You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.
חדש באתר

מידת הרחמים וההיגיון, זה כל כך פשוט

שיתוף כתבה זו

מידת הרחמים וההיגיון, זה כל כך פשוט

עם כל הכבוד לחשיבות של ההישגיות, הגיע הזמן לתת את הדעת על התופעה המכוערת של רמיסת קבוצות במשחקי גביע

מאת: אורי שמיר – עורך האתר

 

באמצע השבוע האחרון חולל סערה פוסט בפייסבוק, שהועלה בעמוד רשמי של מועדון כדורגל ידוע – שייצר בשני העשורים האחרונים לא מעט כדורגלנים מוכשרים לכדורגל הישראלי. מפאת כבוד המועדון לא ננקוב בשמו מעל במה זו. בפוסט נכתב: "משחק הגביע של קבוצת ילדים ב', שנתון 2006 נגד (השם שמור במערכת) הסתיים בתוצאה 0:16 – זאת לאחר שהשופט הקדים את סיום המשחק בעשר דקות"... מאמן כדורגל ממועדון במרכז הארץ העלה פוסט עם צילום המסך – ובמהרה נוצר דיון בין מאמני כדורגל וצופים מהצד של בעד ונגד.  היו מי שטענו שהמהות של כדורגל היא לנצח בתוצאה הגבוהה יותר, היו מי שטענו שזה המחיר של אובר הישגיות בגילאים הצעירים. על דבר אחד כולם הסכימו: לא היה מקום להעלות את הפוסט לאוויר העולם. גם המועדון שהעלה את הפוסט הבין את הטעות והסיר אותו.

 

כמי שמצוי בתפקידו כבר תשע שנים וחי את התחום מהזווית התקשורתית, הקו המנחה שלי הוא מאוד ברור: אנו באתר VOLE מפרסמים תוצאות וטבלאות גם בשנתוני השמיניות והילדים, לא מהמקום של עידוד תחרות אלא מהמקום של יצירת אינדיקציה למצבו של הכדורגל הישראלי וגם מהתפיסה המאוד פשוטה – שברגע שההתאחדות לכדורגל מחליטה לחלק קבוצות לליגות, כאן נוצרת התחרות האמיתית – כי הרי ידוע לכולם, שליגות השרון והמרכז הן הליגות הבכירות, מועדונים שלהם קבוצות שמשתייכות לליגות הללו זוכים ליתרון תחרותי על מועדונים אחרים במרחב שלהם – מבחינת האפשרות למשוך כדורגלנים מוכשרים לחיקם ומבחינת האפשרות לשמור על כישרונות.

 

אבל זה לא העניין המרכזי, שעליו אני רוצה לשים את עיקר הפוקוס של הטור הזה. מבט על לוחות התוצאות של משחקי הגביע בשנתונים השונים בחודש האחרון מגלה שעשרות משחקים הסתיימו בהפרשים אסטרונומיים. כשמדובר בליגות שגורל האליפות וגורל היורדות נקבע על יחס שערים, אני יכול להבין ולקבל את הרצון של מאמנים ומועדונים לנצח בתוצאה כמה שיותר גבוהה. כשמדובר במשחק גביע אני לא יכול להבין ולא יכול לקבל רמיסה של קבוצות. הלו, מדובר כאן בילדים ובנערים !!! למה לגרום להם למפח נפש כה גדול במשחק הראשון שלהם העונה? ברור לכם, שזה גורם לילדים ונערים צעירים לפרוש ממשחק ולקבוצות להתפרק? מה החזירות הזו? למה במשחקי בוגרים, אנחנו רואים קבוצות שמורידות הילוך ונזהרות לא לרמוס את יריבותיהן – ובליגות ילדים לא? אי אפשר לעצור אחרי 5 או 6 חתיכות (מנסה להתבטא בשפה זולה, אולי זה יעזור), ו"לחשב מסלול מחדש"? מה זה אומר "לחשב מסלול מחדש"? אולי זה יישמע לכם נאיבי, אבל לו אני הייתי מאמן של קבוצה, שכבר בשלב מוקדם של המשחק הבטיחה את העלייה לשלב הבא, הייתי מוצא רגע של אתנחתא לכנס את שחקניי ומודיע להם את אחד או יותר מהדברים הבאים: להמשיך לחפש את שערה של היריבה ולרצות להבקיע עוד שערים, אבלח מעכשיו אנחנו מתרגלים אספקטים כאלה ואחרים תוך כדי משחק (הרמות, בעיטות מרחוק, תרגול של שחקנים בעמדות זרות להם), מעכשיו מי שבועט לשער עושה את זה עם הרגל החלשה שלו, הייתי עורך חילופים "חברתיים" ועוד. אם רוב המאמנים מצהירים ש"הדרך לפני התוצאות", אז אין זמן טוב מזה, כדי להוכיח שלא מדובר בסיסמאות ריקות מתוכן.

