You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.
חדש באתר

לחשב מסלול מחדש בבניית הליגות

שיתוף כתבה

לחשב מסלול מחדש בבניית הליגות

במצב הקורונה אין מנוס מבניה מחודשת של חלק מליגות הנוער והנערים. כמו כן, הקפאת ירידות ועולות מתבקשת במצב הנוכחי.

מאת: אורי שמיר - עורך האתר
צילום:ולדי מויסייב - פוטו ולדי, שירותי צילום סטילס בדרום

כשהתבשרנו בחודש אפריל על סיום מוקדם של העונה, כולנו רצינו להאמין שעונת 20-21 לא תושפע ממשבר הקורונה, אך לצערנו המציאות טפחה על פנינו. העונה התחילה בקטנה בשנתוני הנוער והנערים - וכבר התבשרנו על לא מעט קבוצות ששהו או שעדיין שוהות בבידוד, נכנסו לסגר שללא ספק ישפיע על סדר המשחקים וייתכן שגם על שיגרת האימונים. בסיטואציה הזו צריך לקבל החלטות קשות. לדעתי האישית בלבד, אין מנוס מחשיבה מחודשת על מבנה הליגות ושיטת התחרות בשנתוני הנערים והנוער, מהסיבות שאפרט בטור זה, שבו אני מציע גם עצות פרקטיות לחלוקה מחודשת של הליגות.

להקפיא עולות ויורדות

העובדה שיהיו קבוצות שימצאו את עצמן במצב שהן מתייצבות למשחקים מול קבוצות שהתאמנו ושיחקו בצורה סדירה, אחרי שערכו 2-3 אימונים מזמן היציאה מבידוד ממושך, מחסלת את הפייר פליי וטוחנת אותו עד דק. במצב העניינים הזה אי אפשר באמת לקבל מדד אמיתי ומדויק לרמת הליגה, לכן זה לא יהיה הוגן בעונה כזו לקבוע עולות ויורדות בליגות התחרותיות - שזה גם נוגד באיזשהו מקום את רוח הספורט, אבל בסיטואציה כמו זו שנכפתה עלינו, שאי אפשר לשחק בצורה סדירה, שלאורך כל העונה הטבלאות לא היו מאוזנות מבחינת מספר משחקים - ויהיו קבוצות שזמן קצר אחרי יציאה מבידוד יצטרכו להשלים כמות גדולה של משחקים, כשהן לא בכושר משחק וכושר גופני רגיל - דבר שיגדיל את כמות הפציעות והחוסרים של שחקנים בסגלי הקבוצות, באמת שאין שום ערך לעניין התחרותי. בעונה כזו צריכים לדאוג בעיקר למסגרת, שתעזור לשמור על כושר ועל פלטפורמה חברתית. אפשר להסתפק כמו בליגות של שנתון נערים ג' בהכתרת אלופות, כדי להשאיר איזשהו מימד תחרותי, אבל זה לא יהיה חכם ליצור מצב שבו יהיו קבוצות שייהנו מהפקר ויהיו קבוצות שיסבלו ממנו.

להקטין מרחקים גאוגרפיים - מסיבה רפואית ומסיבה טכנית

נסיעות ממושכות באוטובוסים כבר הוכחו כמקדמות הדבקה בוירוס הקורונה. כפי שציינתי בפתיח, כבר לא מעט קבוצות הוכנסו לבידוד, בגלל חולה מאומת אחד מקרבן, לכן צריך להביא לצמצום משמעותי בנסיעות של קבוצות למשחקי חוץ. נכון, יש מחלקות נוער שיש להן קבוצות בליגות הבכירות, שמצויות בקצה גאוגרפי - כמו עירוני קרית שמונה, בני אילת ובני ממב"ע (נוער ארצית) - שכל נסיעה למשחק חוץ מצריכה מהן לשכור אוטובוס וכנ"ל מכל יריבה שמגיעה למשחק מול קבוצות אלה, אבל בנוגע לקבוצות מכל המחלקות האחרות, שלהן יש נציגות בליגות הבכירות, אפשר למצוא מבנה שלא יצריכו הרבה נסיעות באוטובוסים. באזור הגליל והדרום הסיטואציה קצת מורכבת, אך בקו שבין ערי החוף של ישראל שלהן יש נציגות בליגות בכירות - מקו עכו בצפון ועד קו אשקלון שבדרום, אפשר לייצר מבנה ליגות שבו קבוצות יוכלו להסתדר גם ללא הגעה באוטובוסים.

סיבה נוספת שבגינה יש לבצע תיקונים למבנה הליגות, היא סוגיית משחקי ההשלמה. בעוד חודש יוחל שעון החורף עד לסוף חודש מרץ. כידוע, גם בשנת 2020, מעט מאוד מגרשים זוכים לאישור תאורה מצד ההתאחדות לכדורגל, שהגיע הזמן שתגמיש את הקריטריונים בעניין הזה ותאפשר לשחק גם במגרש בו מתאמנים לאור זרקורים. כך או כך, הסיטואציה של השלמת משחקים באמצע שבוע תהיה הרבה יותר מאשר בכל עונה, לכן צריך להקל על הקבוצות ועל המאמנים ע"י שיבוץ עם מרחקים גאוגרפיים קטנים ככל האפשר, שכן מרבית המשחק ישוחקו בשעות הצוהריים.

לחלק את הליגות מחדש

מלבד ליגות העל של שנתוני הנוער, נערים א' ונערים ב', בכל הליגות טרם יצאו לדרך. אז נכון, מלאכת השיבוצים כבר נעשתה וגם מלאכת קביעת לוח משחקים - שזו עבודה סזיפית ומורכבת, אך מאחר וזו הסיטואציה, צריך לנצל את פרק הזמן הזה, כדי לבצע שינוים.

