You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.
חדש באתר

לבנות בחוכמה – להפריד ליגות ולהקטין חיכוך עירוני

שיתוף כתבה

לבנות בחוכמה – להפריד ליגות ולהקטין חיכוך עירוני

הפרדת ליגות בין יריבות עירוניות, בערים שבהן החיכוך מעלה את פוטנציאל הלהבות בין הצדדים – תתרום רבות להורדת מתחים בין מועדונים. כתבה שניה בסדרת כתבות, שמטרתן להפנות זרקור לסוגיות חשובות שיש לטפל בהן לקראת העונה הבאה

מאת: אורי שמיר – עורך האתר
צילום: יקי גיל

משחקי דרבי הם אטרקציה גדולה של משחקי הכדור הקבוצתיים בכל העולם. אין ספק שהם מעניקים הרבה עניין, יש בהם הרבה יוקרה וחשיבות של הרבה יותר מעוד משחק. כל עוד היריבות העירונית שומרת על גבולות של כבוד הדדי ואינה גורמת להעלאת רמת מתיחות. כשמועדונים מאותה עיר לא חולקים את אותם מתחמי אימונים הפוטנציאל הזה נמוך יותר – אם כי כל מקרה לגופו, אבל מה קורה ששני מועדונים מאותה עיר או יותר חולקים את אותם מתחמי אימונים? כאן הפוטנציאל לרמת מתיחות גבוהה בין הצדדים עולה, מאחר והחיכוך גדול – ולכן על אגף הנוער לפעול להפריד כוחות כמה שיותר, ברמה של שיבוץ קבוצות ממועדונים כאלה בליגות מקבילות ולא באותן ליגות. כל עוד לא מדובר בליגת על בשנתוני הנערים והנוער וכל עוד לא מדובר בשיבוץ שיוצר עיוותים גאוגרפיים ומקצועיים. לצערנו, בכדורגל שלנו בהרבה מקומות ההתעסקות בדשא של השכן גדולה יותר מההתעסקות בדשא העצמי, תופעות של מחטפי שחקנים ותופעות של סנדול שחקנים שרוצים לעבור למועדונים אחרים, אלה תופעות מאוד שכיחות שנובעות במידה רבה מרמת התחרותיות בין מועדונים עם יריבות עירונית ואזורית, לכן כל דבר שיכול להוריד משהו מהדברים האלה, חשוב שייעשה.

ישנן ערים שבהן המיקום הגאוגרפי מגביל מצב של הפרדת כוחות, דוגמת באר שבע, ירושלים ונתניה המגבלה הגאוגרפית קיימת ולכן קשה להמליץ על הפרדת כוחות בין מכבי נתניה לבית"ר טוברוק ובין מכבי ומ.ס באר שבע וכן הקבוצות הירושלמיות שאינן מתעתדות לשחק בליגות הבכירות, אך בנוגע להרבה מועדונים מאזורים אחרים אפשר בהחלט להמליץ על פיזור קבוצות מאותו אזור על מספר מחוזות, כמובן עם שקלול מקסימלי של הפרמטרים המקצועיים והגאוגרפיים.

בעיר הרצליה חולקות מזה שנים רבות את אותם מתחמי אימונים מחלקות הנוער של הפועל ומכבי. המבנים של שתי מחלקות הנוער מצויים במרחק של עשרות בודדות של מטרים זה מזה, קבוצות משני המועדונים מתאמנות האחת במקביל לשניה. בעונה הבאה קבוצות הנוער של שני המועדונים ישחקו בדרג הלאומית וקבוצות נערים ב' בדרג הארצית. מבט על חלוקה גאוגרפית על הנייר מראה ששתי הקבוצות צריכות לשחק באותן ליגות, אך כאן צריך להפעיל את חוק ההיגיון ולשים את שתי הקבוצות בליגות מקבילות – כפי שקרה העונה בנוער, שהפועל הוד השרון – המייצגת עיר דרומית להרצליה, שובצה במחוז הצפוני של הליגה הלאומית יחד עם הפועל, בעוד שמכבי נותרה במחוז הדרומי של הליגה הלאומית. מומלץ כמובן גם בליגות השמיניות, הילדים והנערים ג' להפריד בין הקבוצות של המועדונים. הרצליה עיר עם מיקום מצוין ונגיש להשתבצות בחלק גדול מהמחוזות המוצעים בכל השנתונים.

בעיר חיפה מתאמנות באותם מתחמים קבוצות מחלקות הנוער של מ.כ נווה יוסף, בית"ר חיפה, מ.ס רובי שפירא, אחווה חיפה ומ.כ כבביר. מאחר ונוה יוסף נחשבת למועדון שהוכיח בעונות האחרונות שהוא שיבוץ בליגות שרון של שנתוני טרום א' – נערים ג', ובליגות הנערים והנוער הקבוצות של נוה יוסף הן היחידות מבין קבוצות המועדונים הללו – שתשחק בליגות המשנה, את כל האחרות מומלץ לפזר בליגות הצפוניות השונות בכל השנתונים – לרבות נערים ונוער.

בעיר אשדוד מתאמנות באותם מתחמים קבוצות מחלקות הנוער של ממשיכות הדרך של הפועל אשדוד המיתולגית – הפועל בני אשדוד וא.ס אשדוד (האדומים אשדוד) וגם מחלקת הנוער של מכבי עירוני אשדוד. בין מחלקות הנוער של "האדומים" אשדוד ומכבי עירוני אשדוד יחסים של כבוד, בתי הספר לכדורגל של שני המועדונים נפגשו כבר לכמה טורנירים והאווירה הטובה. עם זאת, בעונה שבה שתי קבוצות הבוגרים של שני המועדונים ישחקו בליגה א' והן עשויות להיאבק על עליה ללאומית, כדי לשמור על רמת יחסים תקינה מומלץ שלא לשבץ את הקבוצות של המועדונים האשדודיים באותן ליגות.

ברחובות פעילות מחלקות הנוער של מכבי רחובות, מכבי שעריים והפועל מרמורק גם הן באותה טריטוריה. המיקום הגאוגרפי של רחובות והיצע הליגות מאפשר לפזר את הקבוצות בליגות נפרדות.

נעבור לגליל המערבי. מחלקות הנוער של הפועל עכו והפועל מטה אשר מתאמנות בקרבה גאוגרפית גדולה האחת לצד השניה. בעונה כזו, שבה כמה ממאמני מטה אשר ובראשם המנהל המקצועי שמוליק עמירה חצו את הכביש לעכו – ולא מן הנמנע שגם יהיו שחקנים שיעשו את המעבר הזה, מוטב שקבוצות מהמועדונים הללו לא ישחקו באותן ליגות, כנ"ל גם לגבי קבוצות ממחלקות הנוער של מכבי ובית"ר נהריה.

במועצה המקומית בועיינה-נוג'ידאת קיימו שתי מחלקות נוער עם מספר קבוצות ליגה כ"א – הפועל בועיינה ומ.כ בועיינה-נוג'ידאת. יש מספיק ליגות צפוניות, לכן גם כאן מוטב שקבוצות משני המועדונים ישחקו בליגות שונות.

לבנות בחוכמה – להפריד ליגות ולהקטין חיכוך עירוני
הפועל חדרה למען נפגעי הקורונה

הפועל חדרה למען נפגעי הקורונה

חדש באתר

הנהלת המועדון תזכה לסיוע מעיריית חדרה על מנת לאפשר לכדורגלנים שמצבה הכלכלי של משפחתם הורע בשל מצב הקורונה, להמשיך ולהתאמ...

עונת 20-21 - העונה של הטורנירים

עונת 20-21 - העונה של הטורנירים

חדש באתר

מאחר והקורונה טרם עזבה אותנו ועושה רושם שהיא תישאר עמנו עוד זמן רב, זה הזמן לרפורמה במבנה התחרות בכדורגל הישראלי ולקיים ...

מדור קליטת שחקנים ומאמנים

מדור קליטת שחקנים ומאמנים

חדש באתר

שחקנים, מעוניינים לבחון אפשרות של מעבר לקבוצה אחרת בעונה הבאה? מועדונים, מעוניינים לגייס שחקנים/מאמנים לעונה הבאה? הגעתם...

בחוף וגם בדשא,  הבחירה שלכם

בחוף וגם בדשא, הבחירה שלכם

חדש באתר

מחנה אימונים בפסח על חוף הים בהרצליה? אימונים אישיים או בקבוצות קטנות לאורך העונה באזור השרון? אימון קבוצתי בחולון? לאמי...

תעשו שכונה (בקטע טוב)

תעשו שכונה (בקטע טוב)

חדש באתר

שון שיון, מאמן כדורגל ומאמן מנטלי, בטור חשוב לכדורגלנים צעירים על החשיבות לשחק גם במסגרות שהן מעבר למסגרת הקבוצתית.