 

דבר נוסף להתאחדות לכדורגל: אין שום היגיון בשיבוץ משחקים של קבוצות שמוגדרות קבוצות 2 או קבוצות "צו פיוס" למשחקים מול קבוצות בכירות. שום דבר טוב לא יוצא מזה. אפשר לוותר בשלבים המוקדמים על הקבוצות מהליגות הבכירות או שבמקביל לעשות את מה שעושים בכדורסל – שם יש את מפעל גביע המדינה לקבוצות מהליגות הבכירות, ובמקביל יש את מפעל גביע האיגוד – שהוא מפעל מקביל לגביע המדינה, שבו מתחרות הקבוצות שאינן משתייכות לליגות הבכירות. בנוסף, כדאי להקטין תופעות כאלה במשחקי הגביע, מוטב שבמקרים שבהם מספר קבוצות יסיימו את העונה עם מספר הנקודות הגבוה ביותר – זהות האלופה לא תוכרע ע"פ יחס שערים, אלא ע"פ יחס ניצחונות או המאזן הפנימי הטוב ביותר במשחקים בין הקבוצות המעורבים.

 

סיום דבר: מאמנים יקרים, במיוחד מאמני השמיניות – שמתייצבים בסופ"ש הזה למשחקי גביע המדינה, הרצון לנצח ולהצליח הוא טבעי ואין לזלזל בו או לדכא אותו. עם זאת, תזכרו שאפשר לעשות את הדברים גם בצורה נעימה ובלי לגרום עוול ומפח נפש לילדים קטנים, שחיכו חודשים כדי לחזור לשחק כדורגל במסגרת קבוצתית – שלא לדבר על אלה שחיכו שנים לרגע הזה.

מידת הרחמים וההיגיון, זה כל כך פשוט
הקבוצות התכחשו לדוח השופט, בית הדין זיכה מאשמה

הקבוצות התכחשו לדוח השופט, בית הדין זיכה מאשמה

חדש באתר

קבוצת נערים מדרום הארץ ספגה דו"ח על התפרצות אוהדים לשדה המשחק, משופט בן 15.5. הקבוצה המארחת שלחה מכתב הכחשה לטענות השופט, הקבוצה היריבה שלחה מכתב שמחזק את טענותיה – והקבוצה זוכתה מאשמה בבית הדין של ההתאחדות.

המפתיעות לטובה – הפועל חיפה, נערים א' - על

המפתיעות לטובה – הפועל חיפה, נערים א' - על

חדש באתר

כתבה ראשונה בסדרת כתבות בפגרה על קבוצות, שפתחו את העונה עם הצלחה מעל לציפיות. הקבוצה של לידן דלויה עשתה שליש ראשון מצוין בליגת העל, לעת עתה היא מכה את התחזיות. המאמן משתף אותנו בסודות ההצלחה של קבוצתו.

הכר את השחקן - שחר אוחיון, 2003, נווה שאנן

הכר את השחקן - שחר אוחיון, 2003, נווה שאנן

חדש באתר

שחר אוחיון, שוערה של מכבי נווה שאנן חיפה והאיש שבתוך בובת הקמע במשחקיה של הפועל חיפה, הוא האורח שלנו בפינת השחקנים שלנו. מעוניינים גם אתם להשתתף בפינה? פרטים בכתבה.

השבת המרגשת של מ.כ נווה יוסף חיפה

השבת המרגשת של מ.כ נווה יוסף חיפה

חדש באתר

רוב קבוצות מחלקת הנוער של מ.כ נווה יוסף זכו בניצחונות מרשימים בשבת האחרונה, אך שני ניצחונות מרגשים במיוחד עליהם ניתן דגש: ניצחונה של קבוצת הנוער בדרבי, הקדשת הניצחון של קבוצת ילדים א' על מכבי הרצליה למאמן שחר פוני – שעבר ניתוח בהול בסופ"ש.

נערים ג' – שרון, המהפכנים של חדרה נצמדים לפסגה

נערים ג' – שרון, המהפכנים של חדרה נצמדים לפסגה

חדש באתר

קבוצת נערים ג' של הפועל חדרה יוצאת לפגרת החורף עם תואר "סגנית אלופת החורף", זאת לאחר שניצחה 3:4 בביתה את הפועל רעננה – שכבר הוליכה 1:3. חדרה מקדימה כעת את הפועל פ"ת בזכות יחס שערים והן מרוחקות שתי נקודות מהמוליכה, מכבי נתניה.

