You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.
חדש באתר

כן לזרים - לא לתלות ולגניבת דעת

שיתוף כתבה

כן לזרים - לא לתלות ולגניבת דעת

כשמביאים לקבוצת נוער שחקן זר לעונה אחת בלבד - למטרה נקודתית וקבוצות הופכות לתלותיות יתר על המידה ביכולתו של השחקן, זה נקרא לאבד את הדרך. יש מקום לשחקנים זרים בכדורגל הישראלי, אך כאלה שיצברו פז"מ במועדונים מגילאי נערים ויעשו את המשחקים לצידם ונגדם לטובים יותר.

מאת: אורי שמיר – עורך האתר

סוגיית שילוב שחקן זר בליגות הנוער, היא סוגיה שעלתה הרבה פעמים על הפרק – יש דעות לכאן ולכאן בנוגע לסוגיה הזו. הסוגיה הזו אפילו גרמה ליו"ר ההתאחדות האחרון, משה זוארץ, להתפטר מתפקידו – בגלל דחיית הצבעה בעניין. העובדות הן, שלישראל הגיעו בשני העשורים האחרונים עשרות שחקנים אפריקאים ואולי למעלה מכך – רובם הגדול שחקני התקפה, שניתן היה וניתן עדיין לשלבם לעונה אחת בלבד. לרוב, מדובר בשחקנים שהביאו תועלת נקודתית – כזו שסייעה לקבוצות לזכות באליפות, להישאר בליגה או להעפיל לליגה הבכירה, אך לאחר מכן או שהם פרשו כנפיים ועברו למדינות אחרות או שצברו פז"מ מסוים בכדורגל הישראלי ודשדשו בו עונה או שתיים, בטרם חיפשו את מזלם בליגות אחרות.  

הרבה מועדונים חלמו לעשות אקזיט כמו שעשתה מכבי חיפה לפני כמעט שני עשורים, כשהביאה ארצה את החלוץ יעקובו איגביני לקבוצת הנוער שלה – ואותו היא השאילה לקבוצת הבוגרים של הפועל כפר סבא ולאחר מכן חזר אליה לקבוצת הבוגרים וסייע לה לזכות באליפות ולהעפיל לראשונה בהיסטוריה של הכדורגל הישראלי לשלב הבתים של ליגת האלופות – ולאחר מכן היא הצליחה למכור את השחקן לאנגליה תמורת סכום נכבד. היו כמה מקרים בודדים של הצלחות נוספות, בראשן מכבי ת"א שרשמה כמה הצלחות בעשור האחרון עם מכירתם של מוסא קונאטה ועמנואל מאיוקה, אך על כל דוגמא כזו אפשר להביא הרבה יותר דוגמאות של שחקנים שלא ממש הטביעו חותם. 

אחד מתוצרי הלוואי של שילוב השחקנים הללו, טמון בפגיעה בלימוד המשחק. אי אפשר להתעלם מכך, שרובם של שחקני ההתקפה האפריקאים שהגיע ארוצה הם גדולי מימדים – ברמה כזו, שיש אפילו מי שחושד שמדובר בשחקנים מבוגרים מכפי גיל השנתון שהם רשומים בו, אי אפשר גם להתעלם מכך שהרבה קבוצות בנו את שיטת המשחק שלהם ככזו שמתבססת על אותם שחקנים, כדי שאלה ירכזו סביבם פוקוס מירבי – כזה שיאפשר להם להבקיע שערים לזכות הקבוצה או יאפשר לשחקנים אחרים להיות חופשיים יותר ולהבקיע. כך או כך, כששיטת משחק גורמת לתלות ביכולת של שחקן אחד, קיימה פגיעה גדולה בלימוד כדורגל, בגלל הרצון להצלחה נקודתית. 

נקודה נוספת מדוע שילוב של שחקנים זרים בקונספט הנוכחי הוא לא נכון, הוא העובדה שמדובר בשחקנים שיכולים לשחק רק עונה אחת כשחקני נוער, מדובר בשחקנים שבאים למטרה מאוד מסוימת והם לא חלק מהוויה של מועדון או של ליגה – והם באים על חשבונם של מי שכן צמחו בכדורגל שלנו. אין שום היגיון, שלחלק גדול מהקבוצות בשתי הליגות הלאומיות לנוער היה בחלק הקדמי שחקן התקפה אפריקאי – בייחוד שחלק לא מבוטל מהקבוצות הללו, מגיעות ממועדונים שאין להם קבוצת בוגרים בליגה המאפשרת לייצר המשכיות ולהעלות אותו שחקן לקבוצת בוגרים.

יהיו כאלה שיטענו, ובצדק, ששחקנים זרים יש בקבוצות צעירות בהרבה מקומות בעולם. גם אנוכי בעד שישתלבו כאן שחקנים זרים – והדגש הוא על שחקנים ולא על שחקן אחד, אך כאלה שיגיעו לכאן בגיל נערים ויהיו חלק מהתפתחות של קבוצה ולא יהיו שחקנים שגורמים לתלות של יתר על המידה ביכולתם ויהיו כאלה שיעזרו למשחקים סביבם – בין אם מדובר בחברים לקבוצה ובין אם מדובר ביריבים, להיות טובים יותר.

כן לזרים - לא לתלות ולגניבת דעת
מתחילים עונה ללא עיכובים

מתחילים עונה ללא עיכובים

חדש באתר

בתום ישיבה עם הנוגעים בדבר החליטה הנהלת ההתאחדות לכדורגל, שנכון לעכשיו שעונת 20/21 תצא במועד המקורי.

מהקווים באהבה - סהר גרינברג

מהקווים באהבה - סהר גרינברג

חדש באתר

פינת המאמנים שלנו שמחה לארח את סהר גרינברג, מאמן כדורגל ואיש חינוך, שעומד בראש תוכנית מנהיגות משמעותית בכדורגל.

גביע הטוטו - לאומית, ברכת בכורות

גביע הטוטו - לאומית, ברכת בכורות

חדש באתר

חגיגת כיבוש שערי בכורה שחקנים, ששיחקו בעונה שעברה בליגת העל לנוער. מור קקון כבש צמד במשחק הניצחון של הפועל נוף הגליל על ...