You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.
חדש באתר

בא מאהבה ומדבר מניסיון

שיתוף כתבה

בא מאהבה ומדבר מניסיון

יצחק קנר, שאימן בעונה האחרונה את קבוצת ילדים ג' של עירוני קרית שמונה, הוא ותיק מאמני הליגה הפעילים בכדורגל הישראלי. קנר בן ה-72 עוסק באימון מחצית מחייו ויש לו כמה מסרים לדור הצעיר של המאמנים וגם דעות מעניינות בכל הקשר למבנה הליגות בשנתוני הילדים.

מאת: אורי שמיר – עורך האתר

אומרים שאין חכם כבעל ניסיון, ומה יותר טוב מאשר לפנות למאמן עתיר הניסיון ביותר מקרב המאמנים הפעילים בכדורגל הישראלי, בתקופה הזו של הפגרה? יצחק קנר בן ה-72, שאימן בעונה האחרונה את קבוצת ילדים ג' של עירוני קרית שמונה, עוסק באימון מחצית מחייו. בשנותיו הראשונות אימן קבוצות במחלקת הנוער הקטנה אז של הפועל קרית שמונה ואף אימן את קבוצת הבוגרים של המועדון בליגת המשנה ובליגה א'. לפני שני עשורים, כאשר מועדוני הכדורגל בקרית שמונה אוחדו ע"י איזי שרצקי למועדון אחד – עירוני קרית שמונה, החל קנר לאמן במחלקה המשותפת והיה שותף בכיר לגדילתה, כשהספיק לאמן קבוצות במרבית השנתונים – משנתוני השמיניות ועד הנוער, ובמקביל אימן בבית הספר לכדורגל ושימש כמנהל מקצועי של החטיבה הצעירה במועדון. קנר, בן קיבוץ דפנה, היה שחקן התקפה בשנות ה-60 וה-70 במדי קבוצות הדגל של הגליל העליון באותן שנים – הפועל כפר בלום והפועל קרית שמונה והוא נחשב לסקורר מצליח במדי קבוצות אלה, ששיחקו בליגת המשנה ובליגה השלישית. בנו הבכור, אייל, נולד בדיוק בזמן שבו הוא כבש שער במשחק חוץ במדי הפועל קרית שמונה מול הפועל הרצליה. בסיום המשחק התבשר על לידת בנו והדרך הארוכה מהשרון לבית החולים בצפת יחד עם חבריו לקבוצה הייתה שמחה ומאושרת. לקנר היה ביקוש גם בליגה הבכירה, אך באותן שנים לוותר על חברות בקיבוץ היה דבר לא פשוט ולכן העדיף להישאר בטריטוריה המוכרת.

ממרום שנותיו וניסיונו איציק קנר מספק הרבה תובנות למאמנים ולתפיסה של הכדורגל בפרט. לדבריו, יש הרבה דברים שניתן לשפר והם מתחילים בתפיסה: "רמת האימון צריכה לעלות. לא יכול להיות שכדורגלנים בני 10, שעולים לקבוצת טרום א', אחרי 4-5 שנים בבית ספר לכדורגל, לא יודעים לבעוט בשתי רגליים ומתקשים בפעולות בסיסיות. צריך לעבוד בצורה מאוד הדוקה על הקניית יסודות ומשמעת, כך גם בשנתונים הראשונים של מחלקות הנוער. את זה אי אפשר לדרוש, כשבהרבה מקומות מאמן אחד צריך להשתלט על 30 ילדים ומעלה. לצערי, בהרבה מועדונים רואים במחלקת הנוער גוף כלכלי יתר על המידה ומי שנפגעים הם הכדורגלנים הצעירים".

ליצחק קנר המלצה חמה לנוגעים בדבר בהתאחדות לכדורגל, בנוגע למבנה הליגות הצעירות: "אני בדעה, שהמבנה צריך להיות שונה לגמרי. מספיק שנתון אחד של שמיניות ואחרי זה כדאי לעבור למשחק של תשיעיות למשך שתי עונות – כפי שמקובל בספרד לדוגמא. בשנתון ילדים א' זה הזמן הנכון לעבור לשיטת המשחק המוכרת של 11 מול 11. מה שקורה כיום,  שבשנתוני השמיניות יש הרבה משחקים עם פערים גדולים. לא אחת, מצאתי את הקבוצה שלי מובילה ביתרון דו ספרתי בשלב מוקדם, ואז השחקנים מאבדים עניין, מתחילים לנסות לאתגר את עצמם במי יכבוש יותר וכל מיני דברים כאלה, ואתה מוצא את עצמך עומד מולם וצועק עליהם – כדי שיתמקדו באספקטים נוספים במשחק. בשנתוני השמיניות אמנם יותר שחקנים נוטלים חלק במשחק, אבל יש יתרון גדול לשחקנים הפיזיים והרבה מאמנים מכוונים את המשחק לעברם של השחקנים האלה – כדי שינצלו את הכח שלהם לכבוש שערים ולהגדיל תוצאה. ככה לא לומדים כדורגל. המעבר החד משמיניות למגרש גדול בחמישים אחוזים, לשערים גדולים, הוא מעבר חד שגורם להרבה ילדים ללכת לאיבוד, לכן אני בדעה שכדאי לעבור אחרי השמיניות לשחק תשיעיות, עם שער גדול הפוך – כפי שעשינו בטורניר ניסיוני מוצלח שאורגן ע"י רמי דרורי מהפועל משגב, זה דבר מאוד נכון, יגרום למאמנים ולשחקנים להתמקד בעוד אספקטים של המשחק – ולא בהנחיה לבעוט כדורים כמה שיותר גבוה למסגרת של השער, כדי לנצח משחקים. בשביל שכמה שיותר ילדים יוכלו לשחק, אפשר לתכנן שכל משחק ייארך 90 דקות, ולקבוע שלכל מחצית תעלה תשיעיה אחרת ובמהלך משחקים יהיו מספר חילופים – וכך נרוויח תהליך גדילה נכון יותר של שחקנים".