נוער – לאומית צפון, הפועל עכו אלופת החורף

נוער – לאומית צפון, הפועל עכו אלופת החורף

חדש באתר

קבוצת הנוער של הפועל עכו סיימה את השליש הראשון של העונה במקום הראשון, בזכות ניצחון 1:2 ביתי על העולה החדשה צעירי טייבה. עכו ניצלה את הפסדה של הפועל חיפה בדרבי, כדי להגדיל את הפער בצמרת.

נערים ג' – שפלה, מ.ס באר שבע נצמדה לפסגה

נערים ג' – שפלה, מ.ס באר שבע נצמדה לפסגה

חדש באתר

קבוצת נערים ג' של מ.ס באר שבע ניצלה את העובדה שהמוליכה, הפועל בארי/אשכול, לא שיחקה השבוע, כדי להיצמד אליה בפסגת הטבלה בזכות ניצחון 1:3 במשחק החוץ מול מ.כ גן יבנה.

15 כדורגלנים זכו למלגת הצטיינות

15 כדורגלנים זכו למלגת הצטיינות

חדש באתר

15 שחקנים ושחקניות זכו במלגה בסך 2,000-3,000 שקלים כל אחד, לאחר שנמצאו ראויים לה כאות להוקרה על מצוינות, הגינות ומנהיגות יוצאי דופן.

לזכרו של גיגי כהן

לזכרו של גיגי כהן

חדש באתר

בשבוע שעבר הלך לעולמו גדעון (גיגי) כהן ז"ל, שאימן בשנות השמונים ובתחילת שנות התשעים את נבחרת הנוער של ישראל. כהן היה ספורטאי מזן אחר, ששילב מספר ענפי ספורט בחייו כספורטאי. מאמן הכדורגל שלומי אדרעי מספר עליו.

מכבי נתניה-  מפגש העשרה למאמני המחלקה

מכבי נתניה- מפגש העשרה למאמני המחלקה

חדש באתר

מאמני קבוצות שנתוני ה-11 במחלקת הנוער של מכבי נתניה נפגשו אתמול עם מאמן הקבוצה הבוגרת, שי ברדה – לו ניסיון רב באימון בגילאים הצעירים, שערך בפניהם הרצאה בשם "המאמן כדמות מנצחת".

נערים ג' – שרון, ניצחון ראשון להפועל הוד השרון

נערים ג' – שרון, ניצחון ראשון להפועל הוד השרון

חדש באתר

הפועל הוד השרון, שבשיבוץ הראשוני של הליגות שובצה במחוז מרכז 2, זכתה בשבת האחרונה בניצחון ראשון העונה – 1:2 על מכבי פ"ת צפון. נסים דאלי-לוי, מאמן הקבוצה המנצחת: " הקבוצה הציגה משחק הקרבה יוצא מן הכלל וממש נלחמו על כל כדור".

ילדים ב' – מפרץ 1-  הראשון של גליל עליון

ילדים ב' – מפרץ 1- הראשון של גליל עליון

חדש באתר

אחרי סדרה לא נעימה של הפסדים בהפרשים לא מבוטלים, זכתה קבוצת ילדים ב' של הפועל גליל עליון בניצחון ראשון העונה – 2:3 במשחק החוץ מול מ.ס רובי שפירא חיפה.

ילדים א' – דרום, חגיגת שערים בקרית מלאכי

ילדים א' – דרום, חגיגת שערים בקרית מלאכי

חדש באתר

מכבי באר שבע ומכבי קרית מלאכי התייצבו למשחק המרכזי של המחזור החמישי, כשמאזנן עומד על ניצחון בלבד. מלאכי צעדה ביתרון במחצית הראשונה, אך בסיום באר שבע חגגה ניצחון 3:5.

ילדים א' – חוף-  אמא, הבאתי שער ניצחון

ילדים א' – חוף- אמא, הבאתי שער ניצחון

חדש באתר

עירוני קרית שמונה שומרת על מאזן מושלם במחוז חוף, אחרי שניצחה 1:2 את מ.ס פרדס/חנה כרכור. את שער הניצחון כבש אופיר זהבי, בנה של ימית, מנהלת הקבוצה, שחגגה השבוע יום הולדת.

נערים א', ספרדי משולש

נערים א', ספרדי משולש

חדש באתר

נבחרת נערים א' של ישראל, שהבטיחה את עלייתה לשלב העילית של אליפות אירופה, הפסידה 3:0 למקבילה של ספרד.

שתפו אותנו
כתבות נוספות
תגובות אחרונות