אין שום סיבה והיגיון שקבוצות נוער ונערים מערי השרון - הרצליה, כפר סבא, טייבה ופרדסיה, ישחקו בליגות צפוניות שמצריכות מהן ומהיריבות שלהן זמן ממושך בדרכים - דבר שגם מעמיס בהוצאות על מחלקות הנוער והורי השחקנים בתקופה כלכלית קשה מאוד, לכן צריך למצוא את הדרך להעביר את הקבוצות מהערים הללו למחוז הדרומי בליגות לאומיות וארציות לנוער ונערים א' ונערים ב', שבהן מוטב לבצע חלוקה של הליגה לשתיים - כפי שעשו בליגות א' וליגות ב', כש-X מהקבוצות הצפוניות ביותר משובצות באותה "קפסולה" ו-X מהקבוצות הדרומיות בקפסולה משלהן. במחוזות הדרומיים של הליגות הארציות בשנתוני נערים א' ונערים ב' משחקות קבוצות מאילת והנגב יחד עם קבוצות ממרכז הארץ, במחוז הצפוני של הליגה הארצית בשנתון נערים ב' משחקת קרית שמונה עם קבוצות מכפר סבא. מבט על המחוזות הדרומיים בליגות השניות בשנתון נערים א' והנוער מגלה שיש בהן רוב גדול לקבוצות מאזור גוש דן, בערים המרוחקות במרחק נסיעה של 15-30 דקות מערי השרון. אין שום סיבה לשים את הקבוצות הללו בליגות צפוניות, עם לא מעט קבוצות הפעילות במרחקים עצומים של 80 קילומטרים ומעלה.

בשנתון נערים ג' ובשנתוני החטיבה הצעירה פורסמו בשבוע שעבר השיבוצים ולוחות המשחקים, בפורמט שטרם הכרנו משנים קודמות. הליגות מכילות פחות קבוצות ושיטת משחקים שונה, אך במקום לנצל זאת לצמצם מרחקים גאוגרפיים ולעשות ליגות אזוריות, ניתן למצוא בלא מעט ליגות עיוותים גאוגרפיים. היוזמה לאפשר לקבוצות ממועדונים קטנים כמו קבוצות נערים ג' של בית"ר כפר סבא ובית"ר נורדיה ירושלים לשחק באותן ליגות עם קבוצות ממועדונים בכירים היא מבורכת, אך אין שום סיבה והיגיון שקבוצות מהבירה, הפועל קטמון ובית"ר נורדיה, ישחקו באותה ליגה עם מכבי נתניה ומכבי חיפה. הרבה יותר נכון יהיה לבנות ליגות עם 10 קבוצות, עם שילוב של פרמטרים גאוגרפיים ומקצועיים. מה זה אומר? ליגה של קבוצות מאזור חיפה ועד נתניה, ליגה של קבוצות מאזור השרון, ליגה של קבוצות מאזור ירושלים וגוש דן, ליגה של קבוצות מאזור המרכז, ליגה של קבוצות מהשפלה הדרומית.

זה לא הזמן וזו לא התקופה לניסוים הללו, זאת ממכלול הסיבות שהובאו בטור זה. כולי תקווה שבאגף הנוער של ההתאחדות לכדורגל יבחנו את ההצעות הללו עם ראש פתוח וישאבו מהן רעיונות לשיפור, מאחר וכל עוד הקורונה תמשיך להיות דומיננטית במציאות הישראלית, יהיה קשה מאוד לקיים. 

 

מוזמנים להצטרף לקבוצות הווטסאפ השונות שפתחנו לכל אחד משנתוני הנוער, הנערים והילדים - וכך תזכו לקבל את המידע בזמינות גבוהה. הקליקו כאן ועברו לרשימת הקישורים להצטרפות לקבוצות השונות.

אימון כדורגל ברמה אירופאית בחיפה? אימון מנטלי באזור המרכז וירושלים? אימון כדורגל אישי או בקבוצות קטנות לילדים, נערים, נוער ובוגרים באזור השרון וצפון ת"א? אימון כדורגל ואימון מנטלי משולב באזור הקריות והגליל המערבי? אימון כדורגל אישי או בקבוצות קטנות באזור ר"ג ופ"ת? עיסוי ספורטאים מקצועי בת"א? שורה של אנשי מקצוע איכותיים מחכים לכם בפינת "המומלצים של וולה". הקליקו כאן והתרשמו מהם.

 

 

לחשב מסלול מחדש בבניית הליגות
המאמנים הפגינו בכיכר רבין

המאמנים הפגינו בכיכר רבין

חדש באתר

עשרות מאמנים הגיעו להפגנת העצמאים שנערכה אמש בכיכר רבין בת"א, על מנת לזעוק את הפגיעה בפרנסתם ואת הפסקת הפעילות. מ"מ יו"ר...

פרויקט הטיקי טקה במעלות, קורא לכם

פרויקט הטיקי טקה במעלות, קורא לכם

חדש באתר

שלושת מאמני הכדורגל לבית משפחת שיון השיקו את פרויקט "טיקי טקה" - פרויקט לאימונים אישיים במגרש דשא ובסטודיו לטכניקה. פרטי...

בחוף וגם בדשא,  הבחירה שלכם

בחוף וגם בדשא, הבחירה שלכם

חדש באתר

אימונים אישיים בחוף הים בהרצליה? אימונים אישיים או בקבוצות קטנות לאורך העונה באזו צפון ת"א והשרון? לאמיר פייגנבאום יש ה...