You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.
חדש באתר

לזכרו של שוקי בנאדו - האיש שגידל דורות של שחקנים

שיתוף כתבה זו

לזכרו של שוקי בנאדו - האיש שגידל דורות של שחקנים

העיר באר שבע והכדורגל הישראלי נפרדו בסופ"ש שעבר ממאמן הכדורגל, איש החינוך והעיתונאי שוקי בנאדו ז"ל, שנאבק במחלה קשה. בנאדו גידל דורות של כדורגלנים בעיר באר שבע. מוזמנים לקרוא כתבה לזכרו מאת העיתונאי אריאל גולד - מועדון הכדורגל של מ.כ אופקים, בהשתתפות דמויות מרכזיות בכדורגל בעיר באר שבע.

מאת: אריאל גולד - מנהל מועדון הכדורגל אופקים ועיתונאי המקומון "שבע"

מאמן הכדורגל, המחנך והעיתונאי, שוקי בנאדו ז"ל, שנפטר בסוף השבוע בגיל 70 לאחר מאבק במחלה קשה, הובא ביום ראשון למנוחת עולמים, בהלוויה שנערכה בבית העלמין החדש בבאר שבע.

מאות אנשים הגיעו לחלוק כבוד אחרון לבנאדו, כשביניהם, אנשי ספורט, שחקני עבר, אנשי תקשורת, בכירי עיריית באר שבע וחברים. בנאדו, הותיר אחריו אישה את בתיה, שלושה בנים אמיר, אריק וברק, עשרה נכדים, האם עליזה והאח רמי. אבל יותר מהכל, נותרו הסיפורים והחוויות. אין אחד שמגע הקסם של שוקי, לא נגע בו בכל התקופות.

בנאדו שגידל דורות של שחקנים, מזוהה בעיקר כמאמן שגילה את יוסי בניון, כשהיה ילד בגיל 11 וניבא לו גדולות, כאשר נתן לבניון למעשה את ההזדמנות הראשונה לשחק בקבוצת הילדים של הפועל באר שבע. בניון תמיד זכר חסד נעורים למאמנו, כשהיה שותף מלא לערב ההתרמה למען בנאדו בשנת 2004, כאשר נאלץ לעבור השתלת כליה. בניון מספר כל הזמן, "על הקשר הטוב שלו לאורך השנים עם בנאדו, שהיה המאמן הראשון של בניון בקבוצת הילדים של הפועל באר שבע, זאת לאחר שבנאדו ראה אותו משחק לראשונה בטורניר קט רגל של בית הספר לכדורגל בדימונה, ומשם הביא אותו להפועל באר שבע". לימים, בנאדו אף התארח בשנת 2005, יחד עם בנו ברק, אצל בניון כשזה שיחק בראסינג סנטאנדר שבליגה הספרדית. כששמע על מותו של בנאדו, ביקש להשתתף בצער המשפחה.

"שוקי היה בעצם האיש שהביא אותי בפעם הראשונה לשחק בבאר שבע בליגת הילדים והיה המאמן שלי ונתן לי את ההזדמנות הראשונה לשחק ולהתפתח. היינו בקשר במשך השנים. כואב מאוד שאדם כזה הולך לעולמו מוקדם מדי. מאחל למשפחה שלו רק טוב ורק בשורות טובות".

אבל לא רק בניון, חברים ואנשי כדורגל מכל הזמנים, מספידים את שוקי בנאדו.

חלוץ העבר והמנהל המקצועי במחלקת הנוער של הפועל באר שבע, שרון אביטן: "שוקי היה אחד מאבני הייסוד בדרכי כשחקן, אדם ומאמן. אם יש נקודה אחת שמעלה בי חיוך, זה שבתפקידי כמנהל מקצועי במחלקת הנוער של הפועל באר שבע, אני החזרתי אותו לעבוד במקום ובמקצוע שהוא כל כך אהב (מאמן בבית הספר לכדורגל – א.ג), ולגמול לו על כל מה שהוא עשה בשבילי, בשביל אחרים ובשביל העיר. שוקי בשבילי זה כתף ומורה דרך. שוקי בשבילי הוא חבר. אף פעם לו קראתי לו שוקי, תמיד קראתי לו דוד".

