיוני. כשהשכר לא גבוה בלשון המעטה, כשפוטנציאל האלימות כלפי שופטים הוא גבוה, כשיש מגרשים ומועדונים שידועים ככר פורה לאלימות – והם אינם נסגרים, איזו סיבה יש לנער צעיר או אפילו לאדם בוגר לרצות להיות שופט? עם כל האהבה לכדורגל והרצון להשתלב בהצגה הזו כגורם משפיע, יש גבול למה שהרבה אנשים מוכנים להקריב בשביל זה.

אין פתרונות קסם למצב הזה, אבל יש כמה דברים שברור שצריך לעשות באופן מיידי: לשפר משמעותית את רמת ההכשרה של השופטים, להקפיד על טיב השופטים - לא יכול להיות שישלחו למגרשים שופטים בגילאי נערים לשפוט משחקים בגילאי נערים – לעיתים של קבוצות שעונה קודם לכן הוא שיחקו מולן או שהם השתייכו לאותו מועדון של אחת הקבוצות,  להעלות את רמת השכר ולדאוג לתנאים סוציאליים הולמים, לייצר קורלציה הגיונית בין כמות השופטים לבין כמות הקבוצות המאושרות להירשם לליגות ההתאחדות לכדורגל – אסור לאפשר מצב ששופט ינהל יותר ממשחק אחד ביום.

לפני כשנה הנחיתו כאן מנהל מקצועי לנבחרות מאוסטריה, ווילי רוטנשטיינר שמו. הביאו אותו כדי לשנות כאן דברים וממה שהבנתי ממאמנים שראו הרצאות שלו ופגשו אותו, מדובר באיש מקצוע מהשורה הראשונה. עם זאת, כשאלה הם פני הדברים מבחינת כמות ואיכות השופטים, כשיש מצוקה גדולה של מתקנים, איך בדיוק יוכל להוביל הג'נטלמן האוסטרי תהליכים של שינוי?

 

ועכשיו, ליומנו של שופט מתוסכל, על שבת לא מתגמלת – לא על המגרש ולא בחשבון הבנק.

שבת 7:00 בבוקר השעון המעורר מצלצל. החיוך על הפנים כי שבת הגיע ושוב אני הולך לעשות מה שאני אוהב – לשפוט כדורגל.

על הפרק שלושה משחקים במגרש במרכז הארץ – שופט ראשי טרום א 8:30 – קוון נערים ג' 10:30 – שופט ראשי נוער ארצית 12:30 היום הארוך הזה מתחיל בשעה 7:30 עם ההגעה למגרש -כוס קפה ,בדיקת המגרש, בדיקת רשימות, בדיקת חובש והתחלנו... משחק ראשון 8:30 בבוקר – ילדים קטנים חצי מגרש (70 דקות) הרבה קללות מצד ההורים. נגמר המשחק. משחק שני 10:30 – כבר נהיה חם הפעם אני על הקו קרוב לקהל בנוסף לקללות מצד ההורים אפשר לצרף גם קצת יריקות אבל אני ? עדיין פה כי אני אוהב לשפוט. נגמר. משחק שלישי 12:30 – קצת עייף אבל הפעם אני עולה למגרש כשופט ראשי ונעזר בקוונים שמקודם היום שופטים ראשיים. הפעם לפנינו 90 דקות במשחק התחתית הלוהט במסגרת הליגה הארצית לנוער. אנחנו עייפים אבל נעבור את זה. 14:30נגמר המשחק. בשעה 15:00 אני באוטו אחרי מקלחת עייף מאוד ולאחר שבע וחצי שעות מחוץ לבית. 15:30 בחזרה הביתה לארוחת צהריים עם הילדים.

