You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.
חדש באתר

לזכרו של גיגי כהן

שיתוף כתבה זו

לזכרו של גיגי כהן

בשבוע שעבר הלך לעולמו גדעון (גיגי) כהן ז"ל, שאימן בשנות השמונים ובתחילת שנות התשעים את נבחרת הנוער של ישראל. כהן היה ספורטאי מזן אחר, ששילב מספר ענפי ספורט בחייו כספורטאי. מאמן הכדורגל שלומי אדרעי מספר עליו.

מאת: שלומי אדרעי

סיוע להכנת הכתבה: אתר ההתאחדות לכדורגל

צילום: אריה קנפר – ארכיון ההתאחדות לכדורגל

 

בשבוע שעבר הלך לעולמו בגיל 82 מאמן הכדורגל ושוער העבר גדעון (גיגי) כהן ז"ל, איש ספורט מזן אחר. כהן, שנולד בעיר רחובות, היה מזוהה מאוד עם הספורט בעיר. בגילאי העשרה שילב בין מספר ענפי ספורט – כשוער כדורגל וכשוער כדוריד – ובמקביל התחרה בהוקי שדה ובטניס שולחן (זכה באליפות צה"ל). יש המספרים שהיו שבתות שבהן שיחק בבוקר הוקי שדה, לפני הצוהריים שיחק כדוריד ואחה"צ הגן על שערה של מכבי רחובות. בגיל 16 עלה לקבוצת הבוגרים של מכבי רחובות ושיחק כחלוץ – ובמשחקו הראשון בקבוצה הוא הבקיע שער לרשתה של הפועל ר"ג, במשחק שהסתיים בתוצאת שוויון 1:1. כהן עבר להגן על שערה של הקבוצה – שלימים מכרה את כרטיס השחקן שלו לבית"ר ירושלים. בהמשך הגן על שעריהן של מכבי שעריים וסקציה נס ציונה. כהן היה בוגר קורס המאמנים הראשונים במכון וינגייט – שאותו ריכז גדול מאמני ישראל, עמנואל שפר ז"ל.  כמאמן אימן במספר קדנציות את קבוצת הבוגרים של מכבי שעריים, בקריירת האימון שלו היו גם בקבוצות הבוגרים של הפועל לוד, הפועל אשקלון ומכבי נתניה. לכהן היה פרק נכבד של כעשור באימון הנבחרות הצעירות של ישראל, החל מתחילת שנות השמונים ועד אמצע שנות התשעים.

 

על כל ההיסטוריה הגדושה והמפוארת של גדעון "גיגי" כהן ניתן ללמוד מתולדות הספורט הישראלי והעיר רחובות. ספורטאי אמיתי בהישגיו בשדה הכדוריד ולאחר מכן כשוער בקבוצות בכירות וכמאמן בתחום הכדורגל. ב-10 שנות שירותו במחלקת הנוער של ההתאחדות לכדורגל התבלט במסירותו הרבה, במקצועיותו, בידענותו ובדגש העצום שנתן לחינוך לערכי הספורט. שחקנים רבים שעברו תחת ידיו זכו לקבל כבר בתחילת דרכם המקצועית דפוסי ההתנהגות בלתי מתפשרים בדרך למיצוי היכולות ולפסגת הכדורגל הישראלי ואף העולמי. אישיותו הקרינה על כל הסובבים אותו. הוא הקפיד על הפרטים הקטנים ביותר, תבע מחניכיו משמעת עצמית גבוהה וגילוי אחריות קבוצתית. על כר הדשא ומחוצה לו. כמחנך, שימש דוגמה אישית לכל חניכיו, כאשר דרש מעצמו לא פחות מאשר דרש מהם.

 

ליוויתי אותו כמאמן בצוות המקצועי בקבוצות השונות, בימים בהם לכל נבחרת במחלקת הנוער היה איש צוות אחד נוסף בהעדר מאמני שוערים, מאמני כושר גופני או עוזר מאמן. נתנו כתף כצוות המלווה והמסייע לכל הנדרש. יחד עם אמנון רז, כמאמן נבחרת הנוער, גיגי כהן בנערים א' ואנוכי, שלומי אדרעי בנערים ב' וריכוז המחוזות בגילאי האפרוחים, שיתפנו פעולה כמאמני הנבחרות בפן הרשמי וכצוות בחיי היום-יום - באימונים, במשחקים במחנות אימון, בטורנירים, במשימות בין ארציות. כל זאת מגילאי 13-14 ועד לסיום גיל הנוער בגיל 19.