דור המאמנים של היום ידוע ככזה, שאינו נלהב לאמן שמיניות. לקנר יש מסר לאותם מאמנים: "כשאוהבים כדורגל ואוהבים לאמן תמיד אפשר למצוא סיפוק ועניין, בכל גיל ובכל מסגרת. הרבה מאמנים היום רוצים לקפוץ כמה שיותר מהר וחיים באיזשהו מרדף עם עצמם ועם אחרים. תהיו סבלניים  עם עצמכם, תלמדו, תשדרגו ידע – אבל הכי חשוב, תהנו מהדרך ומהעשייה. יש זמן לכל דבר. אני אימנתי בכל שכבות הגיל, אני לא אומר את זה סתם. חשוב גם שמאמנים לא ישגעו את הילדים. ראיתי לא מעט פעמים, מאמנים שמחליפים כל כמה דקות תרגיל – או כי הם חושבים שזה נכון או כדי להצטייר כחדשנים ומגוונים. זה לא טוב לילדים, צריך להתמקד איתם על פרמטרים של יסודות והבנת המשחק. בגיל הזה יש להם מספיק כושר גופני ואנרגיות".

לסיום, ליצחק קנר מסר חשוב למאמנים: "ממרום שנותיי, אני יכול להגיד לכם, שבסופו של דבר – מה שהכי גורם לי לסיפוק והנאה, זה לראות חניכים שלי מתפתחים במחלקת הנוער וקבוצת בוגרים. אימנתי במחלקת הנוער של קרית שמונה את דני עמוס, אלון בוזורגי, אדריאן רוצ'ט, בני בן זקן, עידן נחמיאס – ואני שמח לראות אותם מצליחים כשחקני בוגרים, שמח לראות חניך שלי מהעבר כמו אורי דהן – שהיה קפטן קבוצת הנוער עולה להתאמן עם הבוגרים ומיועד לסגל הקבוצה בעונה הקרובה, שמח לראות חניכים צעירים שלי שעולים מקבוצת נערים א' לקבוצת הנוער שלנו בליגת העל וגם כאלה שלא המשיכו בכדורגל והפכו לקצינים בצבא ולאזרחים טובים. לדעת שהיית שם והשפעת על משהו בהתפתחות שלהם, אין דבר ממלא מזה, לכן חשוב לבוא לאימון עם אהבה ומחויבות להיות הדוגמא הכי טובה שלכם לשחקנים שלכם ולזכור תמיד - שלא הכל נמדד באיזה שנתון אימנת וכמה תארים הקבוצות שלך זכו".

בא מאהבה ומדבר מניסיון
הפועל חדרה למען נפגעי הקורונה

הפועל חדרה למען נפגעי הקורונה

חדש באתר

הנהלת המועדון תזכה לסיוע מעיריית חדרה על מנת לאפשר לכדורגלנים שמצבה הכלכלי של משפחתם הורע בשל מצב הקורונה, להמשיך ולהתאמ...

עונת 20-21 - העונה של הטורנירים

עונת 20-21 - העונה של הטורנירים

חדש באתר

מאחר והקורונה טרם עזבה אותנו ועושה רושם שהיא תישאר עמנו עוד זמן רב, זה הזמן לרפורמה במבנה התחרות בכדורגל הישראלי ולקיים ...

מדור קליטת שחקנים ומאמנים

מדור קליטת שחקנים ומאמנים

חדש באתר

שחקנים, מעוניינים לבחון אפשרות של מעבר לקבוצה אחרת בעונה הבאה? מועדונים, מעוניינים לגייס שחקנים/מאמנים לעונה הבאה? הגעתם...

בחוף וגם בדשא,  הבחירה שלכם

בחוף וגם בדשא, הבחירה שלכם

חדש באתר

מחנה אימונים בפסח על חוף הים בהרצליה? אימונים אישיים או בקבוצות קטנות לאורך העונה באזור השרון? אימון קבוצתי בחולון? לאמי...

תעשו שכונה (בקטע טוב)

תעשו שכונה (בקטע טוב)

חדש באתר

שון שיון, מאמן כדורגל ומאמן מנטלי, בטור חשוב לכדורגלנים צעירים על החשיבות לשחק גם במסגרות שהן מעבר למסגרת הקבוצתית.