והשכר? משחק טרומים 83.09 ₪ ברוטו , קוון במשחק נערים 75.22 ₪ ברוטו , שופט ראשי נוער ארצית 116.33 ₪ . סה"כ 8 שעות עבודה מחוץ לבית ביום שבת. אחרי שספגתי קללות יריקות והרבה שנאה נשארתי בכיס עם 274.64 ₪ ברוטו לפני הורדות רציניות מכיוון שזוהי עבודתי השניה. שופט כדורגל ביום שבת מרוויח 34.58 ₪ לשעה. שכר המינימום במדינת ישראל 29.12. שכר המינמום ביום שבת עפ"י החוק הינו 150 % משמע 43.68 ₪ לשעה. שופט כדורגל מרוויח ביום שבת 9.1 ₪ פחות משכר המנימום במדינת ישראל. העובדים שותקים והעולם שותק ? אתם יודעים למה ? כי באיגוד השופטים מי שמתלונן לא שופט. אף אחד לא מוכן לוותר על האהבה הגדולה הזאת גם על חשבון שכרו. לכן, גם אני מתחיל עונה מספר 11 באיגוד השופטים מבלי להתלונן על השכר. כל שבת נוטש את הילדים ומגיע למגרש ושופט שלושה משחקים ומרוויח על 12 משחקים בחודש 1098.56 ₪ ברוטו.

אח"כ שואלים למה אנחנו לא מתקדמים ומה הכדורגל שלנו נראה ככה... התשובה טמונה ממש כאן במצב השיפוט. אני רוצה להמשיך לשפוט. הלוואי שמישהו יעשה כאן צדק ויתקן את הדבר המעוות הזה. 9.2 ₪ לשעה פחות משכר המינמום. אני כותב בעילום שם כיוון שאני באמת מפחד שלא ישבצו אותי יותר למשחקים.

הערת מערכת: שופט יקר, אנו מחפשים להרחיב את צוות הטלפנים שלנו באתר VOLE. אנחנו משלמים שכר שעתי יותר גבוה ודואגים לכל הזכויות הסוציאליות לעובדים שלנו. את העבודה אצלנו אתה עושה עם המחשב הנייד שלך, בסביבה שקטה, יכול לעשות אותה גם עם פיג'מה ועם מזגן – בלי צעקות ובלי קללות מהסביבה. גם אצלנו אתה תמצא סיפוק ותרגיש חלק מרכזי במשחק שאנחנו כל כך אוהבים. אם אתה בעניין, צור איתנו קשר...

מיומנו של שופט מתוסכל ומתובנותיו של צופה מהצד
הפועל חדרה למען נפגעי הקורונה

הפועל חדרה למען נפגעי הקורונה

חדש באתר

הנהלת המועדון תזכה לסיוע מעיריית חדרה על מנת לאפשר לכדורגלנים שמצבה הכלכלי של משפחתם הורע בשל מצב הקורונה, להמשיך ולהתאמ...

עונת 20-21 - העונה של הטורנירים

עונת 20-21 - העונה של הטורנירים

חדש באתר

מאחר והקורונה טרם עזבה אותנו ועושה רושם שהיא תישאר עמנו עוד זמן רב, זה הזמן לרפורמה במבנה התחרות בכדורגל הישראלי ולקיים ...

מדור קליטת שחקנים ומאמנים

מדור קליטת שחקנים ומאמנים

חדש באתר

שחקנים, מעוניינים לבחון אפשרות של מעבר לקבוצה אחרת בעונה הבאה? מועדונים, מעוניינים לגייס שחקנים/מאמנים לעונה הבאה? הגעתם...

בחוף וגם בדשא,  הבחירה שלכם

בחוף וגם בדשא, הבחירה שלכם

חדש באתר

מחנה אימונים בפסח על חוף הים בהרצליה? אימונים אישיים או בקבוצות קטנות לאורך העונה באזור השרון? אימון קבוצתי בחולון? לאמי...

תעשו שכונה (בקטע טוב)

תעשו שכונה (בקטע טוב)

חדש באתר

שון שיון, מאמן כדורגל ומאמן מנטלי, בטור חשוב לכדורגלנים צעירים על החשיבות לשחק גם במסגרות שהן מעבר למסגרת הקבוצתית.