 

מסירותו של גיגי ניכרה לאורך כל הדרך. הוא חרש את הארץ לאורכה ולרוחבה בכל יום, כולל סופי שבוע, ובלבד שלא יחמיץ חלילה כשרון בקבוצה נידחת ובישוב נסתר מעין התקשורת. לטובת הכישרון, לטובת הקבוצה, לטובת הנבחרת, לטובת הכדורגל הישראלי, לטובת המדינה. בכל יום ראשון בבוקר היה מתקשר אלי מלא בפרטים וברשמים על תגליות ולא פעם גם על אכזבות

כמאמן, הקפיד לתת הזדמנות לכל ניצוץ של כישרון הרבה לפני שהחליט כי אינו מתאים. הוא קידם שחקנים צעירים כחלק מהדרך בה האמין וכהשקפת עולם מקצועית וערכית וצירף לנבחרתו גילאי 16 כדרך קבע (2-3 מבני מחזור צעיר יותר). ללא מחסומים אמר וניתח מקצועית את אשר האמין בו ולא חשש מתגובות זועמות על אמירותיו.

הנסיעות הארוכות למחנות אימונים ולמשחקים אפשרו לנו להכיר אותו מקרוב. באמתחתו היו תמיד שלושה פריטים שעליהם לא ויתר: ערימת עיתונים שעדיין לא הספיק לקרוא, אינסוף קלטות של מוסיקה קלאסית ואופראית ומכשיר רדיו של גלים קצרים כדי שיוכל לשמור על קשר עם חדשות היום ו"שירים ושערים" טרם עידן המדיה המודרניים. בכל נסיעותיו ברחבי העולם לא הזניח את אהבתו למוסיקה. למרות מחויבותו למקצועיות ולמוסר עבודה בלתי מתפשר, ידע למצוא את הדרך לשלב צפייה בקונצרטים ובאופרות מבלי, חלילה, לפגוע בשגרת הנבחרת. ייתכן שההשראה ששאב מהם אף תרמה לנבחרות

ערכיו ועקרונותיו של גיגי כהן, אין בכך ספק, הוטמעו היטב בחניכיו, שהבולטים בהם פרחו, גדלו ויצאו לקריירות עשירות ומפוארות, דוגמת ניר דוידוביץ', דודו אוואט, לירן שטראובר, אריק בנאדו, אבי תקוה, אלי אברבנאל, חיים חג'ג', ניר סביליה, חיים סילבס, אלון חזן ועוד רבים וטובים. לא כולם הפכו לכדורגלנים בכירים, אבל כל מי שהיה חניכו של גיגי כהן הפך בוודאות לאדם טוב יותר.

יהי זכרו ברוך

לזכרו של גיגי כהן
השבת המרגשת של מ.כ נווה יוסף חיפה

השבת המרגשת של מ.כ נווה יוסף חיפה

חדש באתר

רוב קבוצות מחלקת הנוער של מ.כ נווה יוסף זכו בניצחונות מרשימים בשבת האחרונה, אך שני ניצחונות מרגשים במיוחד עליהם ניתן דגש: ניצחונה של קבוצת הנוער בדרבי, הקדשת הניצחון של קבוצת ילדים א' על מכבי הרצליה למאמן שחר פוני – שעבר ניתוח בהול בסופ"ש.

נערים ג' – שרון, המהפכנים של חדרה נצמדים לפסגה

נערים ג' – שרון, המהפכנים של חדרה נצמדים לפסגה

חדש באתר

קבוצת נערים ג' של הפועל חדרה יוצאת לפגרת החורף עם תואר "סגנית אלופת החורף", זאת לאחר שניצחה 3:4 בביתה את הפועל רעננה – שכבר הוליכה 1:3. חדרה מקדימה כעת את הפועל פ"ת בזכות יחס שערים והן מרוחקות שתי נקודות מהמוליכה, מכבי נתניה.