קפטן העבר של הפועל באר שבע ואיש הצוות המקצועי באקדמיה של מחלקת הנוער, אליניב ברדה: "שוקי היה יקיר העיר באר שבע וגידל דורות של שחקני כדורגל. הוא משך אלפי ילדים מהשכונות לכדורגל. הייתה לו הצלחה עם המון שחקנים מהדרום, הן מקצועית והן חברתית. הוא תמיד אימן באהבה ומי שהתאמן אצלו זכה ביותר ממאמן. מעבר להיותו מאמן כדורגל, הוא היה מחנך. אותי שוקי אימן בקבוצת המחוננים. הוא אימן וכיוון אותי, והתווה לי את הדרך בעולם הכדורגל. ממש כואב לי שהוא נפטר. איבדנו אדם נדיר. אני אוהב אותך וכבר מתגעגע. יהי זכרו ברוך".

הפועל באר שבע: "הפועל באר שבע משתתפת בצערה של משפחת בנאדו על פטירתו של שוקי, מאמן במחלקת הנוער שלנו ומוותיקי מאמני הכדורגל בנגב, שהלך לעולמו בטרם עת. שלא תדעו עוד צער". יצוין, כי במשחק הבית הקרוב ובכל משחקי קבוצות מחלקת הנוער של הפועל באר שבע, אמורה להיות דקת דומיה לזכרו של בנאדו, והשחקנים עתידים לענוד סרטים שחורים. הטקס לזכרו אמור להיות לאחר שהמשפחה תצא מהשבעה, ובמשחק הבית לאחר מכן".

מבית"ר תל אביב, ששוקי בנאדו היה מזוהה איתה והיה אוהד הקבוצה לאורך כל ימי חייו, נמסר: "משפחת בית"ר תל אביב/רמלה אבלה על פטירתו של שוקי בנאדו, שהלך לעולמו בטרם עת. שוקי ז"ל, היה בית"רי בכל רמ"ח אבריו, אוהד מושבע וחבר נאמן. ת.נ.צ.ב.ה". זאת ועוד, בבית"ר תל אביב אמורים לזמן את משפחת בנאדו למשחק הבית הבא, ולערוך לזכרו של שוקי בנאדו טקס מיוחד".

טור נוגע ללב לזכרו של שוקי בנאדו מאת אריאל גולד:

קשה לי מאוד, ואני לא מפסיק לבכות. יהושע (שוקי) בנאדו ליווה אותי בכל תחנות חיי. בעצב ובשמחה. היה לו חוש הומור יוצא דופן ויש לנו המון דברים ורגעים משותפים, שעברנו ועבדנו ביחד, בחיים הפרטיים, בכדורגל ובתקשורת.

שוקי היה אנציקלופדיה של כדורגל, בעל ידע עצום, וגידל דורות של שחקנים. הייתה בינינו אהבה של אבא ובן. שוקי תמיד בירך את כולם בברכת "תל חי", כיאה לאיש המזוהה עם בית"ר. ההיכרות שלי איתו החלה לפני ארבעה עשורים, ב-1988, כששוקי היה המאמן הראשון של קבוצת נערים ב' בהפועל באר שבע, שנפתחה בדיוק אז. שוקי אימן אותי, כמו רבים אחרים באותו שנתון, שרצו להצליח ולהגיע לבוגרים. במרוצת השנים, נפגשו דרכינו שוב, במהלך שנות ה-90. שוקי זיהה את הפוטנציאל שטמון בי, ועבדנו כצוות במחלקת הנוער של הפועל באר שבע. הוא אימן, ואני שימשתי כמנהל קבוצה. הוא היה הראשון, שנתן לי את הזכות לאמן קבוצת כדורגל, ותמיד אמר לי, כמו לבנו ברק: "אתה גאון כדורגל".

שוקי שלח אותי לעשות "סקאוטינג" על היריבות. התוצאות היו בהתאם: ניצחונות גדולים בכל המשחקים. במקביל, הוא הכניס אותי לתחום תקשורת, וכתבנו ביחד במקומונים "שבע" ו"כל בי", ובעיתון הספורט "ראשון". ב-2002, זכינו ביחד באליפות עם קבוצת נערים ג' של הפועל "מנחם" באר שבע, ששוקי קרא על שמו של מנחם דידנר ז"ל, מייסד עיתון "שבע". זו הייתה אליפות היסטורית, שכללה 30 ניצחונות מ-30 משחקים, שיא שלא נשבר עד עצם היום הזה, ויחס שערים מדהים של 195:10, כבשה 195 שערים וספגה רק 10. "קבוצה מושלמת", הייתה כותרת שער הספורט של עיתון "שבע", עם תמונה קבוצתית של נערים ג'.
אני זוכר שבמהלך אותה עונה, ראשי המחלקה השעו אותנו לשבוע, בטענה לא מובנת. לאחר מכן, טענו שאני לויאלי לשוקי, ולא למערכת. בסוף הכל הסתדר, וכולם חגגו את האליפות. למחרת אחד המשחקים, כשניצחנו 1:11 את הפועל ירושלים, התקשר שוקי למאמן שלהם, והתנצל על התוצאה; פשוט, ג'נטלמן אמיתי.

