You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.
חדש באתר

כשהשמיניות עשו תשיעיות

שיתוף כתבה

כשהשמיניות עשו תשיעיות

יוזמה מבורכת של רמי דרורי – מנהל מחלקת הנוער של הפועל משגב, יצרה ביום שני האחרון טורניר תשיעיות איכותי ומרשים במגרש של מחלקת הנוער של המועדון הצפוני. רמי דרורי משתף אותנו בהרחבה ברעיון שעומד מאחורי קיום הטורניר, ההכנות וההיערכות והסיבות שבגינן מומלץ בשנתון ילדים ב' לעבור לשחק בשיטת התשיעיות.

מאת: אורי שמיר - עורך האתר

כמעט כל מי שעוקב אחר הנעשה בגזרת החטיבות הצעירות במחלקת הנוער, יסכים על כך שהמעבר החד משנתוני השמיניות בסיום שנתון ילדים ג' למשחק במגרש גדול בשיטת 11 מול 11 בשנתון ילדים ב', זהו מעבר שאינו נכון מבחינה מקצועית לשחקנים. לא קשה להבחין בתופעות שבהן יש מאמנים ואפילו מנהלים מקצועיים שמנחים את השחקנים שלהם לבעוט כמה שיותר גבוה למסגרת השער של היריבה כדי לכבוש שערים - גם על חשבון לימוד כדורגל נכון, העיקר כדי לזכות בעוד ניצחון לאוסף. אין זה סוד שבמדינות רבות באירופה משחקים בגילאי 12 במתכונת של תשעה מול תשעה במגרש אורכי מוקטן, אך משום מה - בכדורגל הישראלי העדיפו מי שהעדיפו לפסוח על השלב הזה. 

אביב ריין, מנהלה המקצועי של הכח עמידר, שהוא גם מאמן בעל הכשרה נוריו-קוגניטיבית לספורטאים, מסביר מדוע לדעתו המעבר משנתוני השמיניות לשנתוני ה-11 בלי שלב ביניים באמצע הוא הרסני לכדורגל. לדעתו הצטרפו עוד אנשי מקצוע רבים:  "
כל מי שעוסק בכדורגל יודע שהמעבר בין 8*8 ל11*11 הוא מעבר שטומן בתוכו המון קשיים לשחקנים הצעירים.  המגרש כפול בגודל, שחקן גבוה ומהיר יותר מבני גילו יהנה במגרש כזה מחופש מוחלט.  השער כמעט כפול בגודל. כל בעיטה ליד המשקוף היא גול בטוח.  יש המון דברים שגורמים למשחקים להשתנות מקצה לקצה, ולאו דווקא בגלל היכולת של השחקנים. כל מי שעוסק בכדורגל גם יודע איך מתנהלים באירופה במעבר הזה.  תמיד טענו שזה מצריך המון כסף ותשתיות שאין. אז, שוב, פתרון יצירתי, פותר הכל. נכון זה אולי לא הפתרון האידיאלי. אבל זה הפתרון הכי טוב במצב הקיים".

אביב ריין פרסם את דעתו בעקבות הטורניר המוצלח שיזם רמי דרורי - מנהל מחלקת הנוער של הפועל משגב, שמאמן גם את קבוצת נערים ג' של המועדון. דרורי, אדם עם חשיבה יצירתית ומיוחדת, שמשמש גם כסקאוט של הנבחרת, רתם את אנשי המועדון שלו ביום שני האחרון לקיום טורניר תשיעיות בהשתתפות של קבוצות ילדים ג' צפוניות ובהן: עירוני קרית שמונה - שניצחה את צעירי סכנין במשחק הגמר, הפועל משגב, הפועל חדרה, הפועל סכנין, מכבי קרית אתא ומכבי עוספייה.

רמי דרורי משתף אותנו מהיכן נוצרה לה היוזמה לקיום הטורניר - וכיצד הפכה ממחשבה למציאות מוגמרת: "ח
שבנו כיצד אנו במועדון משגב, אשר חרט על דגלו את נושא פיתוח השחקן הצעיר, יכולים לעשות משהו אחר משהו שעוד לא היה בארץ. הרעיון עלה כבר לפני כשלוש שנים כשראיתי את טורניר הכשרונות בספרד הLaliga promises עד גיל 12 שבה התגלו כוכבי הליגה הספרדית שבהם אנו צופים מידי שבוע. בעונה הקודמת פיתחנו פרויקט מיוחד לגילאים צעירים יותר u10 אותו שיפרנו השנה וכבר קיימנו מספר לא מבוטל של מפגשים עם מועדונים בצפןן בהצלחה יתרה ומכאן החלטנו להקים טורניר ייעודי לגילאי u-12. הצגתי להם את הדרך שאני חושב עליה וביקשתי רעיונות. כדברי וולט דיסני " אם אתה יכול לחלום את זה, אתה יכול לעשות את זה".  מצאנו לנכון להקטין מגרש להוסיף שחקן אחד ולמתוח קו במגרש בו ניישם את חוק הנבדל. התלבטנו באם להשאיר שער חמש או לעבור לשער שבע כצורך שנובע מהמעבר לשיטת המשחק בעונה הבאה.  התחלנו בניסיון עם קבוצת ילדים ג שלנו והבנו שזה ייהיה נהדר אבל משהו מפריע - איך מקטינים את גובה השער? הרי כולם אומרים זה יעלה את העלויות של הקבוצות, אבל חשיבה משותפת פתרה את הבעייה - נהפוך את השער וכך הגובה יקטן אך האורך ישאר במידות שער שבע וגובהו מתאים ביחס הנכון לגובה השוערים. לא סיפרנו זאת לאיש השארנו זאת כהפתעה לקבוצות שכיבדו אותנו בנוכחותם. "הרעיון מדהים" הם אמרו כשראו זאת בפועל והנה בנינו מגרש מתאים לגיל המדובר. חברים, בתקציב הגיוני של פחית צבע כחול בכדי לסמן קווים ייחודיים לגודל המגרש החדש. זה הכל".