נוער – לאומית צפון, הפועל עכו אלופת החורף

נוער – לאומית צפון, הפועל עכו אלופת החורף

חדש באתר

קבוצת הנוער של הפועל עכו סיימה את השליש הראשון של העונה במקום הראשון, בזכות ניצחון 1:2 ביתי על העולה החדשה צעירי טייבה. עכו ניצלה את הפסדה של הפועל חיפה בדרבי, כדי להגדיל את הפער בצמרת.

נערים ג' – שפלה, מ.ס באר שבע נצמדה לפסגה

נערים ג' – שפלה, מ.ס באר שבע נצמדה לפסגה

חדש באתר

קבוצת נערים ג' של מ.ס באר שבע ניצלה את העובדה שהמוליכה, הפועל בארי/אשכול, לא שיחקה השבוע, כדי להיצמד אליה בפסגת הטבלה בזכות ניצחון 1:3 במשחק החוץ מול מ.כ גן יבנה.

15 כדורגלנים זכו למלגת הצטיינות

15 כדורגלנים זכו למלגת הצטיינות

חדש באתר

15 שחקנים ושחקניות זכו במלגה בסך 2,000-3,000 שקלים כל אחד, לאחר שנמצאו ראויים לה כאות להוקרה על מצוינות, הגינות ומנהיגות יוצאי דופן.

לזכרו של גיגי כהן

לזכרו של גיגי כהן

חדש באתר

בשבוע שעבר הלך לעולמו גדעון (גיגי) כהן ז"ל, שאימן בשנות השמונים ובתחילת שנות התשעים את נבחרת הנוער של ישראל. כהן היה ספורטאי מזן אחר, ששילב מספר ענפי ספורט בחייו כספורטאי. מאמן הכדורגל שלומי אדרעי מספר עליו.

מכבי נתניה-  מפגש העשרה למאמני המחלקה

מכבי נתניה- מפגש העשרה למאמני המחלקה

חדש באתר

מאמני קבוצות שנתוני ה-11 במחלקת הנוער של מכבי נתניה נפגשו אתמול עם מאמן הקבוצה הבוגרת, שי ברדה – לו ניסיון רב באימון בגילאים הצעירים, שערך בפניהם הרצאה בשם "המאמן כדמות מנצחת".

נערים ג' – שרון, ניצחון ראשון להפועל הוד השרון

נערים ג' – שרון, ניצחון ראשון להפועל הוד השרון

חדש באתר

הפועל הוד השרון, שבשיבוץ הראשוני של הליגות שובצה במחוז מרכז 2, זכתה בשבת האחרונה בניצחון ראשון העונה – 1:2 על מכבי פ"ת צפון. נסים דאלי-לוי, מאמן הקבוצה המנצחת: " הקבוצה הציגה משחק הקרבה יוצא מן הכלל וממש נלחמו על כל כדור".

ילדים ב' – מפרץ 1-  הראשון של גליל עליון

ילדים ב' – מפרץ 1- הראשון של גליל עליון

חדש באתר

אחרי סדרה לא נעימה של הפסדים בהפרשים לא מבוטלים, זכתה קבוצת ילדים ב' של הפועל גליל עליון בניצחון ראשון העונה – 2:3 במשחק החוץ מול מ.ס רובי שפירא חיפה.

ילדים א' – דרום, חגיגת שערים בקרית מלאכי

ילדים א' – דרום, חגיגת שערים בקרית מלאכי

חדש באתר

מכבי באר שבע ומכבי קרית מלאכי התייצבו למשחק המרכזי של המחזור החמישי, כשמאזנן עומד על ניצחון בלבד. מלאכי צעדה ביתרון במחצית הראשונה, אך בסיום באר שבע חגגה ניצחון 3:5.

ילדים א' – חוף-  אמא, הבאתי שער ניצחון

ילדים א' – חוף- אמא, הבאתי שער ניצחון

חדש באתר

עירוני קרית שמונה שומרת על מאזן מושלם במחוז חוף, אחרי שניצחה 1:2 את מ.ס פרדס/חנה כרכור. את שער הניצחון כבש אופיר זהבי, בנה של ימית, מנהלת הקבוצה, שחגגה השבוע יום הולדת.

נערים א', ספרדי משולש

נערים א', ספרדי משולש

חדש באתר

נבחרת נערים א' של ישראל, שהבטיחה את עלייתה לשלב העילית של אליפות אירופה, הפסידה 3:0 למקבילה של ספרד.

שתפו אותנו
כתבות נוספות
תגובות אחרונות