באותה עונת אליפות, גברנו פעמיים על מזכרת בתיה, כשהבסנו אותה ללא תנאי בבית ובחוץ במשחק בגשם שוטף. ושוקי לא הבין איך עונה קודם לכן, אותה מזכרת בתיה ניצחה פעמיים את הפועל באר שבע, שהייתה אז קבוצת ילדים א'. הכותרת באותו השבוע הייתה: "בתיה טבעה באמבטיה"…

לאחר האליפות של נערים ג', הענקנו חולצה ממוסגרת – מספר 14 למירה דידנר, אלמנתו של מנחם ז"ל, שתלתה אותה בגאון במשרדה. שוקי גם היה הראשון, שהוציא למחנה אימונים בחו"ל בבולגריה את קבוצת נערים ב' בהפועל באר שבע. הוא היה מקיים בכל ערבי חמישי מפגשים בבתים של השחקנים, ובהם היה שומע אותם. "אתם צריכים ללמוד להתראיין לתקשורת כשתהיו גדולים", אמר לחניכיו. שוקי ביקש את כל המבחנים והתעודות של השחקנים, הקפיד שלכולם יהיו ציונים טובים, והיה מחלק פרסים למצטיינים. אצלו הערכים היו תמיד לפני הכל.

בין לבין, נסענו כמעט בכל יום שישי למשחקים של בית"ר תל אביב, קבוצתו האהובה, באצטדיון ברמלה. כשהגענו לשם, קיבלנו כבוד של מלכים מהיו"ר ליאור שכטר, וממנהל המגרש בחור בשם חורי, והיה גם המפגש המסורתי ביציע עם האוהד והעיתונאי אבי מורגנשטרן. במשחקים של בית"ר, אני ושוקי קיבלנו שני כובעים כחולים ייחודיים של בית"ר תל אביב, וכשהגענו איתם לבאר שבע התגאינו והשווצנו בכך שאנו היחידים שיש לנו אותם. שוקי גם לקח אותי לבקר את אימו עליזה תבדל"א, שגרה מול מגרש האימונים הישן של בית"ר תל אביב.

כשאבא שלי נפטר, שוקי היה איתי כל הלילה בבית החולים "סורוקה", ולא עזב אותי לרגע. להלוויה הוא דאג ששחקני הקבוצה יגיעו מדוגמים. מאז, שוקי "אימץ" אותי, והפך באופן רשמי לאבא השני שלי. לימים, אפילו לאבא הראשון. שוקי היה איתי בכל השמחות והאירועים. ב-2004 הוא הגיע לבריתה של ליאור, בתי הבכורה, זאת לאחר שעבר השתלת כליה, וישב בשולחן לבד, כי אסור היה לו להיחשף לאנשים חלילה, כדי שלא יידבק בחיידקים. באותה תקופה, כשהייתי עורך הספורט בעיתון "שבע", ביקשתי מהעורך יאסר עוקבי, להחזיר את שוקי למערכת. שוקי חזר, וכתב לי באופן קבוע טור שבועי, שנקרא "פעם בשבוע/ בנאדו יהושע". לשוקי היה סגנון כתיבה מיוחד וייחודי; תמיר בהומור, תמיד בחצי עקיצה.

ב-2012, כשאימי נפטרה, שוב היה זה שוקי שדאג שלא אשבר, והיה לצידי לאורך כל הדרך. שוקי היה בעל נתינה גדולה, ותמיד דאג והתעניין במצבם הבריאותי של חברים משותפים שלנו, כמו איציק כהן "חיפה", שגר באשקלון ושאף הוא עבר השתלת כליה, או בנצי בלומנפלד ז"ל, לאחר האירוע המוחי שעבר. אני ושוקי שמרנו על קשר כל הזמן. הוא היה מאושר כשלקחתי אליפות עם קבוצת הנשים של מכבי "לי" באר שבע וגביע עם קבוצת הילדות. כשעברתי לעבוד במחלקת הנשים של הפועל באר שבע, שוקי שגר בשכונה ט' בסמוך למגרש בתיכון מקיף ו', היה מגיע לראות את האימונים, ודאג להחמיא. בשנה שעברה, כשזכיתי באליפות היסטורית עם קבוצת נערים ג' של מועדון כדורגל מתנ"ס אופקים, שוקי התמוגג מאושר, וכתב: "תל חי, גאה בך". והוסיף: "זכית בזה בכבוד ובהדר. תל חי ענק".
שוקי היה מאושר, וסיפר לי עם דמעות בעיניים, כשחזר לעבוד בבית הספר לכדורגל של הפועל באר שבע, כמה הוא גאה שהמנהל המקצועי של מחלקת הנוער, חניכו לשעבר שרון אביטן, היה זה שהחזיר אותו, וגרם לסגירת המעגל. שוקי אהב מאוד לעבוד עם הילדים בגילאי גן חובה, וזו הייתה הקבוצה האחרונה שהוא אימן, והעניק להם אהבה.

בראיון האחרון, שערכנו ביחד בעיתון "שבע" עם שוער העבר של הפועל באר שבע מריו זוכוביצקי, שהגיע לביקור מולדת מארגנטינה, שוקי התרגש מאוד, והביא את מריו למערכת העיתון. הצטלמנו ביחד למזכרת. מסתבר שזאת הייתה התמונה האחרונה. מריו ששמע על הבשורה הקשה על מותו של שוקי, הרגיש כאב, וכתב לי: "חבל. ממש עצוב. שוקי היה חבר ואדם מיוחד. אני אגיע לארץ שוב בחודש מאי".

בתקופה האחרונה כאמור, שוקי חלה במחלה הארורה ועבר ימים לא פשוטים. לפני מספר חודשים, ביקשתי ממנו שיגיע לאמן אותנו בטורניר התקשורת, זאת עם קבוצת הוותיקים ע"ש בנצי בלומנפלד ז"ל. למרות ששוקי רצה מאוד להגיע, הוא נאלץ לוותר בגלל מצבו הבריאותי. כשדיברנו בפעם האחרונה, סיפרתי לו כמה קשה לי, שהוא נמצא במצב של מאבק במחלה הזו. שמעתי בקולו הסדוק כמה ייסורים הוא עובר. ניסיתי לחזק אותו, אבל בתוך תוכי הייתי שבור. פחדתי מהרגע הזה, ואני עדיין לא מאמין ששוקי לא איתנו.

רצית לחיות ואהבת את החיים; שוקי, לעולם לא אשכח מה עשית למעני. מורי ורבי, תנוח על משכבך בשלום. תנחומים מכל הלב לבתיה, אמיר, אריק, ברק ועשרת הנכדים שלך. שוקי, אבא שלי היקר, אני אוהב אותך המון. תל חי בפעם האחרונה.
לזכרו של שוקי בנאדו - האיש שגידל דורות של שחקנים
נערות - דרום, פתיחת עונה מרתקת

נערות - דרום, פתיחת עונה מרתקת

חדש באתר

אתר "וולה" שמח לצרף לסיקור השוטף גם את ליגות הנערות והילדות. מתחילים עם רשמים ממשחקי המחוז הדרומי בליגת הנערות, שסיפקו ל...

מותר לפעמים גם להסתכל בקנקן

מותר לפעמים גם להסתכל בקנקן

חדש באתר

הבלם עומרי לוזון הוכיח ביום שלישי האחרון, במשחקה של הנבחרת הצעירה - שהוא מספיק ראוי לשחק בזכות עצמו. כל אותם צקצקנים, שא...

נערים א' - הנבחרת בשלב העילית

נערים א' - הנבחרת בשלב העילית

חדש באתר

למרות מאזן עגום של 33.3 אחוזי הצלחה וסיום טורניר מוקדמות אליפות אירופה במקום השלישי, השחקנים של סלאח חסארמה מעפילים לשלב...

נערים א - מפח נפש לנבחרת ישראל

נערים א - מפח נפש לנבחרת ישראל

חדש באתר

נבחרת נערים א' של ישראל הפסידה 4:2 לאירלנד, בעוד שמונטנגרו זכתה בניצחון דרמטי 0:2 על אנדורה - שמעלה אותה לשלב העילית של ...

ילדים ג' – שרון, זה בשביל ויטור

ילדים ג' – שרון, זה בשביל ויטור

חדש באתר

ויטור לנסקי, מאמן קבוצת ילדים ג' של הפועל ת"א צפון, נעדר בתקופה האחרונה מאימוני ומשחקי קבוצתו – לאחר שטס לברזיל כדי להתא...

נערים א' – על, מהפכנים באדום

נערים א' – על, מהפכנים באדום

חדש באתר

קבוצת הצמרת של הפועל ת"א הצליחה לחזור פעמיים מפיגור של שער אחד במשחק הביתי מול מכבי נתניה לניצחון 2:4, שמותיר אותה במרחק...

שתפו אותנו
כתבות נוספות
תגובות אחרונות