רמי דרורי מסכם בסיפוק גדול את הטורניר: :שמחנו לארח  את הקבוצות האורחות. בין לבין הכנו תחנות הפעלה לילדים שממתינים לתורם בעוד הורי ילדי קבוצת משגב המדהימים הכינו ארוחת בוקר לאורחים. בהמשך נהנו השחקנים מארוחת צהריים איכותית במחיר סמלי של 30 שקלים.  המשחקים נערכו בשני בתים והילדים התרגלו מיד למימדי המגרש ולגובה השער - וזאת בעצם הייתה מטרתנו המקצועית בקיום הטורניר. בסופו של יום זכתה עירוני קרית שמונה בכבוד להיות הקבוצה הראשונה שזוכה באליפות טורניר התשעיות כשצלחת הטורניר עם הקדשה אישית בדרכה לצפון (בעונה הבאה יבואו להגן על התואר)כשגברו על קבוצת צעירי סכנין בגמר הטורניר. נכון, היה זה הטורניר הראשון ויש להסיק מסקנות ולהפיק לקחים כדי שבעונה הבאה נעשה טורניר טוב יותר, אך חברים יקרים, לא משנה מי זכה בטורניר - אותנו ריגש הקשר שנוצר בין ילדי כל הקבוצות יריבות ספורטיבית במגרש וידידות מחוצה לו. גם המאמנים החליפו רשמים ודעות והצעות יעול ואני בטוח שלמדו דברים חדשים. זו המהות חברים - קידום ופיתוח השחקן הצעיר למען עתיד הכדורגל הישראלי . זה היה טורניר באווירה נעימה וידידותית".

לסיום, ביקש רמי דרורי להודות למספר גורמים שעזרו להצלחת הטורניר "תודה מיוחדת לחבר יקר שלי דני היימן - מאמן קבוצת נערים א' של הפועל ר"ג, שהגיע מרחוק כדי לקחת חלק ולעזור בכל טורניר שנערך אצלנו. תודה למרכז קהילתי משגב ולמחלקת הספורט והעומד בראשה, מר עוז דודאי, על החופש לחלום ועל רכישת כל הציוד המתאים להגשמת מטרותנו. ניפגש בסוכות בטורניר U14 לשנתוני ילדים א' לזכרו של גלעד קאהן זכרונו לברכה".

לנו לא נותר אלא להצדיע לרמי דרורי ולכל אלה שעשו במלאכה למען הוצאת הטורניר לפועל. ולכם, אנשי ועדת הנוער בהתאחדות לכדורגל, מה דעתכם לקיים טורנירים בפורמט הזה ולבחון את האפשרות למעבר לתשיעיות? הרי אין זה סוד שהרבה אנשי מקצוע בארץ, כולל ההולנדים שמנהלים את מחלקת הנוער של מכבי ת"א, בעד מהלך כזה. חומר למחשבה.

כשהשמיניות עשו תשיעיות
בקיץ הזה מחנה אימונים בקרואטיה

בקיץ הזה מחנה אימונים בקרואטיה

חדש באתר

המדינה שממנה מגיעה סגנית אלופת העולם, עוברת את ההתמודדות עם הקורונה עם היקף תחלואה נמוך מאוד. כעת היא פותחת את שעריה לקב...

מדור קליטת שחקנים ומאמנים

מדור קליטת שחקנים ומאמנים

חדש באתר

שחקנים, מעוניינים לבחון אפשרות של מעבר לקבוצה אחרת בעונה הבאה? מועדונים, מעוניינים לגייס שחקנים/מאמנים לעונה הבאה? הגעתם...

בחוף וגם בדשא,  הבחירה שלכם

בחוף וגם בדשא, הבחירה שלכם

חדש באתר

מחנה אימונים בפסח על חוף הים בהרצליה? אימונים אישיים או בקבוצות קטנות לאורך העונה באזור השרון? אימון קבוצתי בחולון